ŠTA ZAISTA ZNAČI TRAMPOV NAJNOVIJI NAPAD NA HUTE?

Administracija SAD ima širu geopolitičku agendu – onu koja uključuje suprotstavljanje kineskom ekonomskom uticaju, posebno oslanjanju Pekinga na iransku naftu.

Predsednik Donald Tramp, u svojoj prvoj nedelji na funkciji, obećao je da će proglasiti Ansar Alah („Božji gerilci“), poznatije kao Huti u Jemenu, stranom terorističkom organizacijom. Odluka je stupila na snagu početkom marta. Nekoliko nedelja kasnije, 15. marta, predsednik Tramp je naredio velike vazdušne i pomorske napade na desetine ciljeva u Jemenu u oblastima koje kontroliše grupa koju podržava Iran.

Dajući zeleno svetlo najvećem vojnom bombardovanju do sada u Trampovom drugom mandatu, Sjedinjene Države su imale nameru da ispune nekoliko ciljeva odjednom: narušiti vojnu sposobnost Huta, sprovesti „maksimalni pritisak“ na sposobnost Irana da finansira svoje zastupnike i poslati upozorenje kupcima iranske sankcionisane sirove nafte, pre svega Kini.

Trampova administracija je opravdala svoju upotrebu smrtonosne sile protiv Huta kao neophodnu meru za održavanje „osnovnog principa slobode plovidbe od kojeg zavise međunarodna trgovina i trgovina“. Međutim, proračuni Vašingtona prevazilaze pomorsku bezbednost.

Administracija SAD ima širu geopolitičku agendu – onu koja uključuje suprotstavljanje kineskom ekonomskom uticaju, posebno oslanjanju Pekinga na iransku naftu. Ciljajući Hute, Sjedinjene Države ne samo da čuvaju vitalne pomorske puteve, već i vrše pritisak na iransko-kinesku energetsku vezu, ključnu komponentu strateškog stava Pekinga u regionu.

Američka vojna akcija je takođe osmišljena da spreči Huti da konsoliduju vlast u zemlji u tamošnjem krhkom mirovnom procesu i njihovu sposobnost da se pregrupišu u podršku obnovljenoj iranskoj naprednoj odbrambenoj doktrini koja se oslanja na finansiranje svojih zastupnika. Kontinuirana američka vojna kampanja može degradirati vojni arsenal Huta i možda obezglaviti njegovo vođstvo.

Ali Huti komanduju raznolikom ratnom ekonomijom koja im omogućava da profitiraju od ilegalnog krijumčarenja robe koja se kreće od goriva i cigareta do komponenti dvostruke namene i vojnog materijala, dok istovremeno izvlače poreske prihode kao de facto entitet sličan državi. Ovo čini režim sankcija SAD i Zapada vitalnim stubom suprotstavljanja Hutima, ali njihove produbljivanje veza sa glavnim akterima komplikuje efikasnost sankcija.

Mogu li Huti da računaju na Kinu i Rusiju?

Kina je bila primarna destinacija za do 90 odsto iranskog izvoza nafte 2024. godine, što je naglasilo produbljivanje ekonomskih veza između Pekinga i Teherana uprkos sankcijama SAD. Pomažući u punjenju iranske kase, Kina pomaže iranskoj Islamskoj revolucionarnoj gardi (KIRG) u finansiranju proksija kao što su Huti. Od oktobra prošle godine, značajna saopštenja američkog Ministarstva finansija otkrila su prikrivene veze između Kine i Huta.

Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog trezora (OFAC) sankcionisala je Huti operativce sa sedištem u Jemenu i Kini zbog njihove uloge u omogućavanju transfera oružja i komponenti dvostruke namene u Jemen. Na primer, Safwan Al-Dubai Company of Shipping and Trade (Safvan Al-Dubai) je opisana kao kompanija za transport i logistiku sa sedištem u Jemenu koja je prisutna u Kini, deo sistema koji omogućava hutskim operativcima da prikrivaju pošiljke oružja. Nekoliko kineskih kompanija takođe je sankcionisano u oktobru zbog omogućavanja prenosa robe dvostruke namene Hutima.

Otkriće je razotkrilo mračnu mrežu koja povezuje Kinu i Hute, postavljajući kritična pitanja za kreatore bezbednosne i odbrambene politike SAD. Napad na Hute mogao bi da izazove šire posledice — ne samo tako što će prekinuti dotok iranske nafte u Kinu. Iako je teško potvrditi, zamislivo je i prijavljeno je da su Huti možda dobili finansijsku ili druge oblike kompenzacije od Kine (kao što su vojne komponente kineske proizvodnje) u zamenu za omogućavanje slobode prolaza brodovima povezanih s Kinom u Crvenom moru.

Američko ministarstvo finansija je nedavno objavilo sankcije iranskom ministru nafte Mohsenu Paknedžadu, kao i „mreži posrednika u isporuci u više jurisdikcija koji, kroz zamagljivanje i obmanu, utovaruju i transportuju iransku naftu za prodaju kupcima u Aziji“. Sankcije su usmerene na pružaoce pomorskih usluga, uključujući tri kompanije i tri plovila, koji su omogućili operacije prenosa sa broda na brod (STS) za iransku trgovinu naftom van granica luke u jugoistočnoj Aziji. Ovo je usledilo nakon sankcija protiv pojedinaca, entiteta i brodova u februaru zbog krijumčarenja miliona barela iranske nafte vredne stotine miliona dolara, uglavnom namenjenih Kini.

Kao deo svoje protivameričke spoljne politike, navodi se da je Rusija obezbedila satelitske podatke Hutima protiv američkih brodova u Crvenom moru i susednim plovnim putevima. Veza Rusija-Huta, koja je porasla tokom sukoba u Gazi, dodatno je razotkrivena kada je 5. marta OFAC sankcionisao sedam visokorangiranih pripadnika Huta odgovornih za krijumčarenje vojnih artikala i sistema naoružanja i pregovore o nabavci oružja Huta iz Rusije, kao i jednog operativca povezanog sa Hutima koji je možda naterao Jemenske civile da se bore sa stotinama jemenskih civila u Ukrajini. S obzirom da je Putin sada fokusiran na uslove primirja u Ukrajini uz posredovanje SAD, Moskva će biti manje sklona da podrži Hute, što je bilo pragmatično sredstvo, a ne dugoročna strategija.

U Pekingu je 14. marta sazvan trilateralni sastanak između Rusije, Irana i Kine da bi se, između ostalog, razgovaralo o iranskom nuklearnom programu. Prisutne diplomate su „naglasile neophodnost ukidanja svih nezakonitih jednostranih sankcija“. S obzirom da Kina profitira od ukidanja sankcija i jeftine iranske kupovine nafte, razlog je jasan. Ali ovo je samo jedna dimenzija odnosa. Peking vidi vrednost u očuvanju veza sa Teheranom, što će mu omogućiti da izvrši uticaj na ili pokvari buduće američko-iranske pregovore i mogući nuklearni sporazum.

Sredinom marta ove tri države izvele su zajedničke pomorske vežbe pod nazivom „Pomorski bezbednosni pojas 2025“ u Omanskom zalivu. Geopolitičke tenzije na strateškim bliskoistočnim plovnim putevima verovatno će se povećati u narednim godinama u pozadini nerešenih tenzija između SAD i Irana.

Osovina koja se razvija

Huti su se pokazali kao sredstvo u koje vredi ulagati za Iran, koji će dugoročno verovatno nastojati da osnaži sposobnosti Huta da nastave pomorsku blokadu u Crvenom moru, a možda i šire. Njihova vrednost u iranskim očima samo je porasla od gubitaka koje su iranske mreže pretrpele u Libanu, Gazi i Siriji.

Pošto je sposobnost Irana da prenese finansijsku i tehničku podršku Hutima smanjena, grupa će verovatno povećati svoje mreže ilegalnog krijumčarenja u tranzitu droge, nafte i duvana kako bi povećala svoju ekonomsku i organizacionu otpornost. Nova pretnja leži u unakrsnom oprašivanju i stvaranju saveza između Huta i terorističke grupe Al Kaide na Arapskom poluostrvu i Al Šababa u Somaliji. Ako Huti odluče da njihovi napadi ne nanose značajnu štetu, mogli bi proširiti svoje područje kinetičke aktivnosti od Crvenog mora i moreuza Bab al-Mandab do Roga Afrike.

Ciljajući Hute u okviru kampanje maksimalnog pritiska na Iran, Sjedinjene Države takođe pokazuju da se neće uzdržavati od napada na oružane grupe koje su povezane sa Iranom. Ovo postavlja pitanje da li bi šiitska milicija povezana sa Iranom u Iraku mogla biti meta u narednim mesecima, jer Sjedinjene Države pojačavaju pritisak na Bagdad da demilitarizuje ove grupe i protera iranski uticaj iz zemlje uoči parlamentarnih izbora u oktobru.

Jedan komentar na “ŠTA ZAISTA ZNAČI TRAMPOV NAJNOVIJI NAPAD NA HUTE?

  1. Citat”Trampova administracija je opravdala svoju upotrebu smrtonosne sile protiv Huta kao neophodnu meru za održavanje „osnovnog principa slobode plovidbe od kojeg zavise međunarodna trgovina i trgovina“.”
    Dosadno i licemerno pozivanje SAD na međunarodno pravo a istovremeno podržavaju i aktivno rade na vojnoj i svakoj drugoj vrsti pomoći izraelskom režimu u genocidu protiv palestinskog stanovništva u pojasu GAZE.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *