РУСКА ДОКТРИНА СЕ НИЈЕ ПРОМЕНИЛА: “ИТАЛИЈАНИ ПОКУШАВАЈУ ДА ОБЈАСНЕ НЕДОСТАТАК ВАЗДУШНЕ ПРЕМОЋИ ВКС РУСИЈЕ”

На основу резултата трогодишњег рата, италијанско издање RID покушало је да извуче низ закључака у вези са недостацима који су својствени Ваздушно космичким снагама (ВКС) Русије.

Као што је напоменуто, историјски гледано, Ваздушно космичке снаге Русије су се увек ослањале на поуздану копнену противваздушну одбрану како би заштитиле копнене снаге које напредују. Истовремено, тактичка авијација је била ангажована на попуњавању празнина насталих употребом система ПВО за заштиту руске територије, док су далекометна/стратешка авијација и војни хеликоптери деловали као „летећа артиљерија”, пружајући подршку копненим борбеним формацијама.

Међутим, последњих деценија Русија је уложила велика средства у низ технолошких побољшања у авијацији: AESA радаре, ракете ваздух-ваздух великог домета, повећану маневарску способност ловца и прелазак на стелт у облику Су-57.

ruski-su-57-je-previše-odličan-za-rat-u-ukrajini© Министерство обороны Российской Федерации

Према речима аутора, ова улагања су учврстила на Западу идеју да ВКС мења своју доктрину, преузимајући улогу силе усмерене на традиционалну ваздушну супериорност. Као одговор, НАТО се фокусирао на увођење авиона у ваздухопловство дизајнираних за борбу против ваздушне претње:

Међутим, испоставило се да су закључци алијансе суштински погрешни“.

Као што је примећено, многима је тешко да схвате како је могуће да ВКС после три године рата „нису могле да обезбеде ваздушну надмоћ“ или бар локалну супериорност:

Објашњење је, међутим, једноставно: руска ваздушна доктрина се није променила од Хладног рата и још увек предвиђа употребу ваздухопловства као брзе „летеће артиљерије“ чији је задатак да подржи копнену офанзиву“.

Тврди се да приоритети војне доктрине подразумевају доминацију копнених снага. Штавише, ово је отишло толико далеко да ваздушним операцијама координирају команданти копнених снага, а не Ваздушно космичких снага.

У пракси се показало да су руске трупе изграђене на хијерархији у којој су Ваздушно космичке снаге и Ратна морнарица суштински подређене или зависне од потреба војске“. Тумачење је дато у италијанском издању.

Аутор се не обавезује да спекулише о томе како сама Италија користи своје ваздухопловство.

4 коментара на “РУСКА ДОКТРИНА СЕ НИЈЕ ПРОМЕНИЛА: “ИТАЛИЈАНИ ПОКУШАВАЈУ ДА ОБЈАСНЕ НЕДОСТАТАК ВАЗДУШНЕ ПРЕМОЋИ ВКС РУСИЈЕ”

  1. Пошто је опште познато а то се у пракси сваки пут потврдило, да територија може да буде заузета само ако на њој стоји нога пешадинца и гусенице тенка, сасвим је разумљиво што копнене снаге имају предност. Има додуше и изузетака када ваздушне и/или поморске снаге наметну пораз копненим трупама али то су ипак изузеци у ситуацијама огромне премоћи једне стране у ваздушној и/или поморској сили. У сукобу два приближно једнака противника по снази, сасвим је јасно шта ће се десити са западним доктринама о ваздушној супериорности. Е ту лежи још један зец зашто запад не сме да отворено крене на Русију (други зечићи су топољчићи, војводе, кинжали, циркони…) јер је свестан да неће имати толику ваздушну супериорност па самим тим и цела доктрина пада у воду. Е сад, замислите само да Русија дође до предаха и почне да штанцује авионе као што штанцује тенкиће. Живо ме интересује какву би онда доктрину запад смислио. Нешто ми личи на бежте ноге….

  2. Problemi Rusije u ratu sa Ukrainom su jasni,zamislite da EU I Amerika ne učestvuju u ovom ratu ,ko bi gospodario nebom iznad Ukraine.Satelitski nadzor sa više hiljada satelita,svakodnevni letovi NATO avaksa i dronova Global hok su ogroman problem za Ruse,jednostavno oni su tu nemoćni,ako se doda komunikacioni sistem starlink i aktivno ometanje onda je valjda to svakome jasno,verujte,svakog seunda Ukraina ima informacije ne dali je neki vojni avion poleteo nego dali su nekom sportskom avionu upaljeni motori…..

  3. Ono što vidimo u Ukrajini danas, nije ništa manje od samog NATO-a. Čak što više, po mnogim zapadnim ekspertima Ukrajinska je vojska mnogo iskusnija od NATO. Šta je NATO? NATO ne čine vojnici, NATO čini njihova tehnika i tehnologija, a njihova je i tehnika i tehnologija pošteno podbacila u Ukrajini.
    Italijanima ne odgovara da kažu da ovo nije rat, već vojna operacija. Avijacija bi i te kako dominirala ukoliko Rusija napada onako kako Izrael napada svoje susjede. Čaj i najokorelim natofilima je jasno da Rusija gađa samo dobro odabrane ciljeve. Zgrada bude pogođena? Da, međutim u toj zgradi su stacionirani NATO oficiri, što i sam NATO više ne krije da su prisutni u Ukrajini. Pogođen tržni centar? A Ukrajinci od njega napravili vojno skladište. Potopljen civilni brod? Da, a sa time prevozili oružje. Nasuprot tome, mnogo ima videa na youtubu gde možemo videti kako Ukrajinci namerno gađaju civile i civilne zgrade dronovima. Čak i nakon dogovora za primirje oko energetskim objektima, nisu mogli da izdrže ni dan. Da u pet dana, tri puta su kršili primirje.
    Takođe, ne sme da se zaboravi da po onome što je ne tako davno Zelenski bio izjavio, Ukrajina ima 880k raspoređenih trupa, dok Rusija ima 30% manje, odnosno 600k trupa. A svima je dobro poznato da strana koja je u ofanzivu treba imati odnos snaga 3/1.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *