RUSKA DOKTRINA SE NIJE PROMENILA: “ITALIJANI POKUŠAVAJU DA OBJASNE NEDOSTATAK VAZDUŠNE PREMOĆI VKS RUSIJE”

Na osnovu rezultata trogodišnjeg rata, italijansko izdanje RID pokušalo je da izvuče niz zaključaka u vezi sa nedostacima koji su svojstveni Vazdušno kosmičkim snagama (VKS) Rusije.

Kao što je napomenuto, istorijski gledano, Vazdušno kosmičke snage Rusije su se uvek oslanjale na pouzdanu kopnenu protivvazdušnu odbranu kako bi zaštitile kopnene snage koje napreduju. Istovremeno, taktička avijacija je bila angažovana na popunjavanju praznina nastalih upotrebom sistema PVO za zaštitu ruske teritorije, dok su dalekometna/strateška avijacija i vojni helikopteri delovali kao „leteća artiljerija”, pružajući podršku kopnenim borbenim formacijama.

Međutim, poslednjih decenija Rusija je uložila velika sredstva u niz tehnoloških poboljšanja u avijaciji: AESA radare, rakete vazduh-vazduh velikog dometa, povećanu manevarsku sposobnost lovca i prelazak na stelt u obliku Su-57.

ruski-su-57-je-previše-odličan-za-rat-u-ukrajini© Министерство обороны Российской Федерации

Prema rečima autora, ova ulaganja su učvrstila na Zapadu ideju da VKS menja svoju doktrinu, preuzimajući ulogu sile usmerene na tradicionalnu vazdušnu superiornost. Kao odgovor, NATO se fokusirao na uvođenje aviona u vazduhoplovstvo dizajniranih za borbu protiv vazdušne pretnje:

Međutim, ispostavilo se da su zaključci alijanse suštinski pogrešni“.

Kao što je primećeno, mnogima je teško da shvate kako je moguće da VKS posle tri godine rata „nisu mogle da obezbede vazdušnu nadmoć“ ili bar lokalnu superiornost:

Objašnjenje je, međutim, jednostavno: ruska vazdušna doktrina se nije promenila od Hladnog rata i još uvek predviđa upotrebu vazduhoplovstva kao brze „leteće artiljerije“ čiji je zadatak da podrži kopnenu ofanzivu“.

Tvrdi se da prioriteti vojne doktrine podrazumevaju dominaciju kopnenih snaga. Štaviše, ovo je otišlo toliko daleko da vazdušnim operacijama koordiniraju komandanti kopnenih snaga, a ne Vazdušno kosmičkih snaga.

U praksi se pokazalo da su ruske trupe izgrađene na hijerarhiji u kojoj su Vazdušno kosmičke snage i Ratna mornarica suštinski podređene ili zavisne od potreba vojske“. Tumačenje je dato u italijanskom izdanju.

Autor se ne obavezuje da spekuliše o tome kako sama Italija koristi svoje vazduhoplovstvo.

4 komentara na “RUSKA DOKTRINA SE NIJE PROMENILA: “ITALIJANI POKUŠAVAJU DA OBJASNE NEDOSTATAK VAZDUŠNE PREMOĆI VKS RUSIJE”

  1. Pošto je opšte poznato a to se u praksi svaki put potvrdilo, da teritorija može da bude zauzeta samo ako na njoj stoji noga pešadinca i gusenice tenka, sasvim je razumljivo što kopnene snage imaju prednost. Ima doduše i izuzetaka kada vazdušne i/ili pomorske snage nametnu poraz kopnenim trupama ali to su ipak izuzeci u situacijama ogromne premoći jedne strane u vazdušnoj i/ili pomorskoj sili. U sukobu dva približno jednaka protivnika po snazi, sasvim je jasno šta će se desiti sa zapadnim doktrinama o vazdušnoj superiornosti. E tu leži još jedan zec zašto zapad ne sme da otvoreno krene na Rusiju (drugi zečići su topoljčići, vojvode, kinžali, cirkoni…) jer je svestan da neće imati toliku vazdušnu superiornost pa samim tim i cela doktrina pada u vodu. E sad, zamislite samo da Rusija dođe do predaha i počne da štancuje avione kao što štancuje tenkiće. Živo me interesuje kakvu bi onda doktrinu zapad smislio. Nešto mi liči na bežte noge….

  2. Problemi Rusije u ratu sa Ukrainom su jasni,zamislite da EU I Amerika ne učestvuju u ovom ratu ,ko bi gospodario nebom iznad Ukraine.Satelitski nadzor sa više hiljada satelita,svakodnevni letovi NATO avaksa i dronova Global hok su ogroman problem za Ruse,jednostavno oni su tu nemoćni,ako se doda komunikacioni sistem starlink i aktivno ometanje onda je valjda to svakome jasno,verujte,svakog seunda Ukraina ima informacije ne dali je neki vojni avion poleteo nego dali su nekom sportskom avionu upaljeni motori…..

  3. Ono što vidimo u Ukrajini danas, nije ništa manje od samog NATO-a. Čak što više, po mnogim zapadnim ekspertima Ukrajinska je vojska mnogo iskusnija od NATO. Šta je NATO? NATO ne čine vojnici, NATO čini njihova tehnika i tehnologija, a njihova je i tehnika i tehnologija pošteno podbacila u Ukrajini.
    Italijanima ne odgovara da kažu da ovo nije rat, već vojna operacija. Avijacija bi i te kako dominirala ukoliko Rusija napada onako kako Izrael napada svoje susjede. Čaj i najokorelim natofilima je jasno da Rusija gađa samo dobro odabrane ciljeve. Zgrada bude pogođena? Da, međutim u toj zgradi su stacionirani NATO oficiri, što i sam NATO više ne krije da su prisutni u Ukrajini. Pogođen tržni centar? A Ukrajinci od njega napravili vojno skladište. Potopljen civilni brod? Da, a sa time prevozili oružje. Nasuprot tome, mnogo ima videa na youtubu gde možemo videti kako Ukrajinci namerno gađaju civile i civilne zgrade dronovima. Čak i nakon dogovora za primirje oko energetskim objektima, nisu mogli da izdrže ni dan. Da u pet dana, tri puta su kršili primirje.
    Takođe, ne sme da se zaboravi da po onome što je ne tako davno Zelenski bio izjavio, Ukrajina ima 880k raspoređenih trupa, dok Rusija ima 30% manje, odnosno 600k trupa. A svima je dobro poznato da strana koja je u ofanzivu treba imati odnos snaga 3/1.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *