РАКЕТЕ STORM SHADOW ПОГАЂАЈУ РУСИЈУ, ДА ЛИ ЈЕ ТО ОКИДАЧ ЗА ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ?

Украјина је наводно распоредила ракете Storm Shadow које је испоручила Велика Британија против руских циљева, што је значајна ескалација с обзиром на унапређену руску нуклеарну доктрину.

Ова доктрина сада омогућава нуклеарни одговор на конвенционалне ударе на руско тло коришћењем оружја нуклеарних сила попут Велике Британије или САД. Иако Русија можда неће одмах прибећи нуклеарном одговору, ризик различит од нуле је дубоко забрињавајући.

Акције Украјине одражавају њену егзистенцијалну борбу, али западне нације ризикују да погоршају сукоб и требало би да размотре давање приоритета дипломатским напорима да спрече продужени рат или нуклеарну ескалацију.

Олујна сенка (Storm Shadow )снажно погађа Русију

Прошле недеље је објављено да је Украјина испалила ракету ATACMS коју су испоручиле САД на циљеве на руском тлу. Затим је Украјина испалила ракете Storm Shadow које је испоручила Велика Британија на циљеве на руском тлу. Употреба ракета испоручених из иностранства против руских циљева је посебно значајна јер је Русија унапредила своју нуклеарну доктрину експлицитним упозорењем, снижавајући праг нуклеарног одговора, дозвољавајући нуклеарни одговор на конвенционалне ударе, унутар руске територије, из оружја које припада нуклеарној сили, односно, САД и Великој Британији.

Украјинска употреба ATACMS или Storm Shadow, против циљева на руском тлу, могла би да изазове Русију на напад нуклеарним оружјем.

Постављање Storm Shadow

Storm Shadow је крстарећа ракета дугог домета ниске уочљивости са једном бојевом главом од 450 килограма. Ракета има домет од 550 километара и може се распоредити из разних европских авиона, укључујући Mirage 2000, Rafale, Су-24, Tornado, Typhoon, и Gripen. Storm Shadow је позната по својој способности да пробије бункере и складишта муниције.

Извештаји са бојног поља су често магловити, а у садашњим околностима, званичници нерадо говоре директно о постављеним питањима. На пример, британска влада је „одбила да коментарише извештаје [о распоређивању ракета] из оперативних разлога“, известио је BBC, „али званичници су потврдили да је министар одбране Џон Хили разговарао са украјинским колегом у прошли уторак увече“.

Хилијева индиректност је разумљива, имајући у виду управо снижени нуклеарни праг Русије, и жељу да се „осигура да се тај потез не види као да га води Велика Британија“.

Украјина је такође одбила да потврди да ли су распоређена ракете. Рустем Умеров, украјински министар одбране, признао је само да Украјина „користи сва средства да одбрани своје земље“. Американци су играли исту игру, а Метју Милер, портпарол Стејт департмента, одбио је да коментарише ово питање.

Да ли би Русија одговорила нуклеарним нападом?

Руска новоревидирана нуклеарна доктрина је јасна да би се напад ATACMS или Storm Shadow, против циљева унутар Русије, квалификовао као инцидент вредан нуклеарног одговора. Наравно, ревизија сама по себи служи као механизам одвраћања, упозорење за које се Путин нада да ће Запад послушати. Друга ствар је да ли Путин намерава да спроведе претњу која се подразумева у нуклеарној доктрини; да ли би Путин одговорио нуклеарним нападом у случају напада конвенционалним оружјем унутар Русије?

Вероватно не.

Али, шансе су веће од нуле. И свака шанса за нуклеарни напад различита од нуле треба бити строго поштована.

Спремност Украјинаца да искушају судбину, да настави са нападима на мете са седиштем у Русији, логична је, јер је Украјина на удару и суочава се са егзистенцијалном претњом. Али да Американци или Британци искористе ту шансу која није нула да подстакну нуклеарни одговор, дозвољавајући да се њихово оружје користи против руских циљева, има знатно мање смисла.

Вероватноћа да Украјина победи Русе је прилично мала. Запад би требало да препозна реалност сукоба, да се одупре оскулаторном понашању и да подстакне процес тражења мира пре него што Украјинци доживе ужасе нуклеарног рата или дуготрајног рата на исцрпљивање.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *