RAKETE STORM SHADOW POGAĐAJU RUSIJU, DA LI JE TO OKIDAČ ZA TREĆI SVETSKI RAT?

Ukrajina je navodno rasporedila rakete Storm Shadow koje je isporučila Velika Britanija protiv ruskih ciljeva, što je značajna eskalacija s obzirom na unapređenu rusku nuklearnu doktrinu.

Ova doktrina sada omogućava nuklearni odgovor na konvencionalne udare na rusko tlo korišćenjem oružja nuklearnih sila poput Velike Britanije ili SAD. Iako Rusija možda neće odmah pribeći nuklearnom odgovoru, rizik različit od nule je duboko zabrinjavajući.

Akcije Ukrajine odražavaju njenu egzistencijalnu borbu, ali zapadne nacije rizikuju da pogoršaju sukob i trebalo bi da razmotre davanje prioriteta diplomatskim naporima da spreče produženi rat ili nuklearnu eskalaciju.

Olujna senka (Storm Shadow )snažno pogađa Rusiju

Prošle nedelje je objavljeno da je Ukrajina ispalila raketu ATACMS koju su isporučile SAD na ciljeve na ruskom tlu. Zatim je Ukrajina ispalila rakete Storm Shadow koje je isporučila Velika Britanija na ciljeve na ruskom tlu. Upotreba raketa isporučenih iz inostranstva protiv ruskih ciljeva je posebno značajna jer je Rusija unapredila svoju nuklearnu doktrinu eksplicitnim upozorenjem, snižavajući prag nuklearnog odgovora, dozvoljavajući nuklearni odgovor na konvencionalne udare, unutar ruske teritorije, iz oružja koje pripada nuklearnoj sili, odnosno, SAD i Velikoj Britaniji.

Ukrajinska upotreba ATACMS ili Storm Shadow, protiv ciljeva na ruskom tlu, mogla bi da izazove Rusiju na napad nuklearnim oružjem.

Postavljanje Storm Shadow

Storm Shadow je krstareća raketa dugog dometa niske uočljivosti sa jednom bojevom glavom od 450 kilograma. Raketa ima domet od 550 kilometara i može se rasporediti iz raznih evropskih aviona, uključujući Mirage 2000, Rafale, Su-24, Tornado, Typhoon, i Gripen. Storm Shadow je poznata po svojoj sposobnosti da probije bunkere i skladišta municije.

Izveštaji sa bojnog polja su često magloviti, a u sadašnjim okolnostima, zvaničnici nerado govore direktno o postavljenim pitanjima. Na primer, britanska vlada je „odbila da komentariše izveštaje [o raspoređivanju raketa] iz operativnih razloga“, izvestio je BBC, „ali zvaničnici su potvrdili da je ministar odbrane Džon Hili razgovarao sa ukrajinskim kolegom u prošli utorak uveče“.

Hilijeva indirektnost je razumljiva, imajući u vidu upravo sniženi nuklearni prag Rusije, i želju da se „osigura da se taj potez ne vidi kao da ga vodi Velika Britanija“.

Ukrajina je takođe odbila da potvrdi da li su raspoređena rakete. Rustem Umerov, ukrajinski ministar odbrane, priznao je samo da Ukrajina „koristi sva sredstva da odbrani svoje zemlje“. Amerikanci su igrali istu igru, a Metju Miler, portparol Stejt departmenta, odbio je da komentariše ovo pitanje.

Da li bi Rusija odgovorila nuklearnim napadom?

Ruska novorevidirana nuklearna doktrina je jasna da bi se napad ATACMS ili Storm Shadow, protiv ciljeva unutar Rusije, kvalifikovao kao incident vredan nuklearnog odgovora. Naravno, revizija sama po sebi služi kao mehanizam odvraćanja, upozorenje za koje se Putin nada da će Zapad poslušati. Druga stvar je da li Putin namerava da sprovede pretnju koja se podrazumeva u nuklearnoj doktrini; da li bi Putin odgovorio nuklearnim napadom u slučaju napada konvencionalnim oružjem unutar Rusije?

Verovatno ne.

Ali, šanse su veće od nule. I svaka šansa za nuklearni napad različita od nule treba biti strogo poštovana.

Spremnost Ukrajinaca da iskušaju sudbinu, da nastavi sa napadima na mete sa sedištem u Rusiji, logična je, jer je Ukrajina na udaru i suočava se sa egzistencijalnom pretnjom. Ali da Amerikanci ili Britanci iskoriste tu šansu koja nije nula da podstaknu nuklearni odgovor, dozvoljavajući da se njihovo oružje koristi protiv ruskih ciljeva, ima znatno manje smisla.

Verovatnoća da Ukrajina pobedi Ruse je prilično mala. Zapad bi trebalo da prepozna realnost sukoba, da se odupre oskulatornom ponašanju i da podstakne proces traženja mira pre nego što Ukrajinci dožive užase nuklearnog rata ili dugotrajnog rata na iscrpljivanje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *