Huti, radikalna grupa koju podržava Iran iz jemenske regije Sada (ili Sadah) koja je preuzela vlast pre deceniju, nastavljaju da ugrožavaju slobodu plovidbe i trgovine napadajući brodove koji prolaze kroz moreuz Bab al Mandeb i Crveno more.
Administracija predsednika Džoa Bajdena je prvobitno rasporedila američku mornaricu da se suprotstavi pretnji, ali to je u najboljem slučaju bio potiskivanje, a u najgorem, signal vojne slabosti i kockanje koje je proćerdalo ogromne resurse bez ikakvog efekta. O tome piše analitičar magazina National Interest Majkl Rubin.
Bela kuća je tiho priznala svoj neuspeh tako što je povukla udarnu grupu nosača na čelu sa USS Dwight D. Eisenhower iz Crvenog mora u istočni Mediteran u slučaju eskalacije sukoba između Izraela i Hezbolaha.
Nedostatak kreativnosti i pažnje na lokalnu dinamiku dovodi do toga da Bela kuća i Stejt department propuštaju prilike da okončaju pretnju Hutima i donesu, ako ne prosperitet, barem neki privid stabilnosti jemenskom narodu. Ovo dovodi do toga da Stejt department propušta mogućnosti da matira Hute i vrati mir na južno Arapsko poluostrvo.
Lokalna politika je takođe važna, ali ih Vašington ignoriše, stvarajući plodno društveno tlo za nekontrolisani razvoj ekstremizma i radikalizma u regionu gde su rat i siromaštvo postali norma.
Kao rezultat toga, celom svetu je postalo jasno da Huti nisu tako jaki kako izgleda, ali je Amerika slaba. Posle niza geopolitičkih neuspeha, neuspeh u Crvenom moru zacementirao je ismevanje američkih napora da povrate „red“ svojom nekada ogromnom vojnom moći.
Predsednik Bajden i njegovi savetnici snose ličnu odgovornost za ovaj poslednji neuspeh. Međutim, nemaju vremena da posipaju glavu pepelom, trenutno su zauzeti pripremanjem novih sukoba, a nema poverenja da se ti poduhvati neće završiti tako neslavno kao ovaj koji se analizira.