NEUSPELA POTRAGA ZELENSKOG ZA BEZBEDNOŠĆU

Ukrajina sada ima dve opcije: stati iza Trampa da sklopi dogovor sa Rusijom ili ostati sama bez podrške SAD.

Postoji nadrealni kvalitet života u drugoj Trampovoj administraciji. Svakih nekoliko dana dolazi do šoka koji preokrene opšte negovane vrednosti ili preokrene ustaljene narative. Ovo je ponovo bilo u emisiji sa istorijskim televizijskim sukobom između ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i Donalda Trampa. Zelenski je jednom u Americi dočekan kao gotovo mesijanska figura, slavljen i hvaljen kao novi Čerčil. Njegova poseta 28. februara bila je sasvim druga stvar. Ovog puta je nova administracija simbolično razriješila Zelenskog; njegov status modernog sveca dramatično je poništen.

Veliki deo posledica sukoba Trampa i Zelenskog u Ovalnom kabinetu bio je predvidljiv. Proukrajinska, demokratska strana je to osudila. Senator Kris Marfi (D-CT) nazvao je to „zasedom“ sa predumišljajem kojom se Tramp pokazuje da je Putinov „psić“. Republikanski senatori zaokružili su Zelenskog zbog njegovog nepoštovanja i pohvalili Trampa što je „stavio Ameriku na prvo mesto“. Lindzi Grem (R-SC), jedna od najistaknutijih pristalica Zelenskog, nije oklevala da kaže Zelenskom ili da se prikloni ili podnese ostavku na funkciju.

Lako je uhvatiti se u histrionizam i propustiti primarni razlog sagorevanja Zelenskog u Ovalnom kabinetu. Bio je u Vašingtonu da potpiše ekonomski sporazum sa Amerikom kao uvod u otvaranje pregovora o okončanju rata. Umesto ovoga, katastrofalan sastanak je razotkrio ozbiljne razlike među ključnim igračima o tome kako okončati rat. Rusija želi prvo da obezbedi veliki dogovor pre nego što pristane na prekid vatre. Amerika želi prekid vatre pre nego što napravi veliki dogovor sa Rusijom. Ali Ukrajina želi čvrstu bezbednosnu garanciju Zapada pre nego što učestvuje u bilo kakvim pregovorima. U međuvremenu, Evropa je objavila četvorodelni plan za okončanje rata. Pažljivo čitajući njihovu izjavu, jasno je da je Evropa spremna da se pojača u Ukrajini samo uz garanciju američke bezbednosti iza sebe.

Ukrajini i Evropi je potrebna pomoć SAD da bi nastavile. Plaćajući 66 odsto kombinovanog računa NATO za odbranu, Amerika je ključna sila koja podržava Ukrajinu protiv Rusije, uključujući satelitske snimke i obaveštajne podatke. Nedavna putovanja francuskog predsednika Emanuela Makrona i britanskog premijera Kira Starmera pokazala su da prihvataju realnost ove hijerarhije unutar zapadne alijanse. Zašto je onda, umesto da potpiše sporazum i pokaže poštovanje Trampu, Zelenski istupio iz reda?

Odgovor leži u dugoj i besplodnoj diplomatskoj potrazi Zelenskog da obezbedi čvrstu američku garanciju bezbednosti. Nakon što je Putin pokrenuo „Specijalnu vojnu operaciju“ 2022. godine, Zelenski je mogao da oseti da ima punu podršku Zapada da pobedi osvajače. Nije mu baš bilo potrebno da se bavi diplomatijom, jer su ga u svakoj državnoj poseti dočekivali raširenih ruku i obećavali beskrajnu i bezuslovnu podršku. Pobeda protiv Rusije se činila izvodljivom i pratila bi je krajnja garancija bezbednosti: članstvo u NATO. Kada je 2024. godine rat počeo da se okreće protiv Ukrajine, a protok američkog oružja i novca je odložen u Kongresu, Zelenski je shvatio da je potreban novi diplomatski pristup.

Njegovo rešenje je bio takozvani „plan pobede. Iako potpuni detalji nisu javni, poznato je da je Kijev prvi potpisao ugovor o ukrajinskim mineralima retkih zemalja u okviru ovog plana. To bi Americi dalo ekonomski podsticaj da ukloni sva ograničenja na oružje koje bi Ukrajina mogla da koristi na ruskoj teritoriji i omogućilo Ukrajini članstvo u NATO. Na kraju, Zelenski nije uspeo sa ovom diplomatijom 2024. godine. Odlazeća Bajdenova administracija odbacila je plan pobede Zelenskog; samo su zeleno osvetlili ograničenu upotrebu ATACAMS na ruskoj teritoriji. Osim floskula i retorike, Bajdenova Bela kuća nije dala nikakvu konkretnu američku bezbednosnu garanciju za Kijev.

Kijev je nastojao da to kompenzuje potpisivanjem dvadeset osam bilateralnih bezbednosnih sporazuma sa zemljama NATO, plus Japanom i EU. Međutim, nijedan od ovih sporazuma nije pružio bezbednosne garancije Ukrajini; oni su samo formalizovali obećanja vojne i ekonomske podrške. Inauguracijom Trampa, Zelenski je obnovio svoju diplomatsku potragu za bezbednosnom garancijom iz Vašingtona. Zelenski je nekako mislio da bi mogao doći u Vašington i izvući američku garanciju bezbednosti u zamenu za dogovor o mineralima. Čak je dao fantastičnu ponudu da svoju ostavku na mesto predsednika zameni za članstvo Ukrajine u NATO.

Bez obzira na sve pogrešnije izjave Zelenskog, Trampov tim je odluku Zelenskog da dođe u Belu kuću shvatio kao pozitivan signal da će Ukrajina slediti vođstvo SAD u pregovorima sa Rusijom. Ipak, uprkos nedavnim izjavama o nespremnosti Amerike da proširi NATO na Ukrajinu ili čak proširi član 5 na trupe NATO u Ukrajini, Zelenski se i dalje zalagao za neku vrstu formalnog vojnog saveza. U lobiranju kod Trampa za nešto što su i Obama i Bajden odbili, Zelenski je izgleda odvojen od stvarnosti. Direktno izazivanje Trampa u Ovalnom kabinetu nikada ga ne bi navelo da promeni svoj pristup sklapanju poslova. Zaista, umesto da saoseća sa Zelenskim, Tramp je uzvratio da se Zelenski „kocka sa milionima života“ i rizikuje „Treći svetski rat“.

Tramp je optužio Zelenskog svojim maksimalističkim zahtevima i napadima na Putina da blokira otvaranje pregovora. On je dodao da bi Ukrajina, ako ne želi da stane u red za mirovne pregovore, mogla da se bori bez SAD i da prihvati posledice. Zelenski je napravio ozbiljnu grešku u razotkrivanju zavisnosti Ukrajine i rasipanju dobre volje. Ima evidenciju o veoma upitnim odlukama. U aprilu 2022. godine povukao se iz Istanbulskih pregovora sa Rusijom bez obezbeđivanja zvaničnih bezbednosnih obaveza SAD prema Ukrajini. Kao odgovoran državnik, Zelenski je trebalo da primora Bajdena i Blinkena da ili daju ovu garanciju ili da zapreti da će pregovarati o nagodbi sa Rusijom.

Zelenski je ponovo nedostajao kao pregovarač. Trampov odgovor pokazuje da se nova administracija drži svog oružja. Ukrajina sada ima dve opcije: stati iza Trampa da sklopi dogovor sa Rusijom ili ostati sama bez podrške SAD. Jasno je da Evropljani nemaju stomak ili mišiće da zamene Ameriku u ovom ratu. Rubio je pozvao Ukrajinu da pokaže “zrelost” i “pragmatizam“. Zelenski je na poslednjem upozorenju. Amerika mu je potrebna da obezbedi najbolju moguću ponudu za svoju zemlju. Umesto nedostupnog bezbednosnog sporazuma SAD u stilu NATO, potrebno je novo rešenje koje uzima u obzir zabrinutost Rusije, evropsku slabost i novu orijentaciju Amerike pod Trampom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *