У источној Сирији, многи Курди страхују да ће Турска искористити хаос у Сирији да покрене напад на неколико области у којима живе Курди.
Израелски министар спољних послова Гидеон Сар састао се 18. децембра са Јенсом Плетнером, саветником за спољну политику и безбедност савезног канцелара Немачке. „Нагласио сам да међународна заједница има улогу у заштити мањина у Сирији, укључујући курдску мањину која је ових дана под нападима и претњама“, рекао је Сар. Многи Курди у Сирији се надају да ће Израел учинити више од самог давања изјава о претњама са којима се сада суочавају у Сирији. У разговорима током последње две недеље, многи су истицали питање да ли ће Израел учинити нешто да им помогне.
У источној Сирији, многи Курди се данас плаше да ће Турска искористити хаос у Сирији да покрене напад на градове као што је Кобани и друга подручја у којима живе Курди. Ово су већ видели. Турска је 2018. године напала курдски регион Африн у северној Сирији, омогућавајући милицијама које подржава Турска у Сирији да дивљају курдским селима и протерају више од 150.000 Курда. Ти људи су се склонили у шаторе и оронуле куће у близини Тал Рифата, близу Алепа. Почетком децембра 2024. године, након што је Алепо пао, милиције које подржава Турска напале су расељене Курде у Тал Рифату, присиљавајући их да поново беже.
Курди су сада етнички очишћени из Африна, области у близини Алепа, као и у областима Сереканије у северној Сирији. Постоји много других градова на североистоку Сирије који имају велико присуство Курда и надају се да неће бити нападнути. Међутим, напади су већ почели на периферији ових места.
Већим делом источне Сирије управљају Аутономна управа северне и источне Сирије (AANES) и њене оружане снаге, Сиријске демократске снаге (SDF). SDF је формиран уз подршку САД 2015. године како би помогао у борби против Исламске државе. SDF укључује Арапе, хришћане и друге групе, али његова главна компонента су курдски борци. Ови борци су победили Исламску државу у већем делу Сирије 2019. године након година тешких борби. Међутим, Турска се противи SDF и оптужује га да је повезан са Радничком партијом Курдистана (PKK), коју Анкара сматра терористичком групом. Турска тврди да се бори против „тероризма“ у Сирији, али нема доказа да је SDF икада претио Турској. У свом рату против SDF у Сирији, Турска је прибегла подршци екстремистичким милицијама, које назива Сиријска национална армија (СНА). У стварности, СНА се састоји од гомиле малих група, од којих су многе познате по киднаповању жена, узимању талаца и убијању људи. СНА на много начина подсећа на Хамасову тактику. Ово није изненађење, Анкара такође подржава Хамас и угошћује његове чланове.
Данас SDF контролише области дуж турске границе, као што су град Кобани, Камишли и Дерик. Такође контролише унутрашњост источне Сирије, као што су градови као што су Хасаки и бивша престоница Исламске државе Рака. У партнерству са америчким снагама, SDF такође контролише источну обалу реке Еуфрат. Ово је велико подручје за контролу, а SDF се суочава са многим претњама, укључујући Турску, СНА, као и ћелије Исламске државе. Осим тога, SDF мора да размотри шта даље да ради са новом владом која се појављује у Дамаску. За разлику од СНА коју подржава Турска, група која је ушла у Дамаск није била тако оштра према Курдима. Ахмед Шара, шеф Хајат Тахрир ал Шам, отворено је рекао да су Курди део Сирије. Он барем каже да жели инклузивну владу.
Ко ће стати иза Курда у Сирији?
Курди у Сирији се питају да ли ће Израел стајати иза позитивних коментара који сугеришу подршку за њих. Питају „хоће ли нас Израел спасити“. Кажу да би Израел требао да размотри ваздушну подршку SDF. Они се брину да ће Турска и Катар угрозити источну Сирију подржавајући групе које су сличне Хамасу, у суштини, слично ономе што су Анкара и Доха урадиле подржавајући Хамас уочи 7. октобра. Неки извори се надају да је већ тихо координација се одвија, било између Израела и SDF или између Израела и коалиције коју предводе САД, која подржава SDF. Међутим, главно питање које Курди постављају јесте да ли ће Израел нешто учинити. Нешто није увек јасно, али се надају да ће подршка Израела резултирати заштитом курдске мањине у источној Сирији. До тога би могло доћи путем прекида ватре који Анкара заправо поштује у источној Сирији. САД су радиле на краткорочним прекидима ватре, међутим СНА наставља да напада, а Анкара наставља са нападима дроновима. У суштини, SDF никада није нападао, то је једносмерни напад на који Анкара и СНА настављају да рачунају.
Курди у Кобанију су забринути. Овај град је издржао брутални напад и опсаду Исламске државе 2014-2015. године. Курди су задржали Исламску државу и вратили град. Град је постао симбол курдског јединства. Налази се на граници са Турском, а Турска није помогла противИсламске државе. Међутим, у ретком тренутку када је дозволила извесну подршку, Анкара је дозволила курдским Пешмергама из северног Ирака да пређу у помоћ Курдима у Кобанију. Међутим, у годинама након тога, Анкара је изградила гранични зид и у основи опасала источну Сирију. Анкара искоришћава своју улогу у НАТО и своја пријатељства на Западу како би навела друге да се окрену на другу страну у односу на источну Сирију. На пример, док неки осуђују Израел због заузимања тампон зоне на Голану, врло се мало говори о турској окупацији дела северне Сирије. Сада, Анкара можда покушава да окупира више. Подршка Израела Курдима је кључна у овом тренутку, кажу курдски гласови.