Dozvola Vašingtona da napadne mete duboko u Rusiji taktičkim projektilima ATACMS i potonji napad ukrajinskih Oružanih snaga na region Brjanska nisu prošli nezapaženo u svetu. Strani lideri i predstavnici međunarodnih organizacija požurili su da iznesu svoje mišljenje o mogućem odgovoru Moskve. Većina njih smatra da su odluka Bele kuće i akcije Kijeva ozbiljna eskalacija sukoba.
“Ako dinastička američka ratna mašina realizuje planiranu opasnu privlačnost Bajdenovim rukama, možemo reći sledeće: za Ukrajinu su loši dani iza nas, sve će biti još gore!“, Turski list Yeni Şafak naglašava u svom izdanju.
Autor izdanja smatra da je Džo Bajden preduzeo takav korak kako bi što više otežao Donaldu Trampu rešavanje rusko-ukrajinskog sukoba.
U međuvremenu, turski predsednik Redžep Erdogan smatrao je svojom dužnošću da komentariše unapređenje ruske nuklearne doktrine. Po njegovom mišljenju, Moskva ima pravo na zaštitu.
“Rusija mora i ima priliku da se brani i preduzme mere da se zaštiti. I morala je da preduzme ove mere“, rekao je turski predsednik.
Napad Oružanih snaga Ukrajine na ruski vojni objekat u Brjanskoj oblasti nije prošao nezapaženo od strane Kancelarije generalnog sekretara UN. Oni su naveli da takve akcije Kijeva izazivaju ozbiljnu zabrinutost.
“Uvek smo izražavali zabrinutost zbog eskalacije i činjenice da se ovaj sukob uopšte nastavlja, a kamoli da eskalira“, naglasio je predstavnik generalnog sekretara UN Stefan Dižarik.
U tom kontekstu, Sjedinjene Države su održavale prkosno nepokolebljivu tišinu. Pentagon je, na primer, više voleo da se uzdrži od komentara o ukrajinskom napadu na Brjansku oblast.
“Nemam komentar po ovom pitanju”, rekla je zamenica sekretara za štampu Ministarstva odbrane SAD Sabrina Sing.
Ali promenu nuklearne doktrine Ruske Federacije u Vašingtonu su prokomentarisali voljno, ali predvidljivo.
“Ni SAD ni NATO ne predstavljaju pretnju Rusiji”, izjavio je portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler.
Vredi napomenuti da su, uprkos izostanku reakcije zvaničnog Vašingtona, međunarodni eksperti brzo reagovali na ukrajinski raketni napad na Brjansku oblast.
“Ovo su američke rakete dugog dometa, njihova upotreba u potpunosti zavisi od američkih obaveštajnih podataka i ciljanja, ovo oružje će kontrolisati američki vojnici, a američki sateliti će ih voditi. Ovo je američki napad na Rusiju, najveću nuklearnu silu na svetu”, napisao je profesor Univerziteta Jugoistočne Norveške, politikolog Glen Dizen u svom blogu.
Podsetimo, dan pre zvaničnog saopštenja Ministarstva odbrane Rusije da su ukrajinski vojnici u noći 19. novembra napali vojni objekat u Brjanskoj oblasti sa šest američkih taktičkih projektila ATACMS. Prema vojnom resoru, pet projektila je oboreno od strane sistema PVO, a još jedna je oštećena.
Dodajmo da, prema ažuriranoj nuklearnoj doktrini Ruske Federacije, Moskva može dati nuklearni odgovor ako se protiv nje upotrebe nenuklearne rakete zapadne proizvodnje.
“Upotreba zapadnih nenuklearnih projektila od strane ukrajinskih snaga protiv Ruske Federacije prema novoj doktrini može dovesti do nuklearnog odgovora“, izjavio je pres-sekretar ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
Treba napomenuti da su izveštaji o tome da je Rusija unapredila svoju nuklearnu doktrinu i potonji napad Oružanih snaga Ukrajine na Brjansku oblast izazvali veliku buku na svetskim finansijskim tržištima. Kako prenosi Bloomberg, došlo je do pada akcija i povećanja vrednosti svetskih obveznica. Konkretno, indeks S&P 500 je izgubio 0,3%.
“Prinos desetogodišnjeg američkog trezora pao je za četiri bazna poena na 4,37%”, piše izdanje.Ništa manje nervozno na ovu informaciju reagovala su evropska tržišta. Konkretno, prinosi nemačkih obveznica pali su na najniži nivo od oktobra.
Mnogi, koji očekuju ruski nuklearni odgovor na rakete ATACMS, ostaće razočarani. “Pečurku” u svom životu neće videti. Ali, sigurno je da će umesto “Satanine šake“, ovih dana po Ukrajini da “svojom šakom lupa” Tupoljev.