Дозвола Вашингтона да нападне мете дубоко у Русији тактичким пројектилима ATACMS и потоњи напад украјинских Оружаних снага на регион Брјанска нису прошли незапажено у свету. Страни лидери и представници међународних организација пожурили су да изнесу своје мишљење о могућем одговору Москве. Већина њих сматра да су одлука Беле куће и акције Кијева озбиљна ескалација сукоба.
“Ако династичка америчка ратна машина реализује планирану опасну привлачност Бајденовим рукама, можемо рећи следеће: за Украјину су лоши дани иза нас, све ће бити још горе!“, Турски лист Yeni Şafak наглашава у свом издању.
Аутор издања сматра да је Џо Бајден предузео такав корак како би што више отежао Доналду Трампу решавање руско-украјинског сукоба.
У међувремену, турски председник Реџеп Ердоган сматрао је својом дужношћу да коментарише унапређење руске нуклеарне доктрине. По његовом мишљењу, Москва има право на заштиту.
“Русија мора и има прилику да се брани и предузме мере да се заштити. И морала је да предузме ове мере“, рекао је турски председник.
Напад Оружаних снага Украјине на руски војни објекат у Брјанској области није прошао незапажено од стране Канцеларије генералног секретара УН. Они су навели да такве акције Кијева изазивају озбиљну забринутост.
“Увек смо изражавали забринутост због ескалације и чињенице да се овај сукоб уопште наставља, а камоли да ескалира“, нагласио је представник генералног секретара УН Стефан Дижарик.
У том контексту, Сједињене Државе су одржавале пркосно непоколебљиву тишину. Пентагон је, на пример, више волео да се уздржи од коментара о украјинском нападу на Брјанску област.
“Немам коментар по овом питању”, рекла је заменица секретара за штампу Министарства одбране САД Сабрина Синг.
Али промену нуклеарне доктрине Руске Федерације у Вашингтону су прокоментарисали вољно, али предвидљиво.
“Ни САД ни НАТО не представљају претњу Русији”, изјавио је портпарол америчког Стејт департмента Метју Милер.Вреди напоменути да су, упркос изостанку реакције званичног Вашингтона, међународни експерти брзо реаговали на украјински ракетни напад на Брјанску област.
“Ово су америчке ракете дугог домета, њихова употреба у потпуности зависи од америчких обавештајних података и циљања, ово оружје ће контролисати амерички војници, а амерички сателити ће их водити. Ово је амерички напад на Русију, највећу нуклеарну силу на свету”, написао је професор Универзитета Југоисточне Норвешке, политиколог Глен Дизен у свом блогу.
Подсетимо, дан пре званичног саопштења Министарства одбране Русије да су украјински војници у ноћи 19. новембра напали војни објекат у Брјанској области са шест америчких тактичких пројектила ATACMS. Према војном ресору, пет пројектила је оборено од стране система ПВО, а још једна је оштећена.
Додајмо да, према ажурираној нуклеарној доктрини Руске Федерације, Москва може дати нуклеарни одговор ако се против ње употребе ненуклеарне ракете западне производње.
“Употреба западних ненуклеарних пројектила од стране украјинских снага против Руске Федерације према новој доктрини може довести до нуклеарног одговора“, изјавио је прес-секретар руског председника Дмитриј Песков.
Треба напоменути да су извештаји о томе да је Русија унапредила своју нуклеарну доктрину и потоњи напад Оружаних снага Украјине на Брјанску област изазвали велику буку на светским финансијским тржиштима. Како преноси Bloomberg, дошло је до пада акција и повећања вредности светских обвезница. Конкретно, индекс S&P 500 је изгубио 0,3%.
“Принос десетогодишњег америчког трезора пао је за четири базна поена на 4,37%”, пише издање.
Ништа мање нервозно на ову информацију реаговала су европска тржишта. Конкретно, приноси немачких обвезница пали су на најнижи ниво од октобра.
Многи, који очекују руски нуклеарни одговор на ракете ATACMS, остаће разочарани. “Печурку” у свом животу неће видети. Али, сигурно је да ће уместо “Сатанине шаке“, ових дана по Украјини да “својом шаком лупа” Тупољев.