Кад јато дронова закуца на врата отаџбине

Претња од дронова све већа и у САД

Следећи велики сукоб можда неће почети ракетама или нападом пешадије. Уместо тога, могао би да почне малим, готово неприметним дроновима који уништавају виталну инфраструктуру Сједињених Држава.

Технологија развоја дронова последњих година напредује невероватном брзином, док мере заштите против њих дебело касне. На украјинском ратишту, употреба дронова променила је ток оружаних борби, омогућивши Украјини да узврати ударце Русији и прикупи важне обавештајне податке, које руска страна у најмању руку није очекивала. Руски дронови, пореклом из Ирана, такође су омогућили Русији да нападне инфраструктурне тачке дубоко у територији Украјине.

Ови мали, брзи дронови који се тешко детектују показали су се као вишенаменско оружје: могу да наводе артиљерију, дају процену борбене штете, па чак и директно носе и бацају оружје на војне циљеве. Стручњаци упозоравају да би напредак у оваквим технологијама могао да представља озбиљну безбедносну претњу за САД.

paparazzza/Shutterstock© paparazzza/Shutterstock

Замислите сценарио у којем терористи лансирају рој дронова пуних експлозива на прометни аеродром или базу америчког ваздухопловства. Мали, готово невидљиви дронови могли би у минутима да направе огромну штету и угрозе националну безбедност.

Иако неке земље, попут Израела и Уједињеног Краљевства, већ развијају и тестирају одбрамбене системе за неутрализацију дронова, Сједињене Државе још увек заостају у развоју одговарајућих мера. Израелски систем „Drone Dome“, на пример, користи радар и ласере за аутоматско откривање и уништавање дронова. Ови глобални напори наглашавају хитност у решавању проблема и потребу за развојем сопствених контра-дрон технологија у САД.

Уз све већи број дронова у поседу цивила и све чешће инциденте са беспилотним летелицама на критичним локацијама, од виталног је значаја да САД приоритизују контра-дрон технологије.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *