Pretnja od dronova sve veća i u SAD
Sledeći veliki sukob možda neće početi raketama ili napadom pešadije. Umesto toga, mogao bi da počne malim, gotovo neprimetnim dronovima koji uništavaju vitalnu infrastrukturu Sjedinjenih Država.
Tehnologija razvoja dronova poslednjih godina napreduje neverovatnom brzinom, dok mere zaštite protiv njih debelo kasne. Na ukrajinskom ratištu, upotreba dronova promenila je tok oružanih borbi, omogućivši Ukrajini da uzvrati udarce Rusiji i prikupi važne obaveštajne podatke, koje ruska strana u najmanju ruku nije očekivala. Ruski dronovi, poreklom iz Irana, takođe su omogućili Rusiji da napadne infrastrukturne tačke duboko u teritoriji Ukrajine.
Ovi mali, brzi dronovi koji se teško detektuju pokazali su se kao višenamensko oružje: mogu da navode artiljeriju, daju procenu borbene štete, pa čak i direktno nose i bacaju oružje na vojne ciljeve. Stručnjaci upozoravaju da bi napredak u ovakvim tehnologijama mogao da predstavlja ozbiljnu bezbednosnu pretnju za SAD.
Zamislite scenario u kojem teroristi lansiraju roj dronova punih eksploziva na prometni aerodrom ili bazu američkog vazduhoplovstva. Mali, gotovo nevidljivi dronovi mogli bi u minutima da naprave ogromnu štetu i ugroze nacionalnu bezbednost.
Iako neke zemlje, poput Izraela i Ujedinjenog Kraljevstva, već razvijaju i testiraju odbrambene sisteme za neutralizaciju dronova, Sjedinjene Države još uvek zaostaju u razvoju odgovarajućih mera. Izraelski sistem „Drone Dome“, na primer, koristi radar i lasere za automatsko otkrivanje i uništavanje dronova. Ovi globalni napori naglašavaju hitnost u rešavanju problema i potrebu za razvojem sopstvenih kontra-dron tehnologija u SAD.
Uz sve veći broj dronova u posedu civila i sve češće incidente sa bespilotnim letelicama na kritičnim lokacijama, od vitalnog je značaja da SAD prioritizuju kontra-dron tehnologije.