ИРАНОВ ПОКЛОН РУСИЈИ: Балистичке ракете – и обрнуто

Ирански трансфери ракета Русији могли би учинити његов ракетни програм јачом претњом за америчке снаге, Израел и друге циљеве на Блиском истоку.
Иранов поклон Русији: Балистичке ракете и њихове шире имплкације

Након две године упозорења да Иран планира да испоручи ракете Русији, ситуација се коначно разјаснила. Техеран је испоручио Москви балистичке ракете кратког домета Fath-360, означавајући први пут да је Исламска Република пролиферисала ракете на европском континенту. Иако Fath-360 не пружа Русији значајно нову способност, додатно повећава Москвине ракетне залихе и допуњује постојеће способности. Овај споразум о ракетама такође је знак све ближих веза између Русије и Ирана, чије последице могу далеко надмашити Европу.

Испорука ракета

10. септембра, државни секретар Ентони Блинкен и Министарство финансија САД потврдили су да је Иран испоручио Fath-360 балистичке ракете Русији. “Десетине руских војника су обучене у Ирану” за рад са системом Fath-360, рекао је Блинкен. Према подацима Министарства финансија, обука је одржана током лета 2024. на основу уговора потписаног “крајем 2023.” за испоруку “стотина ракета”, а прва пошиљка је стигла “почетком септембра.” Различити медији, позивајући се на неименоване украјинске званичнике, известили су да је Русија примила више од 200 Fath-360 ракета.

Tehran,,Iran,-,April,14,,2018:,Various,Missiles,Exhibited,At© Editorial credit: Matyas Rehak / Shutterstock.com

У августу су европски обавештајци изјавили за Reuters да је руско-ирански уговор, потписан у Техерану 13. децембра, укључивао не само Fath-360 већ и другу ракету кратког домета под називом Абабил. Ова ракета, коју је Техеран први пут представио током изложбе оружја у Москви 2023. године, има краћи домет и мању бојеву главу од Fath-360. Међутим, док су европски званичници тврдили да је Иран обучио руско особље за Fath-360, нису пружили додатне информације о Абабилу.

Fath-360: техничке карактеристике

Од 2020. године, ирански медији хвале увођење ракета кратког домета у арсенал режима, који је највећи на Блиском Истоку. Ове ракете, укључујући Fath-360, изведене су из иранске породице ракета Фатех. Fath-360 попуњава критичну празнину у иранској инвентарији и већ је коришћен у акцијама на Блиском Истоку. У 2022. години, Иран је испалио процењено седамдесет ЦРБМ-ова против цивилних циљева у Ираку, што је довело до смрти једног америчког држављанина.

Према Блинкену и иранском министарству одбране, Fath-360, познат и као BM-120, има максимални домет од 120 километара. Ирански извори тврде да ракета носи јединицу од 150 килограма, с могућношћу замене стандардне бојеве главе за варијанте које су погодније за експлозије у ваздуху или пробијање бункера. Ракета наводно користи сателитски асистирани инерцијални навигациони систем, а према иранском министарству одбране, Fath-360 има прецизност од тридесет метара, што је релативно ниска тачност према савременим стандардима.

Иран користи модификоване цивилне камионе као транспортере-ерекоре за ракете. Ови камиони могу носити од једне до шест ракетних канистера. Међутим, извештаји сугеришу да Иран није испоручио ТЕЛ-ове за своје ракете, што може указивати на то да је Русија одлучила да развије сопствени ТЕЛ. То техничко ограничење може објаснити зашто Русија још није употребила Fath-360 у Украјини упркос Блинкновом предвиђању да ће то учинити “у року од неколико недеља.”

Како Fath-360 помаже Русији

Fath-360 не пружа Русији драматично другачију способност, али додаје капацитет. Док је руска производња балистичких ракета и вођених ракета вероватно знатно порасла од 2022. године, потражња и даље премашује понуду. 

Иранске ракете могле би ослободити Русију од коришћења дужих, софистициранијих муниција, посебно балистичких ракета које се испаљују из Искандер-М система, за ударе на дубље или приоритетније циљеве, укључујући критичну инфраструктуру. Од марта су руски напади девастирали украјинску електричну инфраструктуру, а Москва жели да је додатно уништи како се зима ближи. 

reuters-rusija-vodi-pregovore-o-isporuci-protivbrodskih-raketa-oniks-hutima© Министерство обороны Российской Федерации

Због Fath-360-ovog јединог експлозивног пуњења и ниске прецизности, поуздано гађање циљева, осим великих, биће изазовно. Русија ће морати да испаљује веће салве како би постигла жељене ефекте, што ће довести до бржег трошења залиха. 

У коначници, Fath-360 ће највероватније бити најкориснији за удар на велике циљеве критичне инфраструктуре у градовима близу фронта, као што су Харков и Запорожје. Русија би такође могла користити иранске ракете за бомбардовање градова. 

Импликације по иранску претњу

Иако је Иран чекао да преда Fath-360 Русији након што су УН забране на његов ракетни програм истекле у октобру 2023. године, чињеница да се продаја догодила указује на недостатак одвраћања. Јасно је да Техеран није сносио довољно високу цену за своје испоруке дронова Русији у последње две године. 

Техеран очигледно жели да изгради мостове са Москвом и преобрази своју трансакцијску везу у дугорочног стратешког партнера. Из војног становишта, рат у Украјини представљаће невиђено искуство за Fath-360 и друге иранске ракете, што би могло помоћи Техерану да побољша своје ракетне системе.

amerikanci-očekuju-masovni-udar-na-izrael-u-roku-od-72-časa© Islamic Republic of Iran Armed Forces/ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

Још једна брига је материјална или технолошка помоћ коју Техеран може добити као узврат за овај споразум о ракетама. Сарадња између Русије и Ирана се од 2022. године знатно повећала, а Москва би могла појачати подршку иранском свемирском програму.

Руско-Иранско партнерство: колико далеко?

Растуће партнерство Русије и Ирана почива на њиховом заједничком противљењу Западу. Рат у Украјини је довео до војне сарадње између Москве и Техерана до висине коју мало ко може да предвиди. Остаје да се види колико далеко ће ове две ревизионистичке силе отићи у остваривању својих циљева.

Један коментар на “ИРАНОВ ПОКЛОН РУСИЈИ: Балистичке ракете – и обрнуто

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *