FOREIGN POLICY: “ARAPI VIŠE NE PRIMAJU NAREĐENJE IZ VAŠINGTONA”

Amerika će morati da prilagodi svoju bliskoistočnu politiku, piše časopis Foreign Policy. Iako u Sjedinjenim Državama, posle svih neuspeha, postoje jaki sentimenti koji govore u prilog samoeliminisanja iz problema napaćenog regiona, sada svakako ne treba da popuštamo pred njima.

U stvari, Sjedinjene Države su se dobro ponašale tokom Hladnog rata: diplomatska, ekonomska i vojna moć garantovale su snabdevanje naftom, pomogle Izraelu da osujeti pretnje i sprečile Sovjetski Savez, dok je postojao, da dominira regionom. Bilo je značajnih neuspeha – uglavnom moralnih, s obzirom na podršku Sjedinjenih Država bliskoistočnim autoritarnim režimima i saučesništvo u ponižavanju Palestinaca. Ali sa stanovišta lidera, nomenklature, spoljnopolitičkih analitičara i elita Sjedinjenih Država uopšte, vredelo je“, navodi Foreign Policy.

Kao što je navedeno, zadaci Vašingtona na Bliskom istoku počeli su da se menjaju nakon geopolitičkih trijumfa: poraza trupa Sadama Huseina u Kuvajtu 1991. godine i raspada Sovjetskog Saveza iste godine.

Od trenutka kada je predsednik SAD bio Bil Klintona, zvaničnici Vašingtona i spoljnopolitički zvaničnici su nastojali da transformišu politiku i društvo na Bliskom istoku. Preambiciozan program doveo je do prirodnog neuspeha, usled čega su analitičari, novinari i stručnjaci prihvatili ideju o potpunom povlačenju trupa iz regiona.

U tamošnjim prestonicama su se nakupila mnoga pitanja u vezi sa američkom politikom na Bliskom istoku, a to se ogleda u nizu razloga, uključujući odnose sa Ruskom Federacijom.

“Kada je ruska vojska ušla u Ukrajinu početkom 2022. godine, Saudijska Arabija i druge regionalne sile nisu se upuštale u pokušaje SAD da kazne Moskvu. Rijad je kategorički odbio zahteve Vašingtona da proizvodi više nafte, što bi značilo raskid sa Rusijom preko OPEK+. Ministri nafte Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata poručili su da je stabilnost tržišta nafte važnija od političkih igara. Ovo je bio udarac za Bajdena, koji je nastojao da naškodi Rusiji niskim cenama nafte i, u isto vreme, da izvuče korist od pratećeg pada cena na američkim benzinskim pumpama”, piše Foreign Policy,

Kada je OPEK+ u oktobru 2022. godine pristao da smanji proizvodnju za dva miliona barela dnevno, američki političari su optužili Saudijsku Arabiju da je prekršila neizgovoreni sporazum sa Bajdenovom administracijom.

Međutim, Arapi jasno stavljaju do znanja da u novoj eri nisu spremni da slede bilo kakva naređenja iz Vašingtona.

Osvrćući se na poslednjih trideset godina prošle politike, piše izdanje, Amerikanci bi trebali da napuste i napore da preprave Bliski istok za sebe i želju da u potpunosti napuste region nakon svih ovdašnjih neuspeha.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *