Bezbednosni sporazum Japana i Filipina nazvan je istorijskim, a ostaće upamćen po neobičnom nazivu “Sporazum o recipročnom pristupu”
Bauk, bauk Kine kruži Pacifikom. Strahe je sve veći, da čak ni Pakt AUKUS više nije dovoljan da bi se zauzdale pomorske ambicije Kine koja na moru postaje sve jača s obzirom da već ima tri nosača aviona, desantne brodove i podmornice.
Poslednji okršaji Filipnske mornarice sa kineskom obalskom stražom su bile kap koja je prelila čašu. Da su Amerikanci morali da dopreme raketni sistem “Tajfun” za napad na kopnene ciljeve. Inače Tajfun je nišanio kinesko ostrvo Hainjan gde se nalaze najveće kineske pomorske i vazduhoplovne baze.
Tajvan je posebna priča, a takođe i Japan koga sve više plaši narasla moć kineske armije odnosno mornarice i ratnog vazduhoplovstva, da su morali da pojačavaju raketne baterije na Okinavu i nizu arhipelag ostrva.
Japan s druge strane ne želi da sedi skrštenih ruku, pa je preduzeo i korak u objedinjavanju protivnika Pekinga. Obrnuo se na Filipine zemlju koja je bila na meti japanskog imeperijalizma, a u novim okolnostima Tokio i Manila našli su zajednički jezik i formirali odbrambeni paktdve zemlje za borbu protiv Kine širom Indo-pacifičkog regiona.
Bezbednosni sporazum Japana i Filipina nazvan je istorijskim, a ostaće upamćen po neobičnom nazivu “Sporazum o recipročnom pristupu” koji će po prvi put u posleratnoj istoriji Japana i Filipina omogućiti da Tokio pošalje vojsku na Filipine i pomogne odbrani filipnskog arhipelaga od Kine.
Ovaj sporazum okvirno se bavi vojnim vežbama i to zajednički, ali je prvi korak prema sporazumu o međusobnoj odbrani i sličan onom koji imaju SAD i Filipini, a prema kome su Amerikanci rasporedili vojsku u nekoliko filipnskih vazduhoplovnih baza.
Sa time su Japan i Filipini utabali put u saradnji dve vojske usled povećanih tenzija sa Kinom.
„Ovim potpisivanjem, radujemo se povećanoj saradnji i radu… kako bismo doneli veću stabilnost u ovom delu sveta“, rekao je filipinski sekretar za odbranu Gilberto Teodoro tokom konferencije za novinare u ponedeljak.
Suština sporazuma između Japana i Filipina je taj što je on detalj u mreži odnosa između saveznika SAD koji međusobno jačaju i biće ozbiljan faktor i bedem u potencijalnom konfliku između Pekinga i Vašingtona.
„Kako bezbednosno okruženje oko nas postaje sve oštrije, izuzetno je važno istaći saradnju i koordinaciju sa našim saveznicima i sa istomišljenicima kako bismo održali mir i stabilnost u Indo-pacifičkom regionu“, rekao je japanski ministar odbrane Minoru.
Kihara je novinarima rekla da je „RAA potpisana danas revolucionarna i nadam se da će kooperativna razmena između (japanskih snaga za samoodbranu, što je zvanični naziv za japansku vojsku i Filipina postati još aktivnija.
Philippine military chief warns his forces will fight back if assaulted again in disputed sea https://t.co/ryCdhIfNQh
— Frances Mangosing 🇵🇭 (@FMangosingINQ) July 5, 2024
Šta sporazum predviđa
Sporazum predviđa „bilateralne i multilateralne vojne vežbe i saradnju na odbrambenoj opremi i tehnologiji“, navodi se u zajedničkom saopštenju. Regionalne implikacije takvog pakta su nagoveštene na potpisivanju dokumenta, pošto su se zvaničnici „snažno protivili bilo kakvim jednostranim pokušajima da se silom ili prinudom promeni mirno uspostavljen status kvo“, i posebno su se pominjali Istočno kinesko more i Južno kinesko more — gde Japan i Filipini, respektivno, imaju teritorijalne sporove sa Kinom — kao i Tajvan i Korejsko poluostrvo.
„Ministri su takođe razgovarali o proširenju strateške saradnje između Australije, Japana, Filipina i Sjedinjenih Država i naglasili blisku saradnju četiri nacije u promovisanju zajedničke vizije za slobodan i otvoren Indo-Pacifik”, rekli su akteri potpisivanja.
Oni su takođe proslavili sporazum kao „istorijsku prekretnicu“ za dve zemlje, manje od jednog veka nakon što su imperijalne japanske snage iskoristile ostrvo sada poznato kao Tajvan kao platformu za invaziju na Filipine dan nakon iznenadnog napada na Perl Harbor, istorijska pozadina za koju se Kina nadala da će ometati takvu saradnju.
„Azijsko-pacifičkom regionu nije potreban nikakav vojni blok, a još manje grupacije koje podstiču blokovsku konfrontaciju ili novi hladni rat“, rekao je u ponedeljak portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian.„Japan snosi ozbiljnu istorijsku odgovornost za svoju agresiju i kolonijalnu vlast nad Filipinima i drugim zemljama jugoistočne Azije tokom Drugog svetskog rata. Japan treba da razmisli o tom delu istorije i da deluje razborito u oblastima koje se odnose na vojsku i bezbednost.
Decenijama kasnije, Kina i Japan su pretrpeli preokret u ulozi, barem u određenoj meri, jer Tokio sada koordiniše sa Sjedinjenim Državama i drugim demokratijama u regionu, dok teritorijalne ambicije Pekinga izazivaju zabrinutost zbog potencijalnog rata u regionu.