Безбедносни споразум Јапана и Филипина назван је историјским, а остаће упамћен по необичном називу “Споразум о реципрочном приступу”
Баук, баук Кине кружи Пацификом. Страхе је све већи, да чак ни Пакт АУКУС више није довољан да би се зауздале поморске амбиције Кине која на мору постаје све јача с обзиром да већ има три носача авиона, десантне бродове и подморнице.
Последњи окршаји Филипнске морнарице са кинеском обалском стражом су биле кап која је прелила чашу. Да су Американци морали да допреме ракетни систем “Тајфун” за напад на копнене циљеве. Иначе Тајфун је нишанио кинеско острво Хаинјан где се налазе највеће кинеске поморске и ваздухопловне базе.
Тајван је посебна прича, а такође и Јапан кога све више плаши нарасла моћ кинеске армије односно морнарице и ратног ваздухопловства, да су морали да појачавају ракетне батерије на Окинаву и низу архипелаг острва.
Јапан с друге стране не жели да седи скрштених руку, па је предузео и корак у обједињавању противника Пекинга. Обрнуо се на Филипине земљу која је била на мети јапанског имеперијализма, а у новим околностима Токио и Манила нашли су заједнички језик и формирали одбрамбени пактдве земље за борбу против Кине широм Индо-пацифичког региона.
Безбедносни споразум Јапана и Филипина назван је историјским, а остаће упамћен по необичном називу “Споразум о реципрочном приступу” који ће по први пут у послератној историји Јапана и Филипина омогућити да Токио пошаље војску на Филипине и помогне одбрани филипнског архипелага од Кине.
Овај споразум оквирно се бави војним вежбама и то заједнички, али је први корак према споразуму о међусобној одбрани и сличан оном који имају САД и Филипини, а према коме су Американци распоредили војску у неколико филипнских ваздухопловних база.
Са тиме су Јапан и Филипини утабали пут у сарадњи две војске услед повећаних тензија са Кином.
„Овим потписивањем, радујемо се повећаној сарадњи и раду… како бисмо донели већу стабилност у овом делу света“, рекао је филипински секретар за одбрану Гилберто Теодоро током конференције за новинаре у понедељак.
Суштина споразума између Јапана и Филипина је тај што је он детаљ у мрежи односа између савезника САД који међусобно јачају и биће озбиљан фактор и бедем у потенцијалном конфлику између Пекинга и Вашингтона.
„Како безбедносно окружење око нас постаје све оштрије, изузетно је важно истаћи сарадњу и координацију са нашим савезницима и са истомишљеницима како бисмо одржали мир и стабилност у Индо-пацифичком региону“, рекао је јапански министар одбране Минору.
Кихара је новинарима рекла да је „РАА потписана данас револуционарна и надам се да ће кооперативна размена између (јапанских снага за самоодбрану, што је званични назив за јапанску војску и Филипина постати још активнија.Philippine military chief warns his forces will fight back if assaulted again in disputed sea https://t.co/ryCdhIfNQh
— Frances Mangosing 🇵🇭 (@FMangosingINQ) July 5, 2024
Шта споразум предвиђа
Споразум предвиђа „билатералне и мултилатералне војне вежбе и сарадњу на одбрамбеној опреми и технологији“, наводи се у заједничком саопштењу. Регионалне импликације таквог пакта су наговештене на потписивању документа, пошто су се званичници „снажно противили било каквим једностраним покушајима да се силом или принудом промени мирно успостављен статус кво“, и посебно су се помињали Источно кинеско море и Јужно кинеско море — где Јапан и Филипини, респективно, имају територијалне спорове са Кином — као и Тајван и Корејско полуострво.
„Министри су такође разговарали о проширењу стратешке сарадње између Аустралије, Јапана, Филипина и Сједињених Држава и нагласили блиску сарадњу четири нације у промовисању заједничке визије за слободан и отворен Индо-Пацифик”, рекли су актери потписивања.
Они су такође прославили споразум као „историјску прекретницу“ за две земље, мање од једног века након што су империјалне јапанске снаге искористиле острво сада познато као Тајван као платформу за инвазију на Филипине дан након изненадног напада на Перл Харбор, историјска позадина за коју се Кина надала да ће ометати такву сарадњу.
„Азијско-пацифичком региону није потребан никакав војни блок, а још мање групације које подстичу блоковску конфронтацију или нови хладни рат“, рекао је у понедељак портпарол кинеског министарства спољних послова Лин Ђиан.
„Јапан сноси озбиљну историјску одговорност за своју агресију и колонијалну власт над Филипинима и другим земљама југоисточне Азије током Другог светског рата. Јапан треба да размисли о том делу историје и да делује разборито у областима које се односе на војску и безбедност.
Деценијама касније, Кина и Јапан су претрпели преокрет у улози, барем у одређеној мери, јер Токио сада координише са Сједињеним Државама и другим демократијама у региону, док територијалне амбиције Пекинга изазивају забринутост због потенцијалног рата у региону.