Изјаве новоизабраног председника САД Доналда Трампа о „апсолутној неопходности“ интеграције Гренланда у Сједињене Државе поново су скренуле пажњу на војни значај територије. Иако се сматра да су примарни фактор геополитичког значаја Гренланда његове значајне резерве ретких земних минерала, његова стратешка локација у близини Арктика пружа низ предности у потенцијалном сукобу између Западног блока и Русије.
Одражавајући преовлађујућу забринутост Русије у вези са текућом експанзијом америчких снага на Гренланду, руски амбасадор у Данској Владимир Барбин је приметио: „Свемирска база САД Питуфик (раније позната као Ваздушна база Туле) данас је део америчког система упозорења на нуклеарни напад из арктичког правца. У току је свеобухватна модернизација, укључујући радарске системе вредне милијарде долара, такође гради се аеродромска инфраструктура за борбене авионе F-35, који су у стању да носе нуклеарно оружје. Такви авиони су већ користили аеродром у бази за обуку” .„Русија подржава јачање стабилности на Арктику. То је могуће само на темељу стварања система међународне безбедности који је једнак за све арктичке државе“, додао је амбасадор.
Док је распоређивање F-35 на
Гренланду прошлост, а очекује се да ће прерасти у могуће трајно присуство, опасности које представљају по руску безбедност због њихових могућности нуклеарног удара остају ограничене. Гренланд се налази отприлике 3800 километара од руске границе, док је борбени радијус F-35 само око 1000 километара. Чак и ловци са најдужим дометом на свету, руски Су-34 и кинески Ј-20, имају борбене радијусе процењене на само око 2000 километара на унутрашње гориво, при чему ниједан тип ловаца у западном свету није способан да покрије било шта близу такве удаљености. Иако је распоређивање F-35 често подржано средствима за допуњавање горива из ваздуха, као што су танкери KC-135, четвороструко повећање домета ловаца и даље је далеко од одрживог чак и уз такву подршку. Док претња да ће F-35 лансирати нуклеарне нападе на руску територију стога изгледа ограничена, F-35 би се ипак могли користити за претњу транспорту на
Арктику из Русије и других противника Запада, са својим моћним мрежним сензорима који им омогућавају да одржавају свест о ситуацији у широким областима док је у патроли. Питање нуклеарних способности F-35 било је посебно осетљиво за Русију, са проценама из новембра 2023. године када је закључено да би нова тактичка нуклеарна бомба B61-13 омогућила једном F-35 да убије до приближно 360.000 становника руских градова у једном нападу.
Nije to baš tako lako. Onda će i Rusija razmestiti na Kamčatke i imati na dlanu Ameriku, onda mogu i ameri razmesti na Aljaske i šta ano dobili?