DA LI ĆE F-35 U AMERIČKOJ BAZI NA GRENLANDU PREDSTAVLJATI NUKLEARNU PRETNJU ZA RUSIJU?

Izjave novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa o „apsolutnoj neophodnosti“ integracije Grenlanda u Sjedinjene Države ponovo su skrenule pažnju na vojni značaj teritorije. Iako se smatra da su primarni faktor geopolitičkog značaja Grenlanda njegove značajne rezerve retkih zemnih minerala, njegova strateška lokacija u blizini Arktika pruža niz prednosti u potencijalnom sukobu između Zapadnog bloka i Rusije.

Odražavajući preovlađujuću zabrinutost Rusije u vezi sa tekućom ekspanzijom američkih snaga na Grenlandu, ruski ambasador u Danskoj Vladimir Barbin je primetio: „Svemirska baza SAD Pitufik (ranije poznata kao Vazdušna baza Tule) danas je deo američkog sistema upozorenja na nuklearni napad iz arktičkog pravca. U toku je sveobuhvatna modernizacija, uključujući radarske sisteme vredne milijarde dolara, takođe gradi se aerodromska infrastruktura za borbene avione F-35, koji su u stanju da nose nuklearno oružje. Takvi avioni su već koristili aerodrom u bazi za obuku” .„Rusija podržava jačanje stabilnosti na Arktiku. To je moguće samo na temelju stvaranja sistema međunarodne bezbednosti koji je jednak za sve arktičke države“, dodao je ambasador.

Dok je raspoređivanje F-35 na Grenlandu prošlost, a očekuje se da će prerasti u moguće trajno prisustvo, opasnosti koje predstavljaju po rusku bezbednost zbog njihovih mogućnosti nuklearnog udara ostaju ograničene. Grenland se nalazi otprilike 3800 kilometara od ruske granice, dok je borbeni radijus F-35 samo oko 1000 kilometara. Čak i lovci sa najdužim dometom na svetu, ruski Su-34 i kineski J-20, imaju borbene radijuse procenjene na samo oko 2000 kilometara na unutrašnje gorivo, pri čemu nijedan tip lovaca u zapadnom svetu nije sposoban da pokrije bilo šta blizu takve udaljenosti. Iako je raspoređivanje F-35 često podržano sredstvima za dopunjavanje goriva iz vazduha, kao što su tankeri KC-135, četvorostruko povećanje dometa lovaca i dalje je daleko od održivog čak i uz takvu podršku. Dok pretnja da će F-35 lansirati nuklearne napade na rusku teritoriju stoga izgleda ograničena, F-35 bi se ipak mogli koristiti za pretnju transportu na Arktiku iz Rusije i drugih protivnika Zapada, sa svojim moćnim mrežnim senzorima koji im omogućavaju da održavaju svest o situaciji u širokim oblastima dok je u patroli. Pitanje nuklearnih sposobnosti F-35 bilo je posebno osetljivo za Rusiju, sa procenama iz novembra 2023. godine kada je zaključeno da bi nova taktička nuklearna bomba B61-13 omogućila jednom F-35 da ubije do približno 360.000 stanovnika ruskih gradova u jednom napadu.

Jedan komentar na “DA LI ĆE F-35 U AMERIČKOJ BAZI NA GRENLANDU PREDSTAVLJATI NUKLEARNU PRETNJU ZA RUSIJU?

  1. Nije to baš tako lako. Onda će i Rusija razmestiti na Kamčatke i imati na dlanu Ameriku, onda mogu i ameri razmesti na Aljaske i šta ano dobili?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *