Муњевита офанзива која је срушила Асадов режим и заузела Дамаск за мање од две недеље шокирала је посматраче у Сирији и ван ње. Док је брз напредак офанзиве првенствено био резултат професионализације главних побуњеничких снага и инхерентне слабости режима и његових савезника, нове напредне беспилотне летелице и специјализоване јединице одиграле су важну улогу у јачању напредовања.
Нови талас беспилотних летелица које је ХТШ распоредио током офанзиве укључивао је FPV беспилотне летелице кратког домета и веће беспилотне летелице са ракетним погоном дугог домета за које се верује да лете до 50 км и носе знатно већи терет. Ове камиказе FPV беспилотне летелице омогућиле су ХТШ и његовим савезницима да прецизно гађају тенкове, артиљеријске положаје и војнике иза непријатељских линија и били су слични сличним моделима коришћеним у Украјини и другим сукобима. Веће беспилотне летелице на ракетни погон омогућиле су групи да стигне далеко иза непријатељских линија и уништи командне центре режима и друге ојачане циљеве са већим носивим оптерећењем него што је то раније било могуће. Док су друге побуњеничке групе користиле FPV дронове, укључујући Сиријску националну армију (СНА), која је такође учествовала у недавној офанзиви, ниједна није одговарала софистицираности ХТШ. Употреба наоружаних беспилотних летелица није нова за Сирију, где су их ISIS и Џабат ал Нусра први пут широко користили током првих дана грађанског рата. Међутим, варијације и могућности коришћених дронова постали су софистициранији у последњих пет година. Оно што је почело као модификација првенствено потрошачких беспилотних летелица које се користе за бацање граната и других малих експлозива значајно се проширило.
Иако је технолошки напредак који стоји иза ових нових дронова дао предност ХТШ, ХТШ Шахен бригаде (Falcon Brigades) су их ефикасно користиле за гађање циљева високе вредности. Уочи операција ХТШ у Алепу и Хами, Шахен оператери су изводили летове изнад градова како би идентификовали положаје Сиријске арапске армије и кретање њених виших официра. Пре него што је битка за Хаму почела, група је користила своје дронове да ликвидира Удаја Госа, владиног команданта војне безбедности за град. Такви напади против виших официра помогли су да се поремети ланац командовања и ослабио морал у Сиријској арапској армији (САА) пре него што су копнене јединице ХТШ уопште стигле на лице места. Група је такође ефикасно користила дронове за секундарно препознавање како би побољшала њихову прецизност и снимила последице таквих напада за пропагандне видео снимке. Снимци напада дронова су касније састављени заједно са пажљиво монтираним снимцима од стране добро организованог медијског крила ХТШ и брзо су дељени на платформама друштвених медија током првих неколико дана офанзиве. Одређене џихадистичке групе одавно су схватиле да је „медијска битка“ скоро једнако важна као и копнене операције, а ХТШ је уложио велика средства у производњу видео снимака својих операција.
Дронови коришћени у овој офанзиви нису били изненадни развој догађаја. Уместо тога, они су резултат дугогодишњег пажљивог планирања и припреме од стране ХТШ. У недавном интервјуу, војни командант ХТШ Абу Хасан ал Хамви објаснио је да је група почела производњу беспилотних летелица још 2019. године. Ове акције су биле део ширег напора ХТШ да уједини и професионализује своје снаге у протеклих пет година, као група системски консолидовао своју контролу над оружаном опозицијом у северозападној Сирији. Као део овог пројекта, ХТШ је почео да гради институције сличне држави, као што је Сиријска влада спаса и оснивање војне академије у Идлибу. Војна академија је имала задатак да стандардизује обуку и операције међу многим групама које је ХТШ преузео, спојио или апсорбовао откако је покренуо своју кампању за консолидацију оружане опозиције. Кроз војну академију ХТШ и њено улагање у институције, група је обучила узастопне кохорте специјализованих јединица за операције дронова, артиљерије и специјалних снага. Ова професионализација њених снага у протеклих пет година, и развој нових технологија беспилотних летелица, помогли су припреми групе да изазове и надвлада конвенционалну војну структуру САА.
The Washington Post је такође известио да је група добила извесну спољну подршку у развоју и примени својих дронова. Према извештају листа, украјинска главна обавештајна управа (ГУР) послала је 20 искусних стручњака за дронове и приближно 150 FPV дронова у Сирију да помогну у оквиру својих напора да нападну Русију у иностранству. Иако су детаљи још увек оскудни, вероватно је ова спољна помоћ помогла ХТШ да даље унапреди своје могућности са дроновима. Међутим, треба напоменути да је ХТШ почео да производи дронове 2019. године и да је велики део знања потребног за производњу коришћених дронова доступан преко онлајн извора. Док је украјинска подршка можда помогла ХТШ да унапреди своје могућности дронова у реалним борбеним условима.
У ширем смислу, ова муниција је постала стандард модерног сукоба у последњих пет година, са употребом у Сирији, Ираку, Украјини, Азербејџану, Либану и Јемену. Употреба ових дронова и беспилотних летелица помаже недржавним актерима да надокнаде једно од својих најзначајнијих ограничења: недостатак конвенционалне ваздушне подршке која може прецизно да погоди циљеве иза непријатељских линија. Како ове технологије постају све јефтиније и приступачније, терористичке и насилне екстремистичке групе широм света ће убрзати њихову употребу. Влада, органи за спровођење закона и индустрија морају ближе да сарађују на праћењу и ограничавању могућности терористичких и насилних екстремистичких актера да набаве ове дронове. Све већа употреба дронова у индустријским и пољопривредним апликацијама, као и у потрошачкој електроници, чини ово тешким задатком. Упркос овим изазовима, потенцијал за велики ризик од њихове злоупотребе захтева од креатора политике да појачају напоре.