Vojska močvarnih stvorenja, inače poznata kao veoma moćni interesi. Odnosno, kako se korupcija odigrava po scenariju Pentagona, na štetu SAD bezbednosti.
Dana 19. februara je izašla vest da Pentagon planira da smanji svoj budžet za neverovatnih 50 milijardi dolara godišnje. Dok su se kritičari rasipničke potrošnje u Pentagonu radovali, postojala je samo jedna kvaka: Pentagon zapravo nije planirao da smanji ni novčića iz svog budžeta. Kao što je Bil Hartung iz Instituta Kvinsi to objasnio u Responsible Statecraft, „plan nije da se smanji gornja linija potrošnje Pentagona, već da se svaka ušteda koja se nađe u jednom delu odeljenja prebaci na plaćanje drugih sistema i aktivnosti više u skladu sa preferencijama administracije.
Kao da želi da potkrepi poentu da budžet Pentagona nije išao na smanjenje, već sledećeg dana, 20. februara, Senat je usvojio rezoluciju o budžetu koja će na kraju povećati budžet Pentagona za 150 milijardi dolara, gurajući ga blizu istorijskog nivoa.
Ipak, predsednik Tramp je više puta spominjao obuzdavanje potrošnje u Pentagonu. Tokom predizborne kampanje, kandidat Tramp je obećao da će „izvršiti preko potrebno čišćenje vojno-industrijskog kompleksa kako bi zaustavio ratno profiterstvo“. Pre samo dve nedelje, on je najavio da će se sastati sa Rusijom i Kinom kako bi razgovarali o mogućnosti da sve tri zemlje prepolove svoje vojne budžete, objašnjavajući da „svi trošimo mnogo novca koji bismo mogli da potrošimo na druge stvari koje su zapravo, nadamo se mnogo produktivnije“.
Uprkos Trampovoj retorici, Pentagon ne dobija isti tretman koji su druge vladine agencije imale od Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) Ilona Maska. Ovo svakako nije zbog nedostatka grube neefikasnosti u Pentagonu, uključujući naglo dizanje cena od strane izvođača. Čak je i tradicionalno provojna Heritage Foundation — arhitekte Projekta 2025, koji uključuje niz predloga koje je Trampova administracija usvojila — ranije ovog meseca objavila članak pod naslovom „Šolje za kafu od 1.500 dolara i dozatori za sapun od 150.000 dolara: otpad Pentagona mora da se završi“.
Pa, zašto je onda Pentagon pošteđen DOGE sekire? Ukratko, taj vojno-industrijski kompleks koji je Tramp obećao da će očistiti napreduje, a veliki deo Vašingtona unovčava.
Da biste razumeli kako ovaj proces počinje, moraćete da znate statistiku koja se obično čuva van budžetskih zahteva Ministarstva odbrane, saslušanja u Kongresu i tema o kojima se govori u industriji: većina budžeta Pentagona NE ide za trupe; ide izvođačima iz Pentagona. Više od 400 milijardi dolara poreskih obveznika koji svake godine idu ugovaračima Pentagona se onda delimično koristi za podsticanje ogromne mašinerije uticaja koja gura svoj dnevni red u Holivudu, u trustovima mozgova, ali, pre svega, u salama Kongresa gde se kreira budžet Pentagona.
Ta podugačka lista lobista sa rotirajućim vratima za ugovarače iz Pentagona uključuje dvostranačku listu svih zvezda koju je istaklo nekoliko bivših poslanika. Demokrata Bart Stupak, na primer, ranije je predstavljao 1. okrug Mičigena, ali sada radi kao lobista za Venable gde zastupa desetak klijenata, uključujući titana industrije oružja Lockheed Martin. Na drugoj strani prolaza, republikanac Džek Kingston predstavljao je 1. okrug Džordžije od 1993. do 2015. godine, a 2024. lobirao je u ime 17 klijenata, uključujući Boeing, koji je od Pentagona 2024. dobio ugovore od skoro 23 milijarde dolara.
I, da budemo jasni, ovo je samo deo rotirajućih vrata koji uključuje ljude koji su registrovani lobisti. To ne uključuje hiljade bivših zvaničnika za nabavku koje su angažovali izvođači iz Pentagona ili visoko rangirani penzionisani generali i admirali koji nastavljaju da služe kao konsultanti ili sede u upravnim odborima Pentagonovih izvođača radova, a da se nisu registrovali kao lobisti.
U stvari, kako je otkrio izveštaj Kvinsi instituta, više od 80% generala i admirala sa četiri zvezdice koji su se penzionisali iz vojske između 2018. i 2023. godine nastavilo je da radi za industriju oružja. Na primer, bivši šef Združenog komiteta načelnika štabova general Džozef Danford prima preko 356.000 dolara godišnje na ime kompenzacije dok je u upravnom odboru kompanije Lockheed Martin. I, on čak nije ni jedini sa četiri zvezdice u Lockheed Martin odboru – pridružio mu se (u odlasku) general vazduhoplovnih snaga Brus A. Karlson. Možda nije iznenađujuće da je Lockheed Martin daleko najveći proizvođač oružja na svetu i izveštava da svake godine prima više dolara poreskih obveznika nego mnoge vladine agencije.
Dok rotirajuća vrata obećavaju unosne plate nakon što visoki državni zvaničnici napuste funkciju, izvođači iz Pentagona imaju mnogo direktniji način da utiču na sadašnje članove Kongresa: novac za kampanju. Prema OpenSecrets, sektor odbrane je donirao najmanje 30 miliona dolara za izborne kampanje 2024. godine. Iako je sitnica u poređenju sa 15,9 milijardi dolara potrošenih na sve trke u Predstavničkom domu, Senatu i predsedničkim trkama, novac izvođača iz Pentagona nije bio ravnomerno raspoređen na sve kandidate – daleko od toga. Novac je nesrazmerno išao kandidatima koji bi mogli da preokrenu vagu u korist izvođača radova, kao što su predsednički kandidati i poslanici koji rade u ključnim odborima.
Najveći kongresni primalac doprinosa za kampanju iz sektora odbrane bio je Ken Kalvert (Republikanc-Kalifornija), predsedavajući Podkomiteta za odbranu Predstavničkog doma, koji je kritičan u određivanju budžeta Pentagona svake godine. U izbornom ciklusu 2024. godine, Kalvert je dobio preko 810.000 dolara od sektora odbrane, više od jednog na svakih deset dolara koje je prikupila njegova kampanja.
Drugi najveći primalac doprinosa Pentagona bio je republikanac iz Alabame Majk Rodžers, koji predsedava Komitetom za oružane snage Predstavničkog doma, koji vrši nadzor nad Ministarstvom odbrane i godišnje izrađuje nacrt zakona o politici odbrane, Zakon o ovlašćenju za nacionalnu odbranu (NDAA). U izbornom ciklusu 2024. godine, izvođači iz Pentagona, koji bi mogli da vide da se njihovi prihodi pomeraju za milijarde dolara akoNDAA ne ode na njihov način, donirali su preko pola miliona dolara Rodžersovoj kampanji, više od četvrtine onoga što je njegova kampanja prikupila u ciklusu 2024.
Sve u svemu, svaki od dvadeset najboljih primalaca doprinosa Pentagonovih ugovarača sedelo je u ključnom komitetu koji bi mogao da utiče na tok vladinih sredstava tim istim izvođačima iz Pentagona.Ovi i mnogi drugi korisnici blagodati Pentagona će biti previše željni da zaštite ovaj sistem politike svinjskog brloga koji prisiljava poreske obveznike da obogate bandite na putu. Ali ova legalizovana korupcija ima opasne posledice po nacionalnu bezbednost SAD, o čemu svedoče strašni neuspesi kao što su F-35 i priobalni borbeni brod (poznatiji kao little crappy ship) koji su već protraćili desetine milijardi dolara poreskih obveznika, a ne čineći ništa da poboljšaju američku nacionalnu bezbednost.
Ovaj pokvareni (koruptivni) sistem Amerikance košta sve više novca svake godine dok im daje manje sigurnosti. Vreme je da Tramp ostane veran svom predizbornom obećanju i očisti vojno-industrijski kompleks, da uštedi novac poreskih obveznika i učini SAD bezbednijim. Vreme je da se zaista smanji budžet Pentagona.