БРИТАНСКА ПОМОРСКА ОПЕРАТИВНА ГРУПА У ЦРНОМ МОРУ?

Идеја о успостављању поморске оперативне групе у Црном мору предвођена Британијом је изнета као критички одговор на руску агресију и корак ка јачању присуства НАТО у региону.

Концепт, детаљно описан у недавном чланку у Britain’s World, онлајн часопису Савета за геостратегију, истражује како би Велика Британија могла да преобликује геополитику Црног мора кроз дубље ангажовање са регионалним савезницима попут Румуније.

Britain’s World нуди стручне анализе о глобалном држању Британије, објављујући чланке попут „Случај британске оперативне групе у Црном мору“ Џејмса Роџерса и Џорџа Скатаруа. Овај меморандум наглашава стратешки значај Црног мора, где је Русија најснажније спроводила своју ревизионистичку агенду.

У чланку се тврди да:

Ако Кијев изгуби рат, претња од Русије ће расти; а ако Украјинци победе или добију безбедносне гаранције, претња од Русије неће јењавати. Уколико Кремљ остане под контролом Крима, поседоваће платформу са које ће ударити Украјину и оспорити Црно море”.

Аутори наводе потенцијалне претње, укључујући:

„Блокирање периметра под изговором поморских вежби, постављање правих или лажних мина, интензиван електронски рат, ометање и лажирање GPS сигнала, злонамерне инспекције бродова, сајбер напади и кампање дезинформација”.

За решавање ових изазова, у чланку се предлаже заједничка британско-румунска поморска оперативна група која ће одржавати безбедност и слободу пловидбе Црним морем. У њему се истиче растући стратешки значај Румуније, посебно њен гасни пројекат Neptun Deep, који би могао да смањи ослањање Европе на руску енергију.

Аутори примећују:

Румунија је посебно важна јер гради велики гасни пројекат… До 2027. Румунија планира да постане највећи произвођач гаса у Европској унији експлоатацијом до 100 милијарди кубних метара из ових приобалних поља”.

Предлог предлаже да се румунска бродоградилишта искористе за изградњу ратних бродова у складу са Конвенцијом из Монтреа, која ограничава поновни улазак морнарице у Црно море. Препоручује се коришћење фрегате Type 31 као исплативе и флексибилне опције:

Флота од четири фрегате Type 31 – две које је набавила Румунија и две из Уједињеног Краљевства – могла би да обезбеди значајну оперативну флексибилност, носећи напредне системе наоружања и носивости специфичне за мисију, укључујући подводне беспилотне летелице и опрему за чишћење мина”.

У чланку се даље тврди:

Само две оперативне фрегате Type 31 могле би да садрже до 328 пројектила, које би, када би радиле у тандему са ваздушним и копненим снагама НАТО, обезбедиле огроман одбрамбени параван којим би се ојачала позиција алијансе у Црном мору”.

Вредност британског света

Овај меморандум, представљен у Britain’s World, наглашава улогу часописа у пружању провокативних анализа о геополитици, одбрани и спољној политици. Истражујући амбициозна и сложена питања, као што је британска оперативна група у Црном мору, часопис пружа платформу за истакнуте сараднике и дубоке стратешке дискусије.

Britain’s World нуди читаоцима редовне увиде у еволуирајућу улогу Уједињеног Краљевства на глобалној сцени, што га чини вредним извором за оне који су заинтересовани да разумеју како Британија схвата све сложеније међународне односе.

2 коментара на “БРИТАНСКА ПОМОРСКА ОПЕРАТИВНА ГРУПА У ЦРНОМ МОРУ?

  1. e, tako se to radi

    postanes clan NATO i svi tvoji problemi su reseni
    ..
    prvi, slobodan si i nezavistan od ruske okupacije
    drugo, zemlja ti se razvije, jer dolazi strani kapital
    trece, ljudstvo ti je zaposleni, jer se mnogo gradi, infrastruktura za NATO snage
    cetvrto, odmah raste standar stanovnistva
    peto, slobodna zemlja, ljudska prava se postuju..

    nek se rusofili zapitaju zasto nijedna bivsa clanica Varsavskog pakta nije htela da udje ni u kakav dil sa Rusijom nego su sve presle u EU i NATO>

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *