BRITANSKA POMORSKA OPERATIVNA GRUPA U CRNOM MORU?

Ideja o uspostavljanju pomorske operativne grupe u Crnom moru predvođena Britanijom je izneta kao kritički odgovor na rusku agresiju i korak ka jačanju prisustva NATO u regionu.

Koncept, detaljno opisan u nedavnom članku u Britain’s World, onlajn časopisu Saveta za geostrategiju, istražuje kako bi Velika Britanija mogla da preoblikuje geopolitiku Crnog mora kroz dublje angažovanje sa regionalnim saveznicima poput Rumunije.

Britain’s World nudi stručne analize o globalnom držanju Britanije, objavljujući članke poput „Slučaj britanske operativne grupe u Crnom moru“ Džejmsa Rodžersa i Džordža Skatarua. Ovaj memorandum naglašava strateški značaj Crnog mora, gde je Rusija najsnažnije sprovodila svoju revizionističku agendu.

U članku se tvrdi da:

Ako Kijev izgubi rat, pretnja od Rusije će rasti; a ako Ukrajinci pobede ili dobiju bezbednosne garancije, pretnja od Rusije neće jenjavati. Ukoliko Kremlj ostane pod kontrolom Krima, posedovaće platformu sa koje će udariti Ukrajinu i osporiti Crno more”.

Autori navode potencijalne pretnje, uključujući:

„Blokiranje perimetra pod izgovorom pomorskih vežbi, postavljanje pravih ili lažnih mina, intenzivan elektronski rat, ometanje i lažiranje GPS signala, zlonamerne inspekcije brodova, sajber napadi i kampanje dezinformacija”.

Za rešavanje ovih izazova, u članku se predlaže zajednička britansko-rumunska pomorska operativna grupa koja će održavati bezbednost i slobodu plovidbe Crnim morem. U njemu se ističe rastući strateški značaj Rumunije, posebno njen gasni projekat Neptun Deep, koji bi mogao da smanji oslanjanje Evrope na rusku energiju.

Autori primećuju:

Rumunija je posebno važna jer gradi veliki gasni projekat… Do 2027. Rumunija planira da postane najveći proizvođač gasa u Evropskoj uniji eksploatacijom do 100 milijardi kubnih metara iz ovih priobalnih polja”.

Predlog predlaže da se rumunska brodogradilišta iskoriste za izgradnju ratnih brodova u skladu sa Konvencijom iz Montrea, koja ograničava ponovni ulazak mornarice u Crno more. Preporučuje se korišćenje fregate Type 31 kao isplative i fleksibilne opcije:

Flota od četiri fregate Type 31 – dve koje je nabavila Rumunija i dve iz Ujedinjenog Kraljevstva – mogla bi da obezbedi značajnu operativnu fleksibilnost, noseći napredne sisteme naoružanja i nosivosti specifične za misiju, uključujući podvodne bespilotne letelice i opremu za čišćenje mina”.

U članku se dalje tvrdi:

Samo dve operativne fregate Type 31 mogle bi da sadrže do 328 projektila, koje bi, kada bi radile u tandemu sa vazdušnim i kopnenim snagama NATO, obezbedile ogroman odbrambeni paravan kojim bi se ojačala pozicija alijanse u Crnom moru”.

Vrednost britanskog sveta

Ovaj memorandum, predstavljen u Britain’s World, naglašava ulogu časopisa u pružanju provokativnih analiza o geopolitici, odbrani i spoljnoj politici. Istražujući ambiciozna i složena pitanja, kao što je britanska operativna grupa u Crnom moru, časopis pruža platformu za istaknute saradnike i duboke strateške diskusije.

Britain’s World nudi čitaocima redovne uvide u evoluirajuću ulogu Ujedinjenog Kraljevstva na globalnoj sceni, što ga čini vrednim izvorom za one koji su zainteresovani da razumeju kako Britanija shvata sve složenije međunarodne odnose.

2 komentara na “BRITANSKA POMORSKA OPERATIVNA GRUPA U CRNOM MORU?

  1. e, tako se to radi

    postanes clan NATO i svi tvoji problemi su reseni
    ..
    prvi, slobodan si i nezavistan od ruske okupacije
    drugo, zemlja ti se razvije, jer dolazi strani kapital
    trece, ljudstvo ti je zaposleni, jer se mnogo gradi, infrastruktura za NATO snage
    cetvrto, odmah raste standar stanovnistva
    peto, slobodna zemlja, ljudska prava se postuju..

    nek se rusofili zapitaju zasto nijedna bivsa clanica Varsavskog pakta nije htela da udje ni u kakav dil sa Rusijom nego su sve presle u EU i NATO>

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *