Кина и Филипини истакли су своје националне заставе на сићушним пешчаним спрудовима у спорном делу Јужног кинеског мора, оживљавајући тензије у стратешким водама које многи посматрачи виде као потенцијално жариште глобалног сукоба.
Супарничке акције одвијале су се на Сенди Кеју, низу од три ненасељене пешчане спруде недалеко од филипинске војне испоставе на Спратли острвима. Ово се дешава у тренутку када америчке и филипинске снаге одржавају највеће годишње заједничке војне вежбе, а Вашингтон обећава јачање подршке Манили у супротстављању кинеским интересима у региону.
Кина је, преко државних медија, објавила фотографије своје обалске страже која истиче кинеску заставу на Сенди Кеју, тврдећи да је тиме показала своју ,,суверену јурисдикцију”. Пекинг је оптужио филипинску страну за ,,незаконите активности” на гребену.
Филипини су брзо одговорили, шаљући четири тима у гуменим чамцима на спрудове које називају Паг-аса Кеј 1, 2 и 3. Портпарол филипинске обалске страже изјавио је да није било кинеског присуства током њихове мисије, оптужујући Кину за ширење дезинформација.
Ова нова рунда трвења представља изазов за администрацију председника Доналда Трампа, чији кључни званичници заговарају чвршћи став према Пекингу. САД и Филипини истовремено јачају своје безбедносне везе кроз заједничке војне вежбе “Баликатан“, које су ове године проширене на учешће јапанских снага.
Док Пекинг инсистира да његове активности имају за циљ одржавање спрудова ненасељеним, Манила упозорава да Кина све више милитаризује Јужно кинеско море, укључујући изградњу вештачких острва са војним инфраструктурама.
Филипини тврде да Сенди Кеј, који лежи близу острва Паг-аса, остаје под њиховом контролом, упркос покушајима Кине да наметне своје присуство. Портпарол филипинског Савета за националну безбедност Џонатан Малаја изјавио је да је филипински тим “потврдио одсуство кинеских снага” на терену и оптужио Пекинг за неодговорне наводе.
Како обе стране настављају са симболичким потезима на терену и у медијима, ситуација на Сенди Кеју остаје усијана тачка шире борбе за утицај у Јужно кинеском мору, региону кључном за глобалну трговину и безбедност.