БЛИСКИ ИСТОК ДАН ПОСЛЕ ПАДА АСАДА ШТА НАС ЧЕКА И ЗАШТО ТРАМПУ ОДГОВАРА ГЛОБАЛНИ ХАОС, А НЕ МИР!

Иако су протурске џихадистичке групе обећавале мир, ред и гаранцију безбедности свакоме, руља је пуштена, кимирналци, убице и џихадити из затвора уследила су убиства, пљачке паљење и насиље.

Дан после пада Башара ал Асада и његовог бекства у Москву где је са породицом добио азил из “хуманитарних разлога”, сви се питају како ће изгледати Блиски исток после урушавања последње секуларне државе на Блиском истоку и затон БААС партије и сицијалистичког идеала.

Израел је упао на сиријски део Голана како би осигурао себе и заштитио своје интересе. Израелска авијација бомбардује војна складишта и деопе са техником како наводно то оружје не би џихадистима пало у руке иако су све благосиљали и подржавали пад Асада и рушење шиитског полумесеца. САД такође изводе борбен нападе на свероистоку и истоку Сирије користећи авионе А-10, Ф-15 и стратешке Б-52Х који су били пребачени због Ирана у Доху, а сад се користе у Сирији масовно.

Оно што је једино сада сигурно јесте да на Леванту тек почиње хаос, а не мир, јер са падом Асада нису готове многе ствари. Ту су и пртензије на формирање две велике државе два регионална играча Турска и Израел. Тречи играч Иран је избачен из игре, а није све почело 7. окобра 2023 него заправо 2-3 јануар 2020 када је убијен генерал Касем Сулејмани архитека иранског успона на Блиском истоку.

После његове смрти наследници нису били ни довољно способни кадрови да би могли да одрже оно што је Сулејмани радио. Израел и Турска су одрадили велики посао и отворили пут Доналду Трампу да преуреди Блиски исток онако као је замислио још кад је одшао на власт са Аврамовим споразумом.

Шта после пада Сирије

Неке процене указују да после пада Сирије у руке џихадиста на удару ће се можда наћи и Ирак.
Наиме, цела ова територија Ирака, Сирије, дела Либана, па и Јордана може доћи под контролу различитих милитантних експремистичких група и терористичко вахабистичких покрета.

Зашто баш Ирак неко би поставио питање

После 2003. и америчке агресије на Ирак, затим феномен Арапско пролеће утицао је да напроди тог подручја више неће никада живети заједно стање рата Шиита и Сунита постаје перманентно, сунити против Курда, Сунити портив Јазида, Сунити против Алавита.

Становништво у региону Блиског истока упркос рату и Атапском пролећу је порасло за 30 година 2 до 2,5 пута. Упркос агресији САД и грађанском рату успону Исламске државе и њеном паду Ирак је са 17 милиона порастао на 45 милиона. Сама Сирија има 17 милиона становника. Скоро 90 посто становништва је млађе од 25 година који немају никакво образовање и перспективо и одлична регрутна база за џихадистичке формације и база за дуг и жестоки рат.

Такав рат довешће до масвног одлива избеглица и миграната који ће кренути поново према Европи као 2015-2016.

После пада Сирије остаје сада главно питање, шта ће бити са Турском и да ли ће они бити спремни да апсобрују пвилику теиторију и Економски стану на ноге с обзиром на економско и политичко стање у Турској које није баш сјано. Неки аналитичари предвиђају да Турска и Израел неће преживети, али то је питање колико је то тачно.

Сирија, Либан, Јордан и Турска је огормно подручје са бурном историјом и друштвено политичким питањина. После 2003 и америчке агресије на Ирак, затим феномен Арапско пролеће утицао је да напроди тог подручја више неће никада живети заједно. Време мира и заједништва постаје прошлост а црна застава Абасида постаје реалност и враћа се на велика врата успостава или велике Турске или новог Блискоисточног калифата.

Истина јесте да највећу криивцу за слом носе Велика Британија и Француска, односно Скајс -Пико споразум из 1917 године према коме је Блиски исток подељен у најтежем облику империјализма не уважавајући верске, културне и политичке односе међу становништвом Леванта.

Курдско питање

Питање Курда и даље остаје нерешено, а њихов број на територији Турске, Ирака, Сирије и Ирана има 50 милиона. Турска једино је сигурно неће дозволити било какво формирање курдске државе у региону и због тога је и Сирија комплетно срушена и потпала под утицај те државе како би се спречило било какав ппкушај елиминације Курдске државе. Неки аналитичари предвиђају да Турска и Израел неће преживети, али то је питање.

Зашто је САД потребан био хаос?

Па једноставно зато да би рестартовали економију са дугом од 36 трилиона долара и који расте 1 трилион на сваких 100 дана. То и зна Трамп зато је покренуо глобали хаос, не само у погледу Сирије него и нових изјава па и поновних претњи о НАТО пакту.

3 коментара на “БЛИСКИ ИСТОК ДАН ПОСЛЕ ПАДА АСАДА ШТА НАС ЧЕКА И ЗАШТО ТРАМПУ ОДГОВАРА ГЛОБАЛНИ ХАОС, А НЕ МИР!

  1. Нека неко каже после да нисам погодио,али мислим да ће ситуација да се развија на овај начин,као и у Либији ови вајни борци за слободу(читај терористи),након свог славља неће успети да се договоре и онда наравно следи подела државе,једна ће рецимо имати престоницу у Дамаску,друга у Алепу,једну ће контролисати Каубоји,другу Баћушке,део Сирије који гравитира ка Голану ће преузети Израел,север насељен Курдима ће заузети Турци под плаштом заштите пограничних региона(санитарна тампон зона),економија ће као и у Либији се урушити,са 8 милиона становника(21 милион пре рата),падају на 5-6(талас избеглица ка Европи да додатно уруши Њемачку и Француску),и то је то,неко ће некада причати да је постојала држава која се звала Сирија

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *