Boeing B-52H Stratofortress служи Америци од педесетих година прошлог века као врхунски бомбардер дугог домета способан да понесе и конвенционално и нуклеарно наоружање за Ваздухопловство Сједињених Држава. Развијен током ере Хладног рата, наставља да спроводи стратешке мисије широм света.
Деценијама надоградње авион је спреман за мисије 21. века. Његов надимак BUFF је скраћеница за Big Ugly Fat Fellow. Његов кавернозни одељак за бомбе и спољне чврсте тачке могу да носе најшири спектар убојних средстава од било ког авиона USAF, а његов носивост је међу највећим на свету.
Стратешку ваздушну команду USAF (SAC) наследила је Команда за глобални удар ваздухопловства као дом флоте В-52. Глобална нападна команда има око 33.700 чланова са две ваздухопловне армије, девет вингова, два сквадрона и деташман у континенталном делу Сједињених Држава, као и распоређене локације широм света.
Стратешки положај Арапског полуострва утиче на глобалну трговину и безбедност на безброј политичких и економских начина. Честе тензије и сукоби на Блиском истоку захтевају доследне заједничке операције за одржавање регионалне стабилности. Тамошњи В-52 сада повећавају далекометни напад америчке Централне команде и симболизују посвећеност САД савезницима у региону.
Распоређивање америчких бомбардера да прелете Арапски залив, Црвено море и околно подручје рутински су делови доследне приправности Централне команде. Регионална партнерства такође укључују редовне заједничке вежбе уз кооперативне одбрамбене операције, од којих многе укључују мисије бомбардера.
„В-52 је почео да пројектује глобалну ваздушну снагу епским, непрекидним летењем три авиона око света у јануару 1957. године, а то наставља и данас“, рекао је Волтер Џеј Бојн у извештају поводом 50. годишњице о наслеђу В-52 за часопис Air & Space Forces Magazine.
Нова година, нови изазови
Централна команда САД (CENTCOM) објавила је, преко часописа Air & Space Forces Magazine, најновије распоређивање В-52. У фебруару 2025, године два В-52 су напустила RAF базу Ферфорд у Уједињеном Краљевству и наставили лет ка Блиском истоку, пролазећи ваздушним простором кроз партнерске земље.
Операција је укључивала „испуштање бомби по полигонима у неколико партнерских земаља“, наводи се у званичном саопштењу које је објавила команда. Према вестима DVIDS, „Поред њихове улоге одвраћања кроз активно присуство, бомбардери су служили да појачају капацитете САД за напад на групе милиција повезаних са Ираном током прошле године“.Изјава се односи на распоређивање В-52 и других бомбардера који су извршили ваздушне нападе у Ираку, Сирији и Јемену. Ти авиони су такође подржали операције за одвраћање екстремистичких група од повратка упоришта усред регионалне нестабилности.
„Мисије Оперативне групе за бомбардовање показују способност САД за пројектовање моћи, посвећеност регионалној безбедности и способност да се одговори на било који државни или недржавни актер који жели да прошири или ескалира сукоб у региону CENTCOM“, рекао је генерал Мајкл „Ерик“ Курила, командант CENTCOM, у изјави за часописAir & Space Forces Magazine.
„Наставићемо да немилосрдно гонимо терористе како бисмо одбранили нашу домовину“, рекао је Курила.
Геополитичка и стратешка вредност
Распоређивање В-52 на Арапском полуострву и ширем региону Блиског истока има за циљ да одврати агресивне акције државних и недржавних актера. Ови летови укључују блиско усклађивање са партнерима како би се осигурао безбедан пролаз кроз закрчене ваздушне коридоре.
В-52 и други деташмани бомбардера USAF су скоро увек у пратњи разних савезничких ловаца који се придружују лету В-52 на једној од релација дуж њихове дугачке руте лета.
Политички статус неких држава и недржавних актера на Блиском истоку остаје флуидан 2025. године. Повремене ескалације са Ираном или другим групама захтевају одвраћајуће напоре, који обично резултирају распоређивањем веома видљивих средстава попут В-52.
Распоређивање шест В-52 на Блиском истоку у новембру 2024. године. било је први пут да је овај бомбардер био стациониран у CENTCOM од 2019. године. Пентагон је такође повећао број других платформи, укључујући ловце, у региону током периода напетости у последњих годину и по дана.
Чврста структура моћног В-52 подржала је његову способност да извршава мисије у тешким условима и издржи године захтевног летења, издржавајући најтежи тест времена.