Након дебитантског појављивања руског ловца пете генерације руског Су-57 у Индији на изложби ваздухопловства Aero India 2025, представници Њу Делхија и Москве наводно су водили разговоре о продаји авиона.
Ловац се сматра једином реалном краткорочном опцијом Индије за стицање способности на нивоу пете генерације, за коју се очекује да ће бити високо цењена како Кина брзо шири и унапређује сопствену флоту пете генерације, тако и пошто је спремна да испоручи свој ловац Ј-35 Пакистану пре краја деценије. Као један од само два ловца пете генерације који се данас у свету производе ван Кине, једина друга опција, амерички F-35, сматра се мало вероватним да ће бити изабран због веома ограничене аутономије коју ће Сједињене Државе дозволити у погледу начина на који се може користити. Даљи фактори укључују ограничен ниво поверења између Вашингтона и Делхија, пошто је први претио другом економским санкцијама у прошлости и често је користио ослањање клијената на његове авионе да би угрозио ембарго и извукао политичке уступке.
Стручњак за програме ловаца пете генерације и аутор књиге Кинески невидљиви ловац: Ј-20 ‘Mighty Dragon’ и растући изазов западној ваздушној доминацији, Абрахам Абрамс, у недавном чланку је разрадио три веома различита пута којима би Министарство одбране Индије могло да предузме да набави ловце.
Набавке ван понуде: Први пут који би Индија могла да крене да набави Су-57 био би куповина ловаца изграђених у Русији „на полици“ у стандардној извозној конфигурацији, слично као што је недавно урадило алжирско ваздухопловство. Ово би омогућило да се авион испоручи много брже, „можда по конкурентном распореду са пријемом Ј-35 од Пакистана“, како Абрамс напомиње, а истовремено би био знатно јефтинији од лиценцне производње авиона у новом погону у самој Индији. Такве набавке би могле да се изврше као прекид док индијски ловац пете генерације напредних средњих борбених авиона (Advanced Medium Combat Aircraft – AMCA) не буде оперативан. Међутим, како Абрамс примећује, „очекује се да ће домаћи ловац достићи фазу прототипа тек средином 2030-их”. Ово и чињеница да су претходни програми индијске авијације доследно постављали снажне преседане за деценијама дуга одлагања, чини вероватно да ће се на Су-57 морати ослањати као на више од ограниченог авиона.
С обзиром да се очекује да ће AMCA ући у службу тек близу 2040. године, и с обзиром да је индијска влада фокусирана на јачање своје домаће индустрије, чини се да је мање вероватна набавка Су-57 искључиво „на полици“, а очекује се да ће интересовање бити велико и за производњу авиона на локалном нивоу.
Производња лиценци: Други пут који би Индија могла да крене за набавку Су-57 био би набавка ограниченог броја ловаца „на полици” као застоја, и рад на успостављању лиценцне производње даљих Су-57 у Индији за набавке већег обима. Као што је Абрамс приметио: „Ово би одражавало пример набавке 18 ловаца Су-30К и 50 ловаца Су-30МКИ из Русије која је претходила уговору о лиценцној производњи. Производња ловаца у Индији била би усклађена са приоритетима владе за смањење увоза оружја и јачање домаће одбрамбене производње, при чему би такав споразум вероватно био везан за захтеве за значајним трансферима технологија локалној индустрији како би се ојачао AMCA програм”. Експерт напомиње да би, слично као и Су-30, ловац могао бити прилагођен домаћим захтевима, уз додавање другог седишта које се сматра посебно вероватном опцијом и оног на који су руски званичници спомињали у прошлости. Он даље примећује могућност да би Су-57 могли бити изнајмљени од Русије, а не директно купљени, све док модели за производњу по лиценци не почну да улазе у употребу. Постоји више преседана да Индија производи руске ловце по лиценци у земљи, укључујући МиГ-21 и МиГ-27, са потребом земље за трансфером технологије како би се подржао програм AMCA и за искуством у техникама производње ловаца пете генерације што ово чини посебно привлачним.Заједнички програм: Трећи пут којим би Индија могла да купи Су-57 био би да „поново покрене заједнички програм за развој побољшане и у великој мери прилагођене варијанте Су-57, вероватно под другом ознаком као што је ’Су-60’“.
Такав авион би могао више да користи индијске технологије, посебно у свом пакету авионике, и да буде договор праћен већим трансфером технологија и већим локалним уделом у производњи. Време како би се ово реализовало, такође би, створило подстицај за куповину или лизинг Су-57 произведених у Русији у ограниченом броју како би служили као зауставна граница. „Такав програм би се могао посматрати као оптимално средство за јачање индијског сектора борбене авијације како би се ставио у најбољу могућу позицију за развој AMCA“, напомиње Абрамс, додајући да би се друга и трећа опција могле комбиновати. То би у међувремену подразумевало лиценцну производњу стандардније, лагано прилагођене варијанте Су-57, све док производне линије „не пређу на заједнички развијену верзију када се развој и тестирање лета заврши, вероватно 2030-их“. Иако остају значајне неизвесности у вези са индијским плановима за Су-57, безбедносна ситуација у земљи, њени индустријски приоритети и њени претходни договори о набавци руских ловаца пружају вишеструке показатеље о томе како би то могло да се настави.
Не знам шта очекујете да постигнете са овим снимцима које константно, агресивно (јер није могуће да их читаоци не виде, заобиђу, затворе по својој вољи…) сервирате на насловној страни и у оквиру сваког чланка али знам какав ефекат ће на мене то имати. Још више ће ми постати одбојни сви ти залутали, како их на западу зову, корисни идиоти а овде се представљају као интелектуална крема и будућност Србије. Сећате ли се оне крилатице “Народ који има овакву омладину….”? Шта мислите, какава ће нам будућност бити? Дивота. Молим вас да прекинете са оваквим непристојностима и антицивилизацијским деловањем јер, ако нисте знали, има и других сајтова који се баве истим темама као и ви.
Не дипр.
Ti si primer onoga koga čovek mora ignorisati. Ako ti se ne sviđa, vrata su onamo.
To treba da stvori efekat realnosti kod nekih ljudi koji su trenutno u stanju hipnoze. To sto se tvom sefu ne svidja je jako bolno. Narod ustaje protic diktatora i to je realnost.
Druze ako ti se ne svidja, sendvic pod ruke i tutanj.