SR-71 Blackbird, čudo iz ere Hladnog rata, obeležio je svoj poslednji let 9. oktobra 1999., nakon 25 godina u službi. Sa brzinom od 3.32 maha i mogućnošću leta na visini od 85.000 stopa, SR-71 je fascinirao javnost i inspirisao pilote, koji su let opisivali kao „religiozno iskustvo“.
- Iako je obarao rekorde, visoki troškovi operativnog održavanja i napredak u tehnologiji satelita doveli su do njegovog povlačenja. Na poslednjoj misiji, SR-71 je priredio posmatračima spektakularni nadzvučni prikaz, uključujući ispuštanje goriva radi vidljivosti.
- Danas je nekoliko SR-71 izloženo širom SAD, kao podsećanje na zaostavštinu ovog nesvakidašnjeg aviona.
Legendarni SR-71 Blackbird: 25 godina nakon poslednjeg leta
Dvadeset i peta godišnjica poslednjeg leta SR-71 upravo je prošla. Dana 9. oktobra 1999, proslavljeni Blackbird je imao svoj poslednji let. Iako je penzionisan pre kraja veka, SR-71 i dalje ima kultni status među ljubiteljima avijacije koji ga se sećaju sa simpatijama zbog jedinstvenog izgleda i brzine.
SR-71 Blackbird špijunski avion, objašnjenje
Pri kraju Hladnog rata, SR-71 je gubio na značaju. Promena u stavu prema avionu bila je u velikoj meri uzrokovana usled slabljenja Sovjetskog Saveza, koji je bio njegova najvažnija meta za izviđanje. Ovaj pad popularnosti je takođe bio povezan sa promenom javnog mišljenja nakon pada Sovjetskog Saveza.
Amerikanci više nisu bili voljni da lako troše na skupe odbrambene projekte. Avion kao što je SR-71, sa ekstremno visokim operativnim troškovima, našao se na suprotnoj strani javnog mnjenja.
Troškovi SR-71 postali su teški za pravdanje. Alternativne izviđačke platforme kao što su sateliti postale su dostupne kao jeftinije i efikasnije rešenje. Iako je satelit bio pogodan za prikupljanje obaveštajnih podataka, nije podsticao maštu kao SR-71. Sa maksimalnom brzinom od 3.32 maha (2200 milja na sat) i plafonom leta na 85.000 stopa, SR-71 je bio čudo aeronautičkog inžinjeringa.
Bivši piloti Blackbird-a opisuju let ovim avionom kao „nezauzdan poduhvat, koji zahteva potpunu koncentraciju. Ali piloti su bili ushićeni složenim, adrenalinskim obavezama. Na 85.000 stopa i 3 maha, bilo je to skoro religiozno iskustvo. Ništa me nije pripremilo za let tolikom brzinom… Bože, i sada me podilazi jeza kad se setim.“
S obzirom na emocije koje je SR-71 budio među pilotima i javnosti, povlačenje ovog aviona bilo je posebno gorko.
Poslednji let
Dana 9. oktobra 1999., na Edvards vazduhoplovnoj bazi u južnoj Kaliforniji, SR-71 je poslednji put uzleteo sa piste. Sa zemlje, masa posmatrača gledala je i slušala kako SR-71 prelazi u nadzvučni let.
Da bi pomogli posmatračima da uoče avion, koji je dostigao visinu od 80.100 stopa i ubrzao do 3.2 maha, piloti su inicirali ispuštanje goriva, što je bilo vidljivo sa zemlje. Neposredno potom, publika je mogla da čuje dva nadzvučna bubnja – jedan sa svakog kraja aviona dok je dostigao nadzvučne brzine.
Danas je mnogo od 32 napravljena SR-71 izloženo u muzejima. Šest ih je u Kaliforniji, dok su ostali raspoređeni širom zemlje. “Imao sam sreće da vidim SR-71 (i njegov prototip A-12) uživo više puta. Avion je vizuelno upečatljiv, u obliku koplja kroz fuzelažu i obojen u crno”, napisao je Harison Kes u svom autorskom tekstu za portal Nešnal interest.
“Lako je zamisliti avion kako prolazi kroz gornje slojeve atmosfere brzinom od 3 maha“.
Mig 25 iz šezdesetih godina prošlog veka, projektovn 1964, serijska proizvodnja 1967 postigao brojne rekorde koji do dan danas nisu oboreni.
Visina leta 37.650 m, brzina 3.2 Maha, (uvedeno u ginisovu knjigu rekorda) proizvedeno 1.190 komada
Mig25 je pravljen kao borbeni avion.
Sr 71 je pravljen namenski za špijuniranje.
Ja razumem da se Ameri i dalje zatucano drže pećinskog mernog sistema jedinica kao što su stope, inči, lbs i ostale nebuloze, dok je ceo svet odavno prihvatio neuporediv logičniji metrički sistem, ali mi nije jasno ako već prepisujete tekst, onda bar možete da preračunate jedinice
Visina leta Sr71 od 85.000 stopa je 26.000m.
Ne može se poreći inovativni dizajn i rešenja koja je imao ovaj avion. Pravi inženjerski poduhvat koji je za svaku pohvalu. Ne pričam i ne komentarišem njegovu vojnu upotrebu već ga doživljavam kao proboj koji je napravljen u aero dinamici i pravcu budućih projektovanja sviona
Na visinama od 30.000 m mig 31 ce uvek leteti brzinom od 3, 3 maha. I pri tom ce ispaliti kindzal koji ce leteti brzinom od 10 maha. I to je rutina za ovaj avion.
Sve bi to bilo lepo da još 1959 godine Avro Canada nije to već napravio, tzv. Avro Arrow Mach-3.
Fabrika Avro i svi primerci proizvedenih aviona su uništeni posle uspešnih probnih letova, po nalogu kanadske vlade (John Diefenbaker) i svi crteži i projektni podaci su odneseni u USA.