Бундесвер у режиму ратне припреме — Немачка се спрема за могући напад Русије до 2029.

Јучерашње саопштење канцелара Немачке Фридриха Мерца о укидању ограничења на употребу оружја дугог домета западне производње за ударе на циљеве у дубини руске територије није прошло ни без унутрашњих контроверзи у Берлину — на првом месту због тога што је ове наводе демантовао његов сопствени заменик Ларс Клингбајл, тврдећи да никаквих нових договора о употреби немачког оружја од стране ОСУ није било.

Ситуација, међутим, није тако једнозначна уколико имамо у виду обраћање шефа немачке дипломатије Јохана Вадефула свега неколико часова касније, а у ком је поручено да званични Берлин неће обавештавати јавност о испорукама конкретних типова оружја Кијеву — овде се, врло вероватно, ради о крстарећим ракетама Taurus које се до сада нису појавиле у арсеналима ОСУ.

Једнако је индикативна и информација да је начелник немачког генералштаба Карстен Бројер издао низ указа усмерених на оснаживање Бундесвера неопходним наоружањем и техником како би био спреман за могући сукоб континенталних размера до 2029 када ће, како сматрају немачки званичници, а преноси Reuters, Русија бити спремна да нападне НАТО.

Позадина догађаја

Неусаглашене поруке које су у претходних 48 часова стигле из Берлина указују на одсуство јединствене политике и постојање дубоких унутрашњих подела у круговима немачких елита где постоји значајан број оних који нису спремни да подрже отворено конфронтациону политику Фридриха Мерца.

Упркос томе, шири поглед на кораке немачких власти у протеклим недељама и месецима указује на то да ове несугласице имају само ограничен утицај на тренутни спољнополитички курс земље — у ликвидацију унутрашњег отпора већ су уложени значајни напори, укључујући и дискредитацију антиратних протеста, као и додељивање статуса екстремистичке организације опозиционој Алтернативи за Немачку.

Милитаризација земље такође се спроводи већ дужи временски период — према писању медија, Бундесвер је још у новембру прошле године започео са реализацијом такозваног Немачког оперативног плана, документа који дефинише конкретне кораке које је неопходно предузети у случају директног сукоба са Русијом. Од тада, званични Берлин је објавио планове о формирању једне дивизије територијалне одбране као и модернизацији система упозорења на ваздушну опасност који ће у форми апликације за мобилни телефон уједно омогућити навигацију до најближег склоништа.

За Вашингтон, улога Немачке као логистичког чворишта и позадинске базе операција на којој ће бити стационирано око 100.000 војника из стратешких резерви НАТО од пресудног је значаја за реализацију стратегије будућег рата са Русијом који ће на првом месту бити одговорност европских чланица пакта — и ово је разлог због ког Берлин предузима мере усмерене како на осигуравање адекватног политичког лидерства, тако и на непосредне војне припреме за предстојећи сукоб.


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *