Сирија поражена након 13 година рата
Дана 8. децембра 2024. године, сиријску државу су срушиле исламистичке побуњеничке групе, које су уклониле владајућу странку BAAS са власти након више од 61 године владавине. Сирија је била у сукобу са побуњеницима од почетка 2011. године, а мултинационална коалиција исламистичких група са целог Блиског истока, источне Европе и централне Азије добија значајну подршку Турске, Израела и земаља широм западног света за свој дуготрајни тринаестогодишњи напорни рат. Непредвиђени пад сиријске државе уклонио је велики трн у оку НАТО и израелских интереса, а пораз земље био је циљ још од раних година Хладног рата када је имала значајну совјетску заштиту.
Пад сиријске државе додатно је померио равнотежу снага на Блиском истоку у корист западног блока, турских и израелских интереса, уклањајући последњу арапску државу у региону осим Јемена која је била изван западне сфере утицаја. Геополитичке реперкусије пада Сирије су потенцијално огромне, у распону од коришћења територије земље као попришта за џихадистичке операције против Кине и држава Централне Азије, до изолације паравојне групе Хезболах у суседном Либану и очекиваног трансфера огромним арсеналима земље које је Совјетски Савез испоручио Украјини. Турско и израелско војно присуство на територији Сирије се значајно проширило од пада владе, што је подстакло значајне спекулације да ће Анкара и Тел Авив припојити велике делове земље својим територијама. Израелске снаге су демонтирале велику мрежу противваздушне одбране и арсенал балистичких пројектила у земљи убрзо након пада владе.
Украјина и савезници започели велики напад на руску област Курск
Украјинске оружане снаге су 6. августа покренуле велики напад на руску област Курск, паралелно са покушајем неуспелог другог напада других јединица на руску област Белгород преко граничног прелаза Колотиловка-Покровка. Брзо је процењено да ова операција представља вероватну прекретницу у рату у корист Русије, пошто су украјинске снаге деловале преко веома дугих линија снабдевања и са више страна окружене руским снагама уз само минималну противваздушну одбрану, стопа одласка је брзо постала екстремна.
Процењује се да су до почетка октобра украјинске снаге и пратеће стране снаге изгубиле преко 20.650 припадника у Курску, при чему су многе од најелитнијих јединица у Украјини биле ангажоване у офанзиви, као и већи део њене најбоље технике као што су Т-80 и тенкови Leopard 2A6. Распоређивање значајног броја немачких тенкова да предводе напад повукло је паралеле са претходним европским нападом на совјетску област Курск током Другог светског рата, што је довело до тога да је офанзива неформално названа “Друга Курска битка” извори су потврдили да су снаге из више држава чланица НАТО, укључујући Сједињене Државе, играле значајну улогу на терену у офанзиви на Курск.
Кина представила прве борбене авионе шесте генерације на свету – САД преиспитују финансирање трошкова развоја како би се такмичили
Из Кине су 26. децембра пуштене прве слике борбених авиона шесте генерације, на којима су приказана два неименована модела за које се очекује да ће наследити Ј-20 у земљи како би формирали нову елиту њене ловачке флоте. Нови ловци су посебно имали конфигурације без репа, које никада раније нису виђене и представљају кључни услов за ловце шесте генерације. Већи од два авиона је такође користио до тада незапамћену конфигурацију са три мотора.
Представљање авиона дошло је у тренутку када се Сједињене Државе све више колебају око тога да ли да наставе са развојем ловца шесте генерације високих перформанси у оквиру NGAD програма или да се баве мање амбициозним, лакшим и краћим ловцем због потешкоћа. у приуштивању већег. Такође прати велике недавне успехе у кинеској индустрији борбеног ваздухопловства, укључујући производњу великих размера ловачког мотора нове генерације WS-15 за нове генерације J-20, и друге значајне програме укључујући ловац FC-31 и беспилотни бомбардер CH-7. Порастао је консензус да је Кина спремна да пређе са јединог конкурента Сједињених Држава у авијацији пете генерације до јасног светског лидера у шестој генерацији.
Сукоб високог интензитета између Хезболаха и Израела – убијен генерални секретар Хасан Насралах
Од октобра 2023. године Хезболах и Израел су учествовали у готово континуираној серији окршаја, у којима је либанска паравојна група у више наврата демонстрирала софистициране војне способности, укључујући могућност коришћења низа беспилотних летелица и артиљерије за сложене операције сузбијања противваздушне одбране. То је укључивало неутрализацију израелских Iron Dome и David’s Sling система противваздушне одбране.
У септембру 2024. године Израел је ескалирао сукоб покретањем инвазије на Либан и ваздушних напада великих размера на Хезболах, од којих је један убио његовог дугогодишњег генералног секретара Хасана Насралаха увече 23. септембра. Насралах је био један од највећих противника Израела, Турске и Западног блока деценијама, и надгледао је Хезболахову кампању да Израелу нанесе први војни пораз у историји 2006. године, што га је учинило метом високог приоритета за атентат. Напад је био други након пада Дамаска по својој важности, у његовом значају у унапређењу колективних интереса Израела, Турске и Западног блока у региону. Ефикасна децентрализација командовања унутар Хезболаха је ипак осујетила израелске напоре да значајно ослаби групу, а њени војни успеси су били значајни. Један значајан успех је наношење преко 70 жртава израелских одбрамбених снага у војном кампу за обуку у Бињамини, јужно од лучког града Хаифе, средином октобра.
Украјина и НАТО започињу дубоке ударе на Русију
Након вишемесечних напора више европских држава да снажно лобирају за неограничене ракетне нападе веома дубоко у Русију, при чему су Лондон и Париз међу најактивнијима у том погледу, напади на међународно признату руску територију почели су од 20. новембра.
Ови ракетни напади су представљали велику ескалацију и били су вођени огромним мрежама западних сателита и подржани великим ангажовањем саветника Западног блока и других стручњака на терену. Наводно су ракетни удари постигли неке значајне успехе против руских снага у региону Курска, укључујући уништавање компоненти система противваздушне одбране С-400 крајем новембра. Русија је одговорила тако што је открила јавности и по први пут борбено употребила нову класу балистичких ракета средњег домета 21. новембра, за коју је руски амбасадор у Уједињеном Краљевству Андреј Келин тврдио да је приморало Уједињено Краљевство да заузме опрезнији приступ према извођењу дубоких удара против руских циљева. Док би дубоки удари на Русију коришћењем западних пројектила лансираних из Украјине били незамисливи у ери Хладног рата, то повећава ризик од даље ескалације, укључујући руске узвратне ударе на циљеве на територијама држава чланица НАТО.
Иран и Израел извели директне ракетне и ваздушне ударе једни на друге
Првог априла у израелском ваздушном нападу на иранску дипломатску зграду у Дамаску убијен је бригадни генерал из елитних снага Кудс Револуционарне гарде у Сирији Мохамед Реза Захеди, што је означило велику ескалацију у дуготрајном сукобу између две државе.
Иран је одговорио лансирањем дронова и ракета на израелске циљеве 13. априла, које су Израел, Сједињене Државе, Француска, Британија и Јордан успели да отупе, иако су се процене стварне штете оштро сукобиле. Међутим, трошкови који су настали током напора противваздушне одбране против иранског релативно јефтиног напада процењени су на милијарде долара. Након тога, 31. јула, председник политичког дела Хамаса Исмаил Ханије убијен је у својој резиденцији у Техерану у израелском ваздушном нападу, што је навело Иран да узврати нападима великих размера 1. октобра. Они су погодили објекат у коме су се налазили израелски ловци F-35 неки извештаји указују да је више ловаца уништено у нападу. Израел је одговорио нападом релативно малог обима на Иран 26. октобра, при чему су западни и израелски извори тврдили да је то успешно неутралисало многе иранске системе противваздушне одбране, док су ирански извори известили да је велика већина пристиглих пројектила пресретнута. Овај ескалирани сукоб подстакао је спекулације да би 2025. године могли бити вероватни даљи сукоби, са ширењем НАТО и утицаја Израела на Сирију, што их ставља у много јачу позицију да воде рат против Ирана.
Северна Кореја интезивно интервенише како би подржала ратне напоре Русије
Почетком јануара Бела кућа је известила да Русија користи севернокорејске балистичке ракетне системе KN-23B и KN-24 и ракетне артиљеријске системеKN-25 на украјинском фронту, при чему је KN-23B у то време оцењена као најмоћнија класа тактичких балистичких ракета руске армије. До средине године процењено је да је повећано снабдевање Северне Кореје оружјем обезбедило Русији преко шест милиона артиљеријских метака, међу низом других средстава.Средином октобра појавили су се извештаји да је људство Корејске народне армије распоређено у знатном броју у Русију за борбене операције против Украјине и њених западних присталица, а прва потврда о испорукама корејских мобилних хаубица калибра 170 мм објављена је средином новембра. Северна Кореја је, како се извештава, такође послала пилоте на обуку у Русију и очекује се да ће добити руске борбене авионе како би делимично покрила трошкове ових масовних трансфера наоружања, заједно са могућим трансферима технологије за подршку својим свемирским и нуклеарним подморничким програмима.
Украјински тенкови M1A1 Abrams скоро уништени након дуго очекиваног дебија: Стопа хубитака је огромна
Након што је Украјина почела да прима тенкове M1A1 Abrams из Сједињених Држава у септембру 2023. године, они су први пут виђени распоређени 23. фебруара 2024. године, а први губитак је потврђен само три дана касније. Ово је било праћено низом даљих губитака у наредна два месеца, који су кулминирали привременим повлачењем са фронта у априлу. Након што су тенкови поново распоређени, поново су претрпели велике губитке.
Већина снимљених уништавања извршена је вођеном артиљеријом или беспилотним летелицама „камиказама“ за једнократну употребу, при чему је потврђено да је једно од уништења извршио руски тенк Т-72Б3 након што су оба тенка разменили ватру у близини Авдејевке. Ефикасност тенкова Abrams све више доводе у питање личности укључујући америчког подсекретара за политику одбране Колина Кала и америчког саветника за националну безбедност Џејка Саливана. Украјинско људство је истакло своје незадовољство перформансама тенкова Abrams, наводећи како техничка питања, као што су рањивост електронских компоненти на кондензацију, тако и њихову рањивост на руску ватру. С обзиром на то да је Abrams у својој историји видео релативно мало борбе високог интензитета, али да су га западни и украјински извори навелико рекламирали као промену у ратним напорима, брзе стопе нестанка са којима се суочавала мала украјинска флота, баш као што је био случај и са њеном Leopard 2 и други западни тенкови, учинили су много да поткопају репутацију ову класу тенкова.
Јеменска Ансар Алах коалиција наставља велике сукобе са израелским, америчким и британским снагама
Јеменска Ансар Алах коалиција задржала је висок интензитет операција против Сједињених Држава, Израела и неколико њихових европских савезника, укључујући Уједињено Краљевство и Турску. Јеменска група је показала велику ефикасност изводећи успешне нападе на Израел, а значајан пример је њен напад 15. септембра за који се наводи да је погодио електрану у земљи. Снаге коалиције Ансар Алах известиле су да је напад укључивао „нову хиперсоничну балистичку ракету“, која је успела да погоди свој циљ. „Непријатељски одбрамбени системи нису успели да пресретну и суоче се са [пројектилом]. Прешао је растојање од 2.040 километара за једанаест и по минута и изазвао стање страха и панике у Израелу“, додаје се у саопштењу. Снаге Ансар Алах коалиције извеле су 19. јула успешан напад дроном у центру Тел Авива, гађајући област у близини америчког конзулата и узрокујући неколико жртава. Као одговор, Израел је извео ваздушни напад на складиште нафте у граду Ал Худајди, који се налази у западном Јемену. Поред напада беспилотним летелицама и балистичким пројектилима, коалиција Ансаруллах је раније покренула нападе крстарећим ракетама на израелске циљеве.
У новембру је заменик министра одбране за набавку и одржавање Бил ЛаПланте изразио све шири став да су војне способности Ансар Алах коалиције далеко превазишле претходне процене, што јој је омогућило да се одржи сукобу и настави да иде у офанзиву. Ансар Алах арсенал укључује ракете које „могу да ураде ствари које су једноставно невероватне“, каже ЛаПланте. „Ја сам инжењер и физичар, и читаву своју каријеру сам око ракета. Оно што сам видео од онога што су Хути (Ансар Алах) урадили у последњих шест месеци је нешто што сам – просто сам шокиран“, рекао је он. Поред Израела и Уједињеног Краљевства, Сједињене Државе су задржале висок темпо операција против Ансар Алах коалиције, укључујући коришћење својих стелт бомбардера В-2, средином октобра за нападе на утврђена складишта наоружања, америчке процене су наставиле да изражавају фрустрацију у вези са недостатком приметног утицаја на борбене способности јеменске групе. Коалиција Ансар Алах постигла је запажене успехе у својој противваздушној кампањи, укључујући обарање преко десетак америчких беспилотних летелица MQ-9 Reaper и тврдње да је оборила ловац америчке морнарице F-18F Super Hornet у децембру – чији губитак је америчка морнарица приписала пријатељској ватри.
Европске државе се приближавају великој интервенцији у Украјини
Усред растућих украјинских и савезничких губитака, европски лидери све гласније позивају на распоређивање великих копнених снага како би подржали ратне напоре Кијева. Иако су западне копнене снаге, добровољачке јединице и извођачи играли централну улогу у сукобу на терену, ескалација на копнену интервенцију у пуном обиму од стране великих армија НАТО има потенцијал да изазове сукоб ширих размера између Русије и Западног блока. Француски председник Емануел Макрон је 2024. године више пута изјавио да интервенција великих размера није искључена као део политике да се „учини све што је неопходно да се спречи Русија да победи у овом рату“. Позиве да се такве опције размотре изнеле су личности као што су естонска премијерка Каја Калас, пољски министар спољних послова Радослав Сикорски, литвански министар спољних послова Габријелиус Ландсбергис и финска министарка спољних послова Елина Валтонен.
Средином новембра француски лист Le Monde известио је да су Француска и Уједињено Краљевство „реактивирале“ разговоре о распоређивању трупа у Украјину. Сједињене Државе су, међутим, остале мање посвећене ескалацији сукоба распоређивањем копнених снага од многих својих европских савезника. Руска спољна обавештајна служба је у новембру обелоданила информације о плановима земаља чланица НАТО да започну велико распоређивање копнених снага како би се привремено прекинуo тренутни сукоб, са циљем да се на крају преокрене ток сукоба. Аналитичари су доследно указивали да примарни фактор који спутава многе од европских држава није питање политичке воље, већ питање ограничених способности, јер не само да су европске државе у великој мери исцрпиле своје резерве копнене опреме, величине и нивои спремности њихових копнених снага такође су ограничени.