DESET NAJZNAČAJNIJIH VOJNIH DOGAĐAJA 2024. GODINE: “OD PADA DAMASKA DO NOVIH KINESKIH PROGRAMA LOVACA”

Sirija poražena nakon 13 godina rata

Dana 8. decembra 2024. godine, sirijsku državu su srušile islamističke pobunjeničke grupe, koje su uklonile vladajuću stranku BAAS sa vlasti nakon više od 61 godine vladavine. Sirija je bila u sukobu sa pobunjenicima od početka 2011. godine, a multinacionalna koalicija islamističkih grupa sa celog Bliskog istoka, istočne Evrope i centralne Azije dobija značajnu podršku Turske, Izraela i zemalja širom zapadnog sveta za svoj dugotrajni trinaestogodišnji naporni rat. Nepredviđeni pad sirijske države uklonio je veliki trn u oku NATO i izraelskih interesa, a poraz zemlje bio je cilj još od ranih godina Hladnog rata kada je imala značajnu sovjetsku zaštitu.

sirija-preuzima-ključni-severni-autoput-i-okolinu© Syrian Arab Armed Forces/ الْقُوَّاتُ الْمُسَلَّحَةُ الْعَرَبِيَّةُ السُّورِيَّةُ

Pad sirijske države dodatno je pomerio ravnotežu snaga na Bliskom istoku u korist zapadnog bloka, turskih i izraelskih interesa, uklanjajući poslednju arapsku državu u regionu osim Jemena koja je bila izvan zapadne sfere uticaja. Geopolitičke reperkusije pada Sirije su potencijalno ogromne, u rasponu od korišćenja teritorije zemlje kao poprišta za džihadističke operacije protiv Kine i država Centralne Azije, do izolacije paravojne grupe Hezbolah u susednom Libanu i očekivanog transfera ogromnim arsenalima zemlje koje je Sovjetski Savez isporučio Ukrajini. Tursko i izraelsko vojno prisustvo na teritoriji Sirije se značajno proširilo od pada vlade, što je podstaklo značajne spekulacije da će Ankara i Tel Aviv pripojiti velike delove zemlje svojim teritorijama. Izraelske snage su demontirale veliku mrežu protivvazdušne odbrane i arsenal balističkih projektila u zemlji ubrzo nakon pada vlade.

Ukrajina i saveznici započeli veliki napad na rusku oblast Kursk

Ukrajinske oružane snage su 6. avgusta pokrenule veliki napad na rusku oblast Kursk, paralelno sa pokušajem neuspelog drugog napada drugih jedinica na rusku oblast Belgorod preko graničnog prelaza Kolotilovka-Pokrovka. Brzo je procenjeno da ova operacija predstavlja verovatnu prekretnicu u ratu u korist Rusije, pošto su ukrajinske snage delovale preko veoma dugih linija snabdevanja i sa više strana okružene ruskim snagama uz samo minimalnu protivvazdušnu odbranu, stopa odlaska je brzo postala ekstremna.

teorija-kutuzova-francuzi-su-se-setili-ruskog-feldmaršala-prilikom-analiziranja-situacije-u-kursku© Міністерство оборони України

Procenjuje se da su do početka oktobra ukrajinske snage i prateće strane snage izgubile preko 20.650 pripadnika u Kursku, pri čemu su mnoge od najelitnijih jedinica u Ukrajini bile angažovane u ofanzivi, kao i veći deo njene najbolje tehnike kao što su T-80 i tenkovi Leopard 2A6. Raspoređivanje značajnog broja nemačkih tenkova da predvode napad povuklo je paralele sa prethodnim evropskim napadom na sovjetsku oblast Kursk tokom Drugog svetskog rata, što je dovelo do toga da je ofanziva neformalno nazvana “Druga Kurska bitka” izvori su potvrdili da su snage iz više država članica NATO, uključujući Sjedinjene Države, igrale značajnu ulogu na terenu u ofanzivi na Kursk.

Kina predstavila prve borbene avione šeste generacije na svetu – SAD preispituju finansiranje troškova razvoja kako bi se takmičili

Iz Kine su 26. decembra puštene prve slike borbenih aviona šeste generacije, na kojima su prikazana dva neimenovana modela za koje se očekuje da će naslediti J-20 u zemlji kako bi formirali novu elitu njene lovačke flote. Novi lovci su posebno imali konfiguracije bez repa, koje nikada ranije nisu viđene i predstavljaju ključni uslov za lovce šeste generacije. Veći od dva aviona je takođe koristio do tada nezapamćenu konfiguraciju sa tri motora.

Kineski lovac šeste generacije© Телеграм printscreen

Predstavljanje aviona došlo je u trenutku kada se Sjedinjene Države sve više kolebaju oko toga da li da nastave sa razvojem lovca šeste generacije visokih performansi u okviru NGAD programa ili da se bave manje ambicioznim, lakšim i kraćim lovcem zbog poteškoća. u priuštivanju većeg. Takođe prati velike nedavne uspehe u kineskoj industriji borbenog vazduhoplovstva, uključujući proizvodnju velikih razmera lovačkog motora nove generacije WS-15 za nove generacije J-20, i druge značajne programe uključujući lovac FC-31 i bespilotni bombarder CH-7. Porastao je konsenzus da je Kina spremna da pređe sa jedinog konkurenta Sjedinjenih Država u avijaciji pete generacije do jasnog svetskog lidera u šestoj generaciji.

Sukob visokog intenziteta između Hezbolaha i Izraela – ubijen generalni sekretar Hasan Nasralah

Od oktobra 2023. godine Hezbolah i Izrael su učestvovali u gotovo kontinuiranoj seriji okršaja, u kojima je libanska paravojna grupa u više navrata demonstrirala sofisticirane vojne sposobnosti, uključujući mogućnost korišćenja niza bespilotnih letelica i artiljerije za složene operacije suzbijanja protivvazdušne odbrane. To je uključivalo neutralizaciju izraelskih Iron Dome i David’s Sling sistema protivvazdušne odbrane.

izraelska-operacija-severna-strela-u-prvih-nekoliko-časova© Israel Defense Forces /צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל

U septembru 2024. godine Izrael je eskalirao sukob pokretanjem invazije na Liban i vazdušnih napada velikih razmera na Hezbolah, od kojih je jedan ubio njegovog dugogodišnjeg generalnog sekretara Hasana Nasralaha uveče 23. septembra. Nasralah je bio jedan od najvećih protivnika Izraela, Turske i Zapadnog bloka decenijama, i nadgledao je Hezbolahovu kampanju da Izraelu nanese prvi vojni poraz u istoriji 2006. godine, što ga je učinilo metom visokog prioriteta za atentat. Napad je bio drugi nakon pada Damaska po svojoj važnosti, u njegovom značaju u unapređenju kolektivnih interesa Izraela, Turske i Zapadnog bloka u regionu. Efikasna decentralizacija komandovanja unutar Hezbolaha je ipak osujetila izraelske napore da značajno oslabi grupu, a njeni vojni uspesi su bili značajni. Jedan značajan uspeh je nanošenje preko 70 žrtava izraelskih odbrambenih snaga u vojnom kampu za obuku u Binjamini, južno od lučkog grada Haife, sredinom oktobra.

Ukrajina i NATO započinju duboke udare na Rusiju

Nakon višemesečnih napora više evropskih država da snažno lobiraju za neograničene raketne napade veoma duboko u Rusiju, pri čemu su London i Pariz među najaktivnijima u tom pogledu, napadi na međunarodno priznatu rusku teritoriju počeli su od 20. novembra.

lansiranje-raketa-storm-shadow-sa-frontovskog-bombardera-su-24-ukrajinske-avijacije-foto© Міністерство оборони України

Ovi raketni napadi su predstavljali veliku eskalaciju i bili su vođeni ogromnim mrežama zapadnih satelita i podržani velikim angažovanjem savetnika Zapadnog bloka i drugih stručnjaka na terenu. Navodno su raketni udari postigli neke značajne uspehe protiv ruskih snaga u regionu Kurska, uključujući uništavanje komponenti sistema protivvazdušne odbrane S-400 krajem novembra. Rusija je odgovorila tako što je otkrila javnosti i po prvi put borbeno upotrebila novu klasu balističkih raketa srednjeg dometa 21. novembra, za koju je ruski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu Andrej Kelin tvrdio da je primoralo Ujedinjeno Kraljevstvo da zauzme oprezniji pristup prema izvođenju dubokih udara protiv ruskih ciljeva. Dok bi duboki udari na Rusiju korišćenjem zapadnih projektila lansiranih iz Ukrajine bili nezamislivi u eri Hladnog rata, to povećava rizik od dalje eskalacije, uključujući ruske uzvratne udare na ciljeve na teritorijama država članica NATO.

Iran i Izrael izveli direktne raketne i vazdušne udare jedni na druge

Prvog aprila u izraelskom vazdušnom napadu na iransku diplomatsku zgradu u Damasku ubijen je brigadni general iz elitnih snaga Kuds Revolucionarne garde u Siriji Mohamed Reza Zahedi, što je označilo veliku eskalaciju u dugotrajnom sukobu između dve države.

četiri-stotine-iranskih-raketa-prodrlo-kroz-izraelsku-protivraketnu-odbranu-u-dva-talasa© Israel Defense Forces /צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל

Iran je odgovorio lansiranjem dronova i raketa na izraelske ciljeve 13. aprila, koje su Izrael, Sjedinjene Države, Francuska, Britanija i Jordan uspeli da otupe, iako su se procene stvarne štete oštro sukobile. Međutim, troškovi koji su nastali tokom napora protivvazdušne odbrane protiv iranskog relativno jeftinog napada procenjeni su na milijarde dolara. Nakon toga, 31. jula, predsednik političkog dela Hamasa Ismail Hanije ubijen je u svojoj rezidenciji u Teheranu u izraelskom vazdušnom napadu, što je navelo Iran da uzvrati napadima velikih razmera 1. oktobra. Oni su pogodili objekat u kome su se nalazili izraelski lovci F-35 neki izveštaji ukazuju da je više lovaca uništeno u napadu. Izrael je odgovorio napadom relativno malog obima na Iran 26. oktobra, pri čemu su zapadni i izraelski izvori tvrdili da je to uspešno neutralisalo mnoge iranske sisteme protivvazdušne odbrane, dok su iranski izvori izvestili da je velika većina pristiglih projektila presretnuta. Ovaj eskalirani sukob podstakao je spekulacije da bi 2025. godine mogli biti verovatni dalji sukobi, sa širenjem NATO i uticaja Izraela na Siriju, što ih stavlja u mnogo jaču poziciju da vode rat protiv Irana.

Severna Koreja intezivno interveniše kako bi podržala ratne napore Rusije

Početkom januara Bela kuća je izvestila da Rusija koristi severnokorejske balističke raketne sisteme KN-23B i KN-24 i raketne artiljerijske sistemeKN-25 na ukrajinskom frontu, pri čemu je KN-23B u to vreme ocenjena kao najmoćnija klasa taktičkih balističkih raketa ruske armije. Do sredine godine procenjeno je da je povećano snabdevanje Severne Koreje oružjem obezbedilo Rusiji preko šest miliona artiljerijskih metaka, među nizom drugih sredstava.

snage-za-specijalne-operacije-severne-koreje1© Chosŏn inmin'gun/Korean Central News Agency

Sredinom oktobra pojavili su se izveštaji da je ljudstvo Korejske narodne armije raspoređeno u znatnom broju u Rusiju za borbene operacije protiv Ukrajine i njenih zapadnih pristalica, a prva potvrda o isporukama korejskih mobilnih haubica kalibra 170 mm objavljena je sredinom novembra. Severna Koreja je, kako se izveštava, takođe poslala pilote na obuku u Rusiju i očekuje se da će dobiti ruske borbene avione kako bi delimično pokrila troškove ovih masovnih transfera naoružanja, zajedno sa mogućim transferima tehnologije za podršku svojim svemirskim i nuklearnim podmorničkim programima.

Ukrajinski tenkovi M1A1 Abrams skoro uništeni nakon dugo očekivanog debija: Stopa hubitaka je ogromna

Nakon što je Ukrajina počela da prima tenkove M1A1 Abrams iz Sjedinjenih Država u septembru 2023. godine, oni su prvi put viđeni raspoređeni 23. februara 2024. godine, a prvi gubitak je potvrđen samo tri dana kasnije. Ovo je bilo praćeno nizom daljih gubitaka u naredna dva meseca, koji su kulminirali privremenim povlačenjem sa fronta u aprilu. Nakon što su tenkovi ponovo raspoređeni, ponovo su pretrpeli velike gubitke.

ukrajina-brzo-troši-svoje-tenkove-abrams© Министерство обороны Российской Федерации

Većina snimljenih uništavanja izvršena je vođenom artiljerijom ili bespilotnim letelicama „kamikazama“ za jednokratnu upotrebu, pri čemu je potvrđeno da je jedno od uništenja izvršio ruski tenk T-72B3 nakon što su oba tenka razmenili vatru u blizini Avdejevke. Efikasnost tenkova Abrams sve više dovode u pitanje ličnosti uključujući američkog podsekretara za politiku odbrane Kolina Kala i američkog savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana. Ukrajinsko ljudstvo je istaklo svoje nezadovoljstvo performansama tenkova Abrams, navodeći kako tehnička pitanja, kao što su ranjivost elektronskih komponenti na kondenzaciju, tako i njihovu ranjivost na rusku vatru. S obzirom na to da je Abrams u svojoj istoriji video relativno malo borbe visokog intenziteta, ali da su ga zapadni i ukrajinski izvori naveliko reklamirali kao promenu u ratnim naporima, brze stope nestanka sa kojima se suočavala mala ukrajinska flota, baš kao što je bio slučaj i sa njenom Leopard 2 i drugi zapadni tenkovi, učinili su mnogo da potkopaju reputaciju ovu klasu tenkova.

Jemenska Ansar Alah koalicija nastavlja velike sukobe sa izraelskim, američkim i britanskim snagama

Jemenska Ansar Alah koalicija zadržala je visok intenzitet operacija protiv Sjedinjenih Država, Izraela i nekoliko njihovih evropskih saveznika, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo i Tursku. Jemenska grupa je pokazala veliku efikasnost izvodeći uspešne napade na Izrael, a značajan primer je njen napad 15. septembra za koji se navodi da je pogodio elektranu u zemlji. Snage koalicije Ansar Alah izvestile su da je napad uključivao „novu hipersoničnu balističku raketu“, koja je uspela da pogodi svoj cilj. „Neprijateljski odbrambeni sistemi nisu uspeli da presretnu i suoče se sa [projektilom]. Prešao je rastojanje od 2.040 kilometara za jedanaest i po minuta i izazvao stanje straha i panike u Izraelu“, dodaje se u saopštenju. Snage Ansar Alah koalicije izvele su 19. jula uspešan napad dronom u centru Tel Aviva, gađajući oblast u blizini američkog konzulata i uzrokujući nekoliko žrtava. Kao odgovor, Izrael je izveo vazdušni napad na skladište nafte u gradu Al Hudajdi, koji se nalazi u zapadnom Jemenu. Pored napada bespilotnim letelicama i balističkim projektilima, koalicija Ansarullah je ranije pokrenula napade krstarećim raketama na izraelske ciljeve.

huti-dronovima-napali-centralni-izrael© الإعلام الحربي اليمني

U novembru je zamenik ministra odbrane za nabavku i održavanje Bil LaPlante izrazio sve širi stav da su vojne sposobnosti Ansar Alah koalicije daleko prevazišle prethodne procene, što joj je omogućilo da se održi sukobu i nastavi da ide u ofanzivu. Ansar Alah arsenal uključuje rakete koje „mogu da urade stvari koje su jednostavno neverovatne“, kaže LaPlante. „Ja sam inženjer i fizičar, i čitavu svoju karijeru sam oko raketa. Ono što sam video od onoga što su Huti (Ansar Alah) uradili u poslednjih šest meseci je nešto što sam – prosto sam šokiran“, rekao je on. Pored Izraela i Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjene Države su zadržale visok tempo operacija protiv Ansar Alah koalicije, uključujući korišćenje svojih stelt bombardera V-2, sredinom oktobra za napade na utvrđena skladišta naoružanja, američke procene su nastavile da izražavaju frustraciju u vezi sa nedostatkom primetnog uticaja na borbene sposobnosti jemenske grupe. Koalicija Ansar Alah postigla je zapažene uspehe u svojoj protivvazdušnoj kampanji, uključujući obaranje preko desetak američkih bespilotnih letelica MQ-9 Reaper i tvrdnje da je oborila lovac američke mornarice F-18F Super Hornet u decembru – čiji gubitak je američka mornarica pripisala prijateljskoj vatri.

Evropske države se približavaju velikoj intervenciji u Ukrajini

Usred rastućih ukrajinskih i savezničkih gubitaka, evropski lideri sve glasnije pozivaju na raspoređivanje velikih kopnenih snaga kako bi podržali ratne napore Kijeva. Iako su zapadne kopnene snage, dobrovoljačke jedinice i izvođači igrali centralnu ulogu u sukobu na terenu, eskalacija na kopnenu intervenciju u punom obimu od strane velikih armija NATO ima potencijal da izazove sukob širih razmera između Rusije i Zapadnog bloka. Francuski predsednik Emanuel Makron je 2024. godine više puta izjavio da intervencija velikih razmera nije isključena kao deo politike da se „učini sve što je neophodno da se spreči Rusija da pobedi u ovom ratu“. Pozive da se takve opcije razmotre iznele su ličnosti kao što su estonska premijerka Kaja Kalas, poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski, litvanski ministar spoljnih poslova Gabrijelius Landsbergis i finska ministarka spoljnih poslova Elina Valtonen.

b6b35193de079b4e04d39ab581c4a141_1684092467_extra_large© Bundesministerium der Verteidigung

Sredinom novembra francuski list Le Monde izvestio je da su Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo „reaktivirale“ razgovore o raspoređivanju trupa u Ukrajinu. Sjedinjene Države su, međutim, ostale manje posvećene eskalaciji sukoba raspoređivanjem kopnenih snaga od mnogih svojih evropskih saveznika. Ruska spoljna obaveštajna služba je u novembru obelodanila informacije o planovima zemalja članica NATO da započnu veliko raspoređivanje kopnenih snaga kako bi se privremeno prekinuo trenutni sukob, sa ciljem da se na kraju preokrene tok sukoba. Analitičari su dosledno ukazivali da primarni faktor koji sputava mnoge od evropskih država nije pitanje političke volje, već pitanje ograničenih sposobnosti, jer ne samo da su evropske države u velikoj meri iscrpile svoje rezerve kopnene opreme, veličine i nivoi spremnosti njihovih kopnenih snaga takođe su ograničeni.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *