ЗЕЛЕНСКИ ЈЕ ПОТВРДИО ДА УКРАЈИНА И САД ФИНАЛИЗУЈУ СВЕ ДЕТАЉЕ У СПОРАЗУМИМА О РАКЕТАМА ATACMS

Foto; shutterstock/Mike Mareen

Украјински председник Володимир Зеленски рекао је да су његова земља и САД финализирале „све детаље“ у споразумима о тактичким ракетним системима ATACMS, усред разговора са његовим америчким колегом Џоом Бајденом.

Зеленски је рекао у вечерњем видео обраћању касно у понедељак да посебно након „позитивног помака” у погледу америчке помоћи Украјини и рада на обезбеђивању оружја потребног украјинским војницима, они морају да раде на томе да ситуацију на линији фронта држе „под контролу“ и „вратити иницијативу“ Кијеву.

Изразивши да су он и Бајден током разговора посебно разговарали о овом питању, Зеленски је захвалио свом колеги и Конгресу САД на подршци и одлуци и рекао: „(То) користи нашој заштити од руског терора и нашој способности да праведно окончамо рат .”

У суботу је Представнички дом америчког Конгреса усвојио закон о помоћи Украјини у износу од 60,8 милијарди долара, док земља наставља да се бори против Русије у рату који је почео у фебруару 2022. године.

Зеленски се даље дотакао ракетног напада на град Харков на истоку земље који је погодио градски телевизијски торањ, непосредно пре разговора са Бајденом, описујући ово као „застрашивање“ и покушај да се Харков ограничи у смислу комуникације и приступа информацијама.

Он је рекао да је у току рад на обнављању сигнала и да је различитим градовима, укључујући Харков, и другим заједницама потребна противваздушна одбрана.

Зеленски је додао да они такође морају да нанесу „максималну штету свему што Русија користи као базу за терор и своју војну логистику“.

Захвалан сам свима у свету који су вољни да нам помогну у том погледу, а ми радимо са нашим америчким партнерима на повећању наших способности“, рекао је Зеленски.

С тим у вези, украјински председник је изнео приоритете за Кијев, а то су „заштита неба, модерна артиљерија, способност дугог домета и обезбеђивање да амерички пакети подршке стигну што је пре могуће“.

Украјински председник је такође рекао да су његова земља и САД почеле да раде на билатералном безбедносном споразуму и да од свог потенцијалног споразума могу да учине „прави узор који не само да ће обезбедити већу безбедност нашем народу, већ и помоћи читавом току европске историје настави у правом смеру и само у миру.”

Украјина је већ потписала билатералне безбедносне споразуме са још девет земаља – Уједињеним Краљевством, Немачком, Данском, Летонијом, Финском, Француском, Италијом, Канадом и Холандијом.