U magacinu IKEA otkrivene protivtenkovske mine!

Švedski maloprodajni gigant IKEA poznat je po svom nameštaju, proizvodima za kuću i naravno, jeftinim viršlama. Međutim, ova robna kuća ne prodaje vojnu opremu.

Uprkos tome, grupa protivtenkovskih mina je greškom poslata u magacin IKEA u Poljskoj prošle godine. Mine nisu završile na izložbenom prostoru pored polica ili kauča, ali je greška bila dovoljna da Varšava smeni načelnika logističkog sistema zemlje.

General-major Artur Kempčinski razrešen je dužnosti ranije ovog meseca zbog ovog incidenta, prema izveštaju poljskog portala Onet.

Ova vest je takođe objavljena na društvenim mrežama bez previše detalja o samom događaju.

„Želimo da vas obavestimo da je 9. januara 2025. godine, odlukom ministra odbrane, načelnik Inspektorata za podršku, general-major Artur Kempčinski, smenjen sa svoje funkcije,” objavilo je poljsko Ministarstvo odbrane u postu na X-u, platformi ranije poznatoj kao Tviter.

Kako su TM-62M mine završile u IKEA?

Tip protivtenkovske mine opisan je kao sovjetski TM-62M. Prema podacima organizacije Collective Awareness To UXO (neeksplodirana ubojna sredstva), to je „protivoklopna mina sa velikim metalnim kućištem i snažnim eksplozivnim punjenjem, koja se može postavljati mehanički ili ručno.“

Nakon završetka Hladnog rata, Rusija je ove mine izvozila u razne zemlje, uključujući Jermeniju, Belorusiju i Severnu Koreju, dok su ih koristile i članice NATO-a, poput Bugarske, Rumunije i Poljske.

Približno 240 mina u 40 kutija, sa oko 1.000 tona eksploziva, transportovano je vozom u junu 2024. godine, ali nisu pravilno istovarene. Umesto toga, pošiljka je nastavila put dok nije istovarena u blizini IKEA magacina. Gubitak je otkriven tek kada je radnik iz IKEA pozvao Ministarstvo odbrane i pitao: „Kada ćete doći da pokupite vaše mine?“ Da li su te reči zaista izgovorene, nije potvrđeno, ali je moguće da su mediji ulepšali izveštaj, s obzirom da kutije možda nisu bile obeležene kao „protivtenkovske mine.“

Ono što je sigurno jeste da se veruje da je Kempčinski „sakrio [grešku] od svojih pretpostavljenih,“ izvestio je Politico Europe. „Na papiru su dati lažni podaci o broju mina.“

Gubici se dešavaju—ponekad ne slučajno

Ovaj incident podseća na prošle skandale američke vojske sa ukradenim naoružanjem i ubojnim sredstvima. Godine 2018, kutija sa trideset oklopnih granata, za koje se verovalo da su ukradene sa voza koji je išao u Pensilvaniju, pronađena je u dvorištu u Atlanti. Takođe, istraga Associated Press-a otkrila je da je tokom 2010-ih najmanje 1.900 komada američkog vojnog oružja izgubljeno ili ukradeno, a neko od tog oružja korišćeno je u nasilnim zločinima.

Osim toga, jedan marinski specijalista za eksploziv, navodno zabrinut za budućnost SAD i mogući građanski rat, „blok po blok je ukrao šest kilograma plastičnog eksploziva C4 sa poligona u kampu Ležejn,“ izvestio je AP.

I naravno, tu su nuklearne bombe koje su tokom godina nestale.

Tokom Hladnog rata, dogodile su se 32 nesreće sa nuklearnim oružjem—poznate kao Broken Arrows. Od 1950. godine, šest nuklearnih bombi je izgubljeno i nikada nisu pronađene. Možda bi Ikea mogla biti pravo mesto za potragu!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *