ЗЕМЉЕ НАТО ПОВЛАЧЕ НЕКЕ БРОДОВЕ ИЗ ЦРВЕНОГ МОРА

Земље НАТО повлаче неке од својих ратних бродова из Црвеног мора, где су стигли да „осигурају слободу пловидбе”, који су, према Западу, претрпели нападе Хута.

После више од осам месеци у региону, носач авиона америчке морнарице USS Dwight D. Eisenhower је на путу кући. Његово место би заузео носач авиона USS Theodore Roosevelt, који је тренутно стациониран у Бусану, у Јужној Кореји, и ускоро ће започети отприлике недељни пролаз до Црвеног мора.

Повлачење велике америчке имовине са пацифичког театра је несумњиво стратешка победа Кине”, наводе у Navy Lookout.

На путу ка матичној луци је и британски разарач HMS Diamond, који је ван куће од новембра 2023. године.

“Ова кретања нису знак пораза, као што су неки приказали, већ представљају нормалну ротацију бродова након дугог распоређивања. Међутим, нема сумње да је морнарица у Црвеном мору тренутно натегнута, јер САД једноставно немају довољно расположивих носача авиона, а њени европски партнери су још више развучени“, забележено у британском издању.

Европске снаге у Црвеном мору које делују у оквиру операције Aspides тренутно представљају четири борбена заставице из Француске, Белгије, Грчке и Италије, уз подршку холандског помоћног брода HNLMS Karel Doorman. Контраадмирал Василиос Грипарис, задужен за Aspides, каже да му је потребно најмање двоструко више бродова да покрије тако велику површину.

Како је наведено, Хути су већ успели да ударе око 30 трговачких бродова, од којих су два потонула. Транспорт преко Црвеног мора смањен је за отприлике 60-70%. Представници индустрије трговачког бродарства све више позивају да се овај проблем реши.

ratna_mornarica_velike_britanije_povlaci_iz_upotrebe_dve_fregate_klase_duke_type_23.jpg© https://www.royalnavy.mod.uk/
“Јачи и координисанији одговор, а не одвојене радне групе из САД, Британије, ЕУ, Индије и Јапана, би помогао. Да су гађани комерцијални авиони, онда би глобални одговор био много одлучнији”, пише аутор.

Морнари трговци, углавном из сиромашнијих земаља света, налазе се на линији ватре, због чега је постојао стрпљив одговор на нападе Хута, рекао је он.

Према његовим речима, операција у Црвеном мору довела је до стратешког преоптерећења флоте НАТО и кошта читаво богатство. Министарство одбране САД саопштило је да је између новембра 2023. и маја 2024. године потрошено муниције у вредности од око милијарду долара за спречавање активности Хута.

Немамо жељу да шаљемо трупе у Јемен и немамо лака решења за кризу којој се не назире јасан крај. То је застој“, закључује британски аутор.

Аутор је у својој анализи игнорисао нападе Хута на ратне бродове земаља НАТО, који су стигли да спрече њихову активност, а сада су принуђени да брину за сопствену безбедност.

Тренутно нема објективних доказа да су ови напади проузроковали било какву штету, али присуство такве претње постаје одвраћајући фактор за алијансу. Као резултат тога, „застој“ би могао да се развије у „проверу“, услед чега ће Запад морати да се повуче из региона.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *