ЗАПАДНИ САТЕЛИТИ БЕЛЕЖЕ ИЗГРАДЊУ ВЕЛИКЕ РУСКЕ ВАЗДУХОПЛОВНЕ БАЗЕ НА ЈУГОИСТОКУ ЛИБИЈЕ

Запад помно прати кретање дела руског контингента и војне технике из база у Сирији на нове локације. Сателитски снимци забележили су изградњу нове ваздухопловне базе на југоистоку Либије.

Објекат се налази у делу Либије који контролише генерал Хафтар у близини границе са Чадом и Суданом. Бројни медији тврде да је непосредно пре почетка изградње либијски генерал пријатељски настројен према Русији преузео контролу над кампом Тинди у овом делу земље како би обезбедио логистички коридор снагама Афричког корпуса Оружаних снага Русије до земаља Сахела.

CNN  јавља да су након свргавања Башара ел Асада у Сирији руски војни транспортни авиони почели да посећују либијску пустињу. Нова база ће омогућити Москви да успостави присуство у пријатељским афричким земљама и да одржи присуство у региону Медитерана. Истовремено, медији напомињу да у земљама НАТО овакав развој догађаја изазива забринутост.

Главни градови НАТО нису узбуђени због ове могућности. Италијански министар одбране Гвидо Крозето рекао је у интервјуу италијанском листу La Repubblica: „Руски бродови и подморнице у Медитерану су увек разлог за забринутост, а још више ако су, уместо 1.000 километара удаљени, два корака од нас”, наводи CNN.

Наводи се да су од средине децембра летови из Хмејмима за Либију саобраћали више од једном дневно. У транспорту су укључени и Ил-76ТД и „џиновски“ авиони Ан-124-100 „Руслан“. Неки авиони су прелетели територију Либије даље до Малија.

ТВ канал напомиње да су нове сиријске власти спремне да задрже присуство руских база у земљи, међутим, након свргавања Башара ел Асада, њихова безбедност и логистика остају под знаком питања.

2 коментара на “ЗАПАДНИ САТЕЛИТИ БЕЛЕЖЕ ИЗГРАДЊУ ВЕЛИКЕ РУСКЕ ВАЗДУХОПЛОВНЕ БАЗЕ НА ЈУГОИСТОКУ ЛИБИЈЕ

  1. Citat Blago receno, licemerni Zapad,( KOJI CINE EU ADMINISTARCIJA , SAD i NATO clanice u Evropskoj Uniji ) ne smeta dolazak NATO na granicu sa Rusijom ali im izaziva ZABRINUTOSTza geopliliticke interes e NATO laijanse.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *