TV Front/Nationalguard
Načelnik biroa Nacionalne garde Ohaja general armije Danijel Hokanson, sastao se sa predstavnicima vladom Srbije i čelnicima odbrane od 6. do 8. juna u okviru posete zemljama Zapadnog Balkana u saradnji sa Nacionalnom gardom kako bi ponovo potvrdio posvećenost Garde partnerstvu u ovom regionu.
Poseta je realizovana u trentuku kada su pripadnici Vojske Srbije nastavile bilateralnu obuku sa pripadnicima Nacionalne garde Ohaja i multinacionalnim snagama u vežbi “Platinasti vuk”, što je prvi put da Vojska Srbije vežba sa pripadnicima stranih vojski posle pauze od godinu dana posle napada Rusije na Ukrajinu.
„Spremni smo da radimo zajedno na bilo koji način“, rekao je Hokanson generalu Milanu Mojsiloviću, načelniku Generalštaba Vojske Srbije.
Srbija i Garda Ohaja su upareni u Državnom partnerskom programu Nacionalne garde Ministarstva odbrane Srbije, piše sajt nationalguard.
“To što Srbija ponovo učestvuje u obukama sa kolegama iz Garde Ohaja dobrodošao je korak u pravom smeru”, saopštio je CNGB.
„Nadamo se da je Platinasti vuk pokazatelj da će Srbija što pre nastaviti čitav niz vežbi sa nama i drugim istomišljenicima“, rekao je on.
Platinasti vuk je prva multinacionalna regionalna mirovna vežba u srpskoj bazi Jug.
Potpukovnik vazduhoplovstva Džefri Musman, direktor Programa državnog partnerstva Nacionalne garde Ohaja, rekao je da učestvuje 10 zemalja: Bosna i Hercegovina; Grčka; Mađarska; Italija; Severna Makedonija; Rumunija; Srbija; Slovenija; Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države. Garda Ohaja je najveća gostujuća snaga, sa oko 115 gardista koji učestvuju u ovoj vežbi.
„Ova pauza [na vežbama sa stranim partnerima] je i dalje na snazi“, rekao je Musman. „Međutim, jasna vrednost obuke Platinasti vuk u pripremama za susret sa međunarodnim mirovnim misijama dovela je do ovog izuzetka.
„Ova vežba je vrhunac našeg partnerstva i izuzetna prilika za zajedničku obuku za pripadnike vojne policije i bezbednosnih snaga Nacionalne garde Ohaja“, rekao je on.
Saradnja Vojske Srbije sa Naconalnom gardom Ohaja počela je 2006. Srbija je jedna od 25 evropskih nacija uparene sa elementima Nacionalne garde.
Srpske trupe i gardisti Ohaja sproveli su skoro 100 angažmana fokusiranih na sajber bezbednost, inženjering, gašenje požara, najbolju medicinsku praksu i razvoj podoficira od 2019.
„Obuka između dve vojske je najbolji deo naše saradnje sa SAD“, rekao je Mojsilović Hokansonu.
Hokanson je rekao da je partnerstvo dublje nego što ljudi mogu shvatiti ili očekivati.
„Naša saradnja ima mnogo različitih oblika: razmena iskustava, vežbe, vojno obrazovanje i tehnička obuka“, saopštio je CNGB.
Srbija zadržava vojnu neutralnost i nije članica NATO-a, iako nastavlja politički dijalog sa NATO-om o oblastima od zajedničkog interesa.
Uz Program državnog partnerstva, Srbija je 2006. godine pristupila NATO programu Partnerstvo za mir i Evroatlantskom partnerskom savetu.
Hokanson je rekao da učešće Srbije u ovim programima unapređuje vojnu saradnju i omogućava učešće Srbije u globalnim mirovnim misijama. Srbija takođe sarađuje u različitim naporima civilnih agencija poput sajber bezbednosti, borbe protiv terorizma, klimatskih promena i odgovora na katastrofe.
Veze Srbije sa Sjedinjenim Državama se dalje šire, jer su se njih dvoje zajedno borili u oba svetska rata. Jugoslovenske i američke trupe održavale su mir na Sinajskom poluostrvu devedesetih godina. Kasnije ove godine, američke i srpske trupe će ponovo raditi zajedno na Sinaju kao deo multinacionalnih snaga i posmatrača, ili MFO — multinacionalne mirovne misije.„Oduševljeni smo što će srpske i američke snage uskoro biti raspoređene rame uz rame na Sinaju u okviru MFO misije“, rekao je Hokanson.
„To su naše zajedničke vežbe koje to omogućavaju. Isto važi i za vežbe Srbije sa raznim NATO saveznicima i drugim partnerima.