Južnokorejski predsednik Jun Sok Jol proglasio vanredno stanje i uveo vojnu upravu. Ipak, to je potrajalo samo 6 sati. Republika je imala nekoliko perioda vojne diktature koji su trajali daleko duže.
Opozicione stranke podnele su zahtev za razrešenje predsednika samo nekoliko sati nakon što je parlament jednoglasno poništio Junovu odluku. Ovo je primoralo predsednika da ukine vanredno stanje posle samo šest sati. Međutim, nije prvi slučaj u istoriji Južne Koreje da se šefovi države opredele za ovaj put očuvanja vlasti. Jun je pokušao da sačuva poziciju po svaku cenu suočavajući se sa rekordno niskom popularnošću.
JAKO LOŠ REJTING PREDSEDNIKA
Po raznim procenama njegov rejting iznosi između 16 i 20%. Ranije smo pisali kako je gotovo neprirodna južnokorejska inicijativa da se aktivno uključi u globalne sukobe. Bilo je iznenađujuće da je jedna relativno slaba politički struja pravi zaokret i vodi zemlju u esklaciju. Naime, preko 80% građana je bilo protiv saradnje sa Ukrajinom, koja je pretila da uvede zemlju u sukob. U južnom delu poluostrva se osetio neobičan poriv da se pogoršaju odnosi sa Severnom Korejom ali i Rusijom. Takve težnje predsednika su naišle na žestok otpor građana i parlamenta.
Jun je u govoru u utorak uveče bez prethodne najave proglasio vanredno stanje, navodeći da želi da eliminiše „antidržavne snage“ koje, kako je rekao, planiraju pobunu. Optužio je opozicione stranke za saradnju sa Severnom Korejom. Čitava osnova za uvođenje vanrednog stanja je delovala vrlo prozirno i neubedljivo. Ipak, svet je brinula reakcija vojske.
Tokom kratkog perioda vojne uprave, teško naoružane snage okružile su zgradu parlamenta uz podršku vojnih helikoptera i oklopnih vozila. Poslanici su se penjali preko zidova kako bi ušli u zgradu.
ISTORIJA VOJNE DIKTATURE U JUŽNOJ KOREJI
Podsećanje na diktatorske režime iz prošlosti, koji su koristili Severnu Koreju kao izgovor za gušenje unutrašnjih protivnika, izazvalo je burne reakcije u javnosti. Južna Koreja je tek početkom 90-ih postala zemlja u kojoj vojna diktatura ne igra glavnu ulogu.
Istorijski gledano, Južna Koreja je prošla kroz nekoliko perioda vojnih diktatura. Park Čung-hi, koji je vladao gotovo dve decenije do svoje bizarne likvidacije 1979. godine. Njegov naslednik, general Čun Du-hvan, izveo je državni udar u decembru iste godine.Jun, pored novih problema koje je sam prouzrokovao, se suočava sa optužbama za trgovinu uticaja.