ВОЈНА ДИКТАТУРА У ЈУЖНОЈ КОРЕЈИ – ЛОШ РЕЈТИНГ ПРЕДСЕДНИКА КОЈИ ЈЕ МОГАО ДА ОДВЕДЕ У ГЛОБАЛНИ РАТ

Јужнокорејски председник Јун Сок Јол прогласио ванредно стање и увео војну управу. Ипак, то је потрајало само 6 сати. Република је имала неколико периода војне диктатуре који су трајали далеко дуже.

Опозиционе странке поднеле су захтев за разрешење председника само неколико сати након што је парламент једногласно поништио Јунову одлуку. Ово је приморало председника да укине ванредно стање после само шест сати. Међутим, није први случај у историји Јужне Кореје да се шефови државе определе за овај пут очувања власти. Јун је покушао да сачува позицију по сваку цену суочавајући се са рекордно ниском популарношћу.

ЈАКО ЛОШ РЕЈТИНГ ПРЕДСЕДНИКА

По разним проценама његов рејтинг износи између 16 и 20%. Раније смо писали како је готово неприродна јужнокорејска иницијатива да се активно укључи у глобалне сукобе. Било је изненађујуће да је једна релативно слаба политички струја прави заокрет и води земљу у есклацију. Наиме, преко 80% грађана је било против сарадње са Украјином, која је претила да уведе земљу у сукоб. У јужном делу полуострва се осетио необичан порив да се погоршају односи са Северном Корејом али и Русијом. Такве тежње председника су наишле на жесток отпор грађана и парламента.

Јун је у говору у уторак увече без претходне најаве прогласио ванредно стање, наводећи да жели да елиминише „антидржавне снаге“ које, како је рекао, планирају побуну. Оптужио је опозиционе странке за сарадњу са Северном Корејом. Читава основа за увођење ванредног стања је деловала врло прозирно и неубедљиво. Ипак, свет је бринула реакција војске.

Током кратког периода војне управе, тешко наоружане снаге окружиле су зграду парламента уз подршку војних хеликоптера и оклопних возила. Посланици су се пењали преко зидова како би ушли у зграду.

ИСТОРИЈА ВОЈНЕ ДИКТАТУРЕ У ЈУЖНОЈ КОРЕЈИ

Подсећање на диктаторске режиме из прошлости, који су користили Северну Кореју као изговор за гушење унутрашњих противника, изазвало је бурне реакције у јавности. Јужна Кореја је тек почетком 90-их постала земља у којој војна диктатура не игра главну улогу.

Историјски гледано, Јужна Кореја је прошла кроз неколико периода војних диктатура. Парк Чунг-хи, који је владао готово две деценије до своје бизарне ликвидације 1979. године. Његов наследник, генерал Чун Ду-хван, извео је државни удар у децембру исте године.

Јун, поред нових проблема које је сам проузроковао, се суочава са оптужбама за трговину утицаја.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *