УКРАЈИНСКЕ ТЕНКОВСКЕ ЈЕДИНИЦЕ: “ОД ЖЕЉЕ ДО КАТАСТРОФЕ”

У војној литератури, оној за коју су данас многи заборавили а било би пожељно да се прочита, јер има много тога да се научи, а не само да се с презиром ниподаштава. Е управо у њој стоји: Тенк (енг), борбено гусенично возило, са обртном куполом (360 степени) велике покретљивости и маневарске способности, ватрене моћи, оклопне заштите, и силине удара. Немањен је за борбу против непријатељеве живе силе и борбених средстава. Са тенком рукује посада од три до четири човека од чијих стручних и моралних квалитета зависи његова ефикасност. Тенк је способан да се креће ван пута на проходном земљишту дању и ноћу, да савлађује водене препреке газом – обичним и дубоким, и да се креће под водом. Лаки тенк плови по води. У тенку су обједињени ватра, покрет и оклопна заштита, чиме се испољава његова ударна снага у борби. Тенк као целина је оружје.

Украјина је донедавно имала велики возни парк оклопних возила, укључујући значајан број тенкова. Међутим, рат који се данас води у Украјини узео је данак у истим. Руска војска је до данас уништила или оштетила значајан део украјинских тенкова, а губитке није могуће надокнадити страном техником.

УКРАЈИНСКА ОКЛОПНА СНАГА ПРЕ РАТА

Распадом Совјетског Савеза, Украјина је на свом простору затекла велики број тенкова.Тако су Украјинци од бивше совјетске армије преузели 700 тенкова Т-54 и Т-55, 400 тенкова Т-62, Т-62М и Т-62МВ, 2345 Т-64, Т-64А, Т-64Б, Т-64БВ и Т-64БМ, 603 тенка Т-72А, Т-72М1, 345 тенкова Т-80, Т-80У и Т-80УД и седам тенкова Т-84У што је укупно 4400 тенкова. Међутим, већину тенкова посебно Т-54, Т-55, Т-62 и Т-72 Украјинци су масовно продавали на светском тржишту наоружања. Одлучено је да ударну основу оклопних јединица чине тенкови Т-64БВ и Т-64БМ. Тако се број осталих типова тенкова лагано губио из састава украјинске војске. Украјина је 2020. године имала преко 720 Т-64БВ (2017), Т-64БМ Булат и Т-64БВ у служби и 578 Т-64 у складишту. Током инвазије на Украјину 2022. године примећени су и неки старији Т-64А и Т-64Б.

ТЕНКОВИ УОЧИ И ТОКОМ ПРВЕ ГОДИНЕ РАТА

До почетка 2022. године тенковске јединице украјинске војске биле су готово у потпуности опремљене старим борбеним возилима совјетске производње. Украјина је самостално и уз помоћ страних партнера успела да модернизује одређену количину ове опреме, а производња нових тенкова је била минимална и практично невидљива у целом саставу.

Према издању The Military Balance за 2022. годину, пре почетка рата, у борбеним јединицама Украјине било је 858 тенкова. То су углавном била возила породице Т-64. Т-64БВ у оригиналној конфигурацији сматрало се најраспрострањенијим – 385 јединица. Било је и 235 Т-64БВ, модернизованих по једном од најновијих пројеката. Број Т-64БМ Булат процењен је на 100 тенкова. Укупан број Т-72 свих верзија је било око 130 тенкова. Поред тога, у употреби је било само пет нових тенкова Т-84 Оплот.

Украјина је такође имала значајне резерве. У складишним базама, према The Military Balance, налазило се више од 1.100 тенкова различитих модела, почев од Т-55. Најбројнији су били Т-64 и Т-72 различитих верзија (578 Т-64 и 500 Т-72). У најмању руку, део опреме из резерве би се, ако је потребно, могао вратити у употребу после мале припреме или поправке. Не може се искључити да је стварна величина резерви била већа од процене иностране публикације.

СТРАНА ПОМОЋ

Готово одмах по избијању рата, Кијев се обратио страним земљама са захтевом за набавку тенкова и другог наоружања. Пре свега, желео је да добије рекламирану опрему у стилу НАТО, али је таква помоћ почела са опремом совјетског порекла.

Почетком априла 2022. године, Чешка је најавила пребацивање 40 оклопних возила у Украјину, укључујући један број тенкова Т-72М. У року од неколико недеља ова опрема је испоручена на украјинску територију и прихваћена од украјинске војске.

У истом периоду, Пољска је почела да испоручује своје тенкове. У првој фази, испоручила је Украјини 200-230 тенкова Т-72М. Тада су почеле испоруке производа ПТ-91 у количинама до 90 тенкова. Као резултат ових процеса, пољска војска је постала један од главних „донатора“ украјинских јединица у области оклопних возила.

Жеља Кијева да добије тенкове по НАТО стандарду испуњена је тек почетком 2023. године. Земље НАТО одлучиле су да испоруче борбена возила неколико актуелних модела и модификација. До почетка пролећа, први тенкови по овом плану испоручени су Украјини, а затим су пребачене нове серије опреме.

Ukrajinski tenkovi© Міністерство оборони України

Тенкови Леопард 2, произведени у Немачкој, први су стигли до Украјине. Обезбедиле су их Немачка, Шпанија, Канада, Пољска, Португалија, Шведска и друге земље. Укупно, Украјини је обећано више од 120 тенкова и низ стандардизованих инжењерских возила. У најмању руку, већина ових обећања је већ испуњена, а опрема је испоручена на украјинску територију.

У јануару је Велика Британија изразила спремност да обезбеди тенкове Челенџер 2 из свог састава. У пролеће је у Украјину послато 14 возила овог типа. Нове испоруке још нису планиране, али нису искључене.

Почетком године САД су обећале своје тенкове. Након дугих дискусија, они су изразили спремност да обезбеде 31 тенк М1 Абрамс са једном од старијих модификација. Испорука је обављена пре само неколико недеља. Још није разјашњено да ли је могуће испоручити нове серије Абрамса.

Фотографија првог украјинског тенка M1A1 Abrams, снимљена на првој линији фронта према Купјанску © Міністерство оборони України

Упркос свим напорима, украјинске снаге и даље губе оклопна возила, а страни партнери покушавају да пронађу начине да им помогну. Разматра се могућност наставка испорука Леопарда-2 или друге опреме. Поред тога, купују се и припремају за испоруку застарела возила Леопард 1 сумњивих борбених квалитета.

Тако је Украјина имала приступ великом броју тенкова различитих модела. Укупан број тенкова у борбеним јединицама, у резерви и у складиштима, као и у испорукама из трећих земаља, премашио је 2.500. Истовремено, испоруке опреме из иностранства могу се наставити, иако ће се њихови квантитативни и квалитативни показатељи погоршати.

ТАКОЗВАНИ ПРОЦЕС ДЕМИЛИТАРИЗАЦИЈЕ

Тенкови су способни да решавају широк спектар борбених задатака и главна су ударна снага копнених снага, због чега се посебна пажња поклања њиховом откривању и уништавању. Садашњи процес присилне демилитаризације Украјине, како то Руси називају, у потпуности следи ово правило – руска војска свим расположивим средствима уништава оклопни потенцијал противника.

Од фебруара 2022. године постигнут је значајан напредак по овом питању. Према подацима Министарства одбране Русије, до данас је уништено више од 13.300 непријатељских тенкова и других борбених оклопних возила. Нажалост, број погођених тенкова није прецизиран. Међутим, јасно је да је овај број ипак претеран.

Други извори са својим подацима омогућавају да допунимо ове податке и извучемо закључке.

Према познатом порталу Lost Armour, од почетка рата до данас уништено је око 460 украјинских тенкова. Штавише, стварни губици непријатеља би требало да буду још већи. Чињеница је да база података Lost Armour, укључује само потпуно уништене тенкове, чији губитак потврђују фото или видео материјали. Нису сви непријатељски губици довољно документовани. Поред тога, извор помиње педесетак тенкова које је руска војска узела као трофеје.

Према издању на енглеском језику Oryx, сматра се да је Украјина изгубила 455 тенкова, још 56 је оштећено, 38 је напуштено, а 141 је постао трофеј. Узимајући у обзир специфичности Oryx и његових метода пребројавања, може се претпоставити да ове „статистике“ такође не одражавају стварно стање ствари.

Uništeni ukrajinski tenkovi© Министерство обороны Российской Федерации

Највећи део украјинских губитака предвидљиво чине тенкови совјетског порекла, који су почетком прошле године углавном били у власништву украјинске војске. Такође је више пута пријављено да су тенкови Т-72, који су примљени из источноевропских земаља уништени или оштећени. Почетком лета 2023. године, на листу губитака је додата и НАТО опрема – уништени су први Леопард 2 и до сада једини Челенџер 2 (други извори тврде да су два уништена).

Украјински тенкови су погођени свим расположивим средствима. На пример, током недавне „противофанзиве“, читаве тенковске јединице су се зауставиле у минским пољима, након чега су постале мете за артиљерију, копнене и авионске ракетне системе и разне беспилотне летелице. У ствари, читав низ руских противоклопних средстава имао је прилику да покаже своју најбољу страну у реалним борбеним условима.

КАТАСТРОФА

Није тешко израчунати да су до данас само потврђени губици украјинских тенкова премашили 50% броја борбених јединица на почетку 2022. године, Треба имати у виду да су стварни губици, из објективних разлога, већи од постојећих процена. Очигледно, овај ниво губитака има изузетно негативан утицај на укупне способности украјинских оружаних снага.

Украјина покушава да врати опрему из складишта у службу и добија тенкове из иностранства, а све то може смањити удео губитака у „нагомиланом“ броју тенковских састава. Међутим, у овом случају је реч о десетинама процената изгубљених тенкова, што такође ствара проблеме Украјини.

Упркос свим потешкоћама, украјинска страна наставља да користи нове оклопне јединице у борбама. Предвидљиво трпе губитке у људству и опреми, а такође не успевају да се носе са додељеним борбеним мисијама. Губици тенкова свих главних модела настављају да расту, а истовремено се смањују ударне способности копнених формација које већ нису бескрајне.

Јасно је видљиво да украјинска команда и њени страни инструктори користе сумњиве стратегије које не дају жељене резултате, али доводе до губитака. Стога треба очекивати да ће у догледно време Кијев наставити да шаље тенкове и друга оклопна возила у борбу, а руска војска ће их поново уништавати свим расположивим средствима.

У будућности ће украјинска борбено-спремна тенковска флота наставити да се смањује. Значајан део тенкова доступних или примљених од партнера биће уништен или нефункционалан без могућности поправке на лицу места или у разумном року. На бесконачну страну помоћ, није пожељно рачунати, стране армије ће исцрпити залихе доступне за испоруку. И сада се може да замисли како ће сви ови процеси утицати на борбену ефикасност украјинских формација у целини или на будућност власти у Кијеву.

Јасно је да су подаци Министарства одбране Русије о броју губитака украјинских оклопних средстава, благо је рећи претерани. Разлог томе је свима добро познат. Међутим, истовремено је јасно, да су украјинске оклопне јединице претрпиле тешке губитке и да их још трпе. Рат је ушао у фазу, која одговара Русији и њеним циљевима. Јасно је, да ће их она постићи, уз сагласност САД. Рат у Украјини ближи се крају, чека се само састанак Вашингтона и Москве. У блиској будућности до њега неће доћи, али ће доћи.

0 коментара на “УКРАЈИНСКЕ ТЕНКОВСКЕ ЈЕДИНИЦЕ: “ОД ЖЕЉЕ ДО КАТАСТРОФЕ”

  1. Ovaj tekst mora da je pisao neki rusofil. Vi pišete o uništenim Ukrajinskim tenkovima. A znate li vi koliko je uništeno ruskih tenkova? (sa potvrđenim fotografijama ili video snimcima) Najniža cifra jd 2500 tenkova. Najveća 4500. Samo za mesec dana kod Avdejevke uništeno je 70 tenkova i 130 oklopnih btr. Alooooo!

  2. Oriks prikuplja (ili je prikupljao) informacije o uništenom oklopu na osnovu fotografija i snimaka koji većinom imaju geolokaciju što je odlično jer se eliminišu duplikati (koliko je samo snimljeno uništenje jednog Leoparda iz gomile različitih uglova da ispada da ih je uništeno desetine). Dakle, njihov broj se može uzeti za pouzdan minimalni broj.
    Iz teksta bi neko neupućen zaključio da Rusi levom rukom uništavaju ukrajinski tehniku, bez nekih velikih gubitka. Po Oriksu, Rusiji , navodno drugoj svetskoj vojsci, je uništeno 1600 tenkova plus 550 zarobljenih čime je ruska vojska bila najveći “donator” ukrajinskoj strani. Oko Avdivke je ruska vojska izgubila ili oštetila oklopa kolko i Ukrajina za celo leto protivofanzive. Da, Rusi uništavaju ukrajinsku tehniku – i za to plaćaju veliku cenu u sopstvenom oklopu i ljudskim životima. Ukrajinski i strani stratezi zapravo rade dobar posao u eliminaciji ruskog oklopa . Svakako je tačno da zbog oskudice i zavisnosti od pomoći sa strane, Ukrajinu svaki gubitak mnogo više boli i da Rusi mogu sebi priuštiti rasipništvo u ljudstvu i materijalu ali se zaboravlja da ni Rusi nemaju bezgranične resurse.

  3. Све о чему војска Украјине машта – оствариће им се у сновима ! Док војска Русије не истакне белу заставу – они ће истаћи црну ! Ускоро ће војска Украјине славити победу – нема их много до циља !
    (Мр Пит & 12 ‘гуслача’)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *