U vojnoj literaturi, onoj za koju su danas mnogi zaboravili a bilo bi poželjno da se pročita, jer ima mnogo toga da se nauči, a ne samo da se s prezirom nipodaštava. E upravo u njoj stoji: Tenk (eng), borbeno gusenično vozilo, sa obrtnom kupolom (360 stepeni) velike pokretljivosti i manevarske sposobnosti, vatrene moći, oklopne zaštite, i siline udara. Nemanjen je za borbu protiv neprijateljeve žive sile i borbenih sredstava. Sa tenkom rukuje posada od tri do četiri čoveka od čijih stručnih i moralnih kvaliteta zavisi njegova efikasnost. Tenk je sposoban da se kreće van puta na prohodnom zemljištu danju i noću, da savlađuje vodene prepreke gazom – običnim i dubokim, i da se kreće pod vodom. Laki tenk plovi po vodi. U tenku su objedinjeni vatra, pokret i oklopna zaštita, čime se ispoljava njegova udarna snaga u borbi. Tenk kao celina je oružje.
Ukrajina je donedavno imala veliki vozni park oklopnih vozila, uključujući značajan broj tenkova. Međutim, rat koji se danas vodi u Ukrajini uzeo je danak u istim. Ruska vojska je do danas uništila ili oštetila značajan deo ukrajinskih tenkova, a gubitke nije moguće nadoknaditi stranom tehnikom.
UKRAJINSKA OKLOPNA SNAGA PRE RATA
Raspadom Sovjetskog Saveza, Ukrajina je na svom prostoru zatekla veliki broj tenkova.Tako su Ukrajinci od bivše sovjetske armije preuzeli 700 tenkova T-54 i T-55, 400 tenkova T-62, T-62M i T-62MV, 2345 T-64, T-64A, T-64B, T-64BV i T-64BM, 603 tenka T-72A, T-72M1, 345 tenkova T-80, T-80U i T-80UD i sedam tenkova T-84U što je ukupno 4400 tenkova. Međutim, većinu tenkova posebno T-54, T-55, T-62 i T-72 Ukrajinci su masovno prodavali na svetskom tržištu naoružanja. Odlučeno je da udarnu osnovu oklopnih jedinica čine tenkovi T-64BV i T-64BM. Tako se broj ostalih tipova tenkova lagano gubio iz sastava ukrajinske vojske. Ukrajina je 2020. godine imala preko 720 T-64BV (2017), T-64BM Bulat i T-64BV u službi i 578 T-64 u skladištu. Tokom invazije na Ukrajinu 2022. godine primećeni su i neki stariji T-64A i T-64B.
TENKOVI UOČI I TOKOM PRVE GODINE RATA
Do početka 2022. godine tenkovske jedinice ukrajinske vojske bile su gotovo u potpunosti opremljene starim borbenim vozilima sovjetske proizvodnje. Ukrajina je samostalno i uz pomoć stranih partnera uspela da modernizuje određenu količinu ove opreme, a proizvodnja novih tenkova je bila minimalna i praktično nevidljiva u celom sastavu.
Prema izdanju The Military Balance za 2022. godinu, pre početka rata, u borbenim jedinicama Ukrajine bilo je 858 tenkova. To su uglavnom bila vozila porodice T-64. T-64BV u originalnoj konfiguraciji smatralo se najrasprostranjenijim – 385 jedinica. Bilo je i 235 T-64BV, modernizovanih po jednom od najnovijih projekata. Broj T-64BM Bulat procenjen je na 100 tenkova. Ukupan broj T-72 svih verzija je bilo oko 130 tenkova. Pored toga, u upotrebi je bilo samo pet novih tenkova T-84 Oplot.
Ukrajina je takođe imala značajne rezerve. U skladišnim bazama, prema The Military Balance, nalazilo se više od 1.100 tenkova različitih modela, počev od T-55. Najbrojniji su bili T-64 i T-72 različitih verzija (578 T-64 i 500 T-72). U najmanju ruku, deo opreme iz rezerve bi se, ako je potrebno, mogao vratiti u upotrebu posle male pripreme ili popravke. Ne može se isključiti da je stvarna veličina rezervi bila veća od procene inostrane publikacije.
STRANA POMOĆ
Gotovo odmah po izbijanju rata, Kijev se obratio stranim zemljama sa zahtevom za nabavku tenkova i drugog naoružanja. Pre svega, želeo je da dobije reklamiranu opremu u stilu NATO, ali je takva pomoć počela sa opremom sovjetskog porekla.
Početkom aprila 2022. godine, Češka je najavila prebacivanje 40 oklopnih vozila u Ukrajinu, uključujući jedan broj tenkova T-72M. U roku od nekoliko nedelja ova oprema je isporučena na ukrajinsku teritoriju i prihvaćena od ukrajinske vojske.
U istom periodu, Poljska je počela da isporučuje svoje tenkove. U prvoj fazi, isporučila je Ukrajini 200-230 tenkova T-72M. Tada su počele isporuke proizvoda PT-91 u količinama do 90 tenkova. Kao rezultat ovih procesa, poljska vojska je postala jedan od glavnih „donatora“ ukrajinskih jedinica u oblasti oklopnih vozila.
Želja Kijeva da dobije tenkove po NATO standardu ispunjena je tek početkom 2023. godine. Zemlje NATO odlučile su da isporuče borbena vozila nekoliko aktuelnih modela i modifikacija. Do početka proleća, prvi tenkovi po ovom planu isporučeni su Ukrajini, a zatim su prebačene nove serije opreme.
Tenkovi Leopard 2, proizvedeni u Nemačkoj, prvi su stigli do Ukrajine. Obezbedile su ih Nemačka, Španija, Kanada, Poljska, Portugalija, Švedska i druge zemlje. Ukupno, Ukrajini je obećano više od 120 tenkova i niz standardizovanih inženjerskih vozila. U najmanju ruku, većina ovih obećanja je već ispunjena, a oprema je isporučena na ukrajinsku teritoriju.
U januaru je Velika Britanija izrazila spremnost da obezbedi tenkove Čelendžer 2 iz svog sastava. U proleće je u Ukrajinu poslato 14 vozila ovog tipa. Nove isporuke još nisu planirane, ali nisu isključene.
Početkom godine SAD su obećale svoje tenkove. Nakon dugih diskusija, oni su izrazili spremnost da obezbede 31 tenk M1 Abrams sa jednom od starijih modifikacija. Isporuka je obavljena pre samo nekoliko nedelja. Još nije razjašnjeno da li je moguće isporučiti nove serije Abramsa.
Uprkos svim naporima, ukrajinske snage i dalje gube oklopna vozila, a strani partneri pokušavaju da pronađu načine da im pomognu. Razmatra se mogućnost nastavka isporuka Leoparda-2 ili druge opreme. Pored toga, kupuju se i pripremaju za isporuku zastarela vozila Leopard 1 sumnjivih borbenih kvaliteta.
Tako je Ukrajina imala pristup velikom broju tenkova različitih modela. Ukupan broj tenkova u borbenim jedinicama, u rezervi i u skladištima, kao i u isporukama iz trećih zemalja, premašio je 2.500. Istovremeno, isporuke opreme iz inostranstva mogu se nastaviti, iako će se njihovi kvantitativni i kvalitativni pokazatelji pogoršati.
TAKOZVANI PROCES DEMILITARIZACIJE
Tenkovi su sposobni da rešavaju širok spektar borbenih zadataka i glavna su udarna snaga kopnenih snaga, zbog čega se posebna pažnja poklanja njihovom otkrivanju i uništavanju. Sadašnji proces prisilne demilitarizacije Ukrajine, kako to Rusi nazivaju, u potpunosti sledi ovo pravilo – ruska vojska svim raspoloživim sredstvima uništava oklopni potencijal protivnika.
Od februara 2022. godine postignut je značajan napredak po ovom pitanju. Prema podacima Ministarstva odbrane Rusije, do danas je uništeno više od 13.300 neprijateljskih tenkova i drugih borbenih oklopnih vozila. Nažalost, broj pogođenih tenkova nije preciziran. Međutim, jasno je da je ovaj broj ipak preteran.
Drugi izvori sa svojim podacima omogućavaju da dopunimo ove podatke i izvučemo zaključke.
Prema poznatom portalu Lost Armour, od početka rata do danas uništeno je oko 460 ukrajinskih tenkova. Štaviše, stvarni gubici neprijatelja bi trebalo da budu još veći. Činjenica je da baza podataka Lost Armour, uključuje samo potpuno uništene tenkove, čiji gubitak potvrđuju foto ili video materijali. Nisu svi neprijateljski gubici dovoljno dokumentovani. Pored toga, izvor pominje pedesetak tenkova koje je ruska vojska uzela kao trofeje.
Prema izdanju na engleskom jeziku Oryx, smatra se da je Ukrajina izgubila 455 tenkova, još 56 je oštećeno, 38 je napušteno, a 141 je postao trofej. Uzimajući u obzir specifičnosti Oryx i njegovih metoda prebrojavanja, može se pretpostaviti da ove „statistike“ takođe ne odražavaju stvarno stanje stvari.
Najveći deo ukrajinskih gubitaka predvidljivo čine tenkovi sovjetskog porekla, koji su početkom prošle godine uglavnom bili u vlasništvu ukrajinske vojske. Takođe je više puta prijavljeno da su tenkovi T-72, koji su primljeni iz istočnoevropskih zemalja uništeni ili oštećeni. Početkom leta 2023. godine, na listu gubitaka je dodata i NATO oprema – uništeni su prvi Leopard 2 i do sada jedini Čelendžer 2 (drugi izvori tvrde da su dva uništena).
Ukrajinski tenkovi su pogođeni svim raspoloživim sredstvima. Na primer, tokom nedavne „protivofanzive“, čitave tenkovske jedinice su se zaustavile u minskim poljima, nakon čega su postale mete za artiljeriju, kopnene i avionske raketne sisteme i razne bespilotne letelice. U stvari, čitav niz ruskih protivoklopnih sredstava imao je priliku da pokaže svoju najbolju stranu u realnim borbenim uslovima.
KATASTROFA
Nije teško izračunati da su do danas samo potvrđeni gubici ukrajinskih tenkova premašili 50% broja borbenih jedinica na početku 2022. godine, Treba imati u vidu da su stvarni gubici, iz objektivnih razloga, veći od postojećih procena. Očigledno, ovaj nivo gubitaka ima izuzetno negativan uticaj na ukupne sposobnosti ukrajinskih oružanih snaga.
Ukrajina pokušava da vrati opremu iz skladišta u službu i dobija tenkove iz inostranstva, a sve to može smanjiti udeo gubitaka u „nagomilanom“ broju tenkovskih sastava. Međutim, u ovom slučaju je reč o desetinama procenata izgubljenih tenkova, što takođe stvara probleme Ukrajini.
Uprkos svim poteškoćama, ukrajinska strana nastavlja da koristi nove oklopne jedinice u borbama. Predvidljivo trpe gubitke u ljudstvu i opremi, a takođe ne uspevaju da se nose sa dodeljenim borbenim misijama. Gubici tenkova svih glavnih modela nastavljaju da rastu, a istovremeno se smanjuju udarne sposobnosti kopnenih formacija koje već nisu beskrajne.Jasno je vidljivo da ukrajinska komanda i njeni strani instruktori koriste sumnjive strategije koje ne daju željene rezultate, ali dovode do gubitaka. Stoga treba očekivati da će u dogledno vreme Kijev nastaviti da šalje tenkove i druga oklopna vozila u borbu, a ruska vojska će ih ponovo uništavati svim raspoloživim sredstvima.
U budućnosti će ukrajinska borbeno-spremna tenkovska flota nastaviti da se smanjuje. Značajan deo tenkova dostupnih ili primljenih od partnera biće uništen ili nefunkcionalan bez mogućnosti popravke na licu mesta ili u razumnom roku. Na beskonačnu stranu pomoć, nije poželjno računati, strane armije će iscrpiti zalihe dostupne za isporuku. I sada se može da zamisli kako će svi ovi procesi uticati na borbenu efikasnost ukrajinskih formacija u celini ili na budućnost vlasti u Kijevu.
Jasno je da su podaci Ministarstva odbrane Rusije o broju gubitaka ukrajinskih oklopnih sredstava, blago je reći preterani. Razlog tome je svima dobro poznat. Međutim, istovremeno je jasno, da su ukrajinske oklopne jedinice pretrpile teške gubitke i da ih još trpe. Rat je ušao u fazu, koja odgovara Rusiji i njenim ciljevima. Jasno je, da će ih ona postići, uz saglasnost SAD. Rat u Ukrajini bliži se kraju, čeka se samo sastanak Vašingtona i Moskve. U bliskoj budućnosti do njega neće doći, ali će doći.
Ovaj tekst mora da je pisao neki rusofil. Vi pišete o uništenim Ukrajinskim tenkovima. A znate li vi koliko je uništeno ruskih tenkova? (sa potvrđenim fotografijama ili video snimcima) Najniža cifra jd 2500 tenkova. Najveća 4500. Samo za mesec dana kod Avdejevke uništeno je 70 tenkova i 130 oklopnih btr. Alooooo!
To su samo tvoje puste želje.
Oriks prikuplja (ili je prikupljao) informacije o uništenom oklopu na osnovu fotografija i snimaka koji većinom imaju geolokaciju što je odlično jer se eliminišu duplikati (koliko je samo snimljeno uništenje jednog Leoparda iz gomile različitih uglova da ispada da ih je uništeno desetine). Dakle, njihov broj se može uzeti za pouzdan minimalni broj.
Iz teksta bi neko neupućen zaključio da Rusi levom rukom uništavaju ukrajinski tehniku, bez nekih velikih gubitka. Po Oriksu, Rusiji , navodno drugoj svetskoj vojsci, je uništeno 1600 tenkova plus 550 zarobljenih čime je ruska vojska bila najveći “donator” ukrajinskoj strani. Oko Avdivke je ruska vojska izgubila ili oštetila oklopa kolko i Ukrajina za celo leto protivofanzive. Da, Rusi uništavaju ukrajinsku tehniku – i za to plaćaju veliku cenu u sopstvenom oklopu i ljudskim životima. Ukrajinski i strani stratezi zapravo rade dobar posao u eliminaciji ruskog oklopa . Svakako je tačno da zbog oskudice i zavisnosti od pomoći sa strane, Ukrajinu svaki gubitak mnogo više boli i da Rusi mogu sebi priuštiti rasipništvo u ljudstvu i materijalu ali se zaboravlja da ni Rusi nemaju bezgranične resurse.
Sve o čemu vojska Ukrajine mašta – ostvariće im se u snovima ! Dok vojska Rusije ne istakne belu zastavu – oni će istaći crnu ! Uskoro će vojska Ukrajine slaviti pobedu – nema ih mnogo do cilja !
(Mr Pit & 12 ‘guslača’)