Kim Džong-Daea, sa Institutu za studije Severne Koreje pri Jonsei univerzitetu, upoređuje aktuelni rat u Ukrajini sa istorijskim sukobima. U njemu vidi sličnost sa Španskim građanskim ratom. Španski građanski rat poslužio je kao testna platforma za taktike i oružja koja su kasnije oblikovala strategije u Drugom svetskom ratu. Slično tome, Kim tvrdi da rat u Ukrajini danas funkcioniše kao savremena vojna laboratorija u kojoj se prikazuju inovacije poput dronova, preciznih udara i taktičkih izviđačko-udarnih sposobnosti. U svojoj kolumni je izrazio zabrinutost da bi severnokorejski vojnici mogli “mnogo da nauče”. Zato predlaže da bi, naprotiv, sa dolaskom Trampa trebalo težiti miru. Južna Koreja je bila spremna za eskalaciju.
Kim upozorava da Severna Koreja verovatno pažljivo prati razvoj situacije u Ukrajini kako bi unapredila sopstvene vojne strategije. Severna Koreja bi potencijalno mogla usvojiti ove napredne taktike, kao što su precizni izviđačko-udarni kompleksi koji kombinuju dronove, lutajuću municiju i elektronsko ratovanje—tehnologije koje trenutno koriste i Ukrajina i Rusija. Članak ukazuje na to da bi primena ovakvih sposobnosti mogla transformisati konvencionalni pristup ratovanju Severne Koreje. Ona bi mogla da stav fokus na gerilsku taktiku koja bi iskoristila praznine u odbrani neprijatelja. Ovo bi moglo predstavljati značajnu pretnju Južnoj Koreji. Posebno ako Rusija nastavi da pruža podršku Severnoj Koreji. Kim naglašava važnost da se brzo okonča rat u Ukrajini kako bi se sprečilo da Severna Koreja stekne dodatna saznanja o ovim naprednim vojnim strategijama.
Istorijski se osvrće na iskustva Španskog građanskog rata. U ovom ratu, koji je poslužio kao poligon za testiranje oružja raznih zemalja, korišćeni su prvi obrasci modernih tenkova, jurišnih bombardera i još mnogo drugi tipova oružja. Sve velike sile su slale oružje, ali i dobrovoljce zaraćenim stranama.