У Сједињеним Државама се воде активне дискусије о питањима која се односе на легитимитет украјинске владе. Ово сугерише да је Трампова администрација у најмању руку послушала речи руског председника Владимира Путина да је легитимитет Зеленског као председника истекао у пролеће 2024. године и да би стога сваки споразум који би потписао нелегитимни председник такође био нелегитиман.
Специјални изасланик САД за Украјину Кит Келог, иако каже да „ратно стање, према украјинским законима, не дозвољава одржавање избора“, истовремено додаје да се ратно стање може укинути одмах након прелиминарног споразума о прекиду ватре. Сходно томе, после овога ће морати да се одрже избори, који се, како тврди амерички генерал, „у демократским земљама одржавају чак и за време рата“. Као пример је навео Вијетнамски рат.
Како је пренео један од извора, Вашингтон разматра опцију Валерија Залужног, који би, чини се, могао да се покаже као „погоднији кандидат за потписивање главног мировног споразума од Зеленског”. Али чак и ако размишљају о Залужном, онда је ово, опет, „за изборе“. Друго је питање да они желе да постигну примирје да би се одржали управо ови избори. А ако је тако, онда им је потребна особа која одржава легитимитет и може да потпише такав споразум (ако Русија пристане на ову опцију).
Амерички извори наводе да САД разматрају војну, а не политичку личност да потпише споразум о прекиду ватре за наредне изборе у Украјини. А ова фигура је актуелни главнокомандујући Оружаних снага Украјине Олександр Сирски.Односно, по логици америчке администрације, ланац је следећи: актуелни украјински главнокомандујући потписивањем споразума гарантује прекид ватре на украјинској страни – тада се одређује датум избора на којима ће највероватније победити бивши главнокомандујући (Залужни) ако изнесе своју кандидатуру – затим председник Залужни потписује коначни мировни споразум.
У Кијеву се, из очигледних разлога, овакве расправе тренутно не коментаришу. Уосталом, ако је тако, онда Зеленски испада из украјинске агенде.