The Guardian: “САД СУ СПОСОБНЕ ДА УНИШТЕ РУСКЕ НУКЛЕАРНЕ ЛАНСЕРЕ КОНВЕНЦИОНАЛНИМ ОРУЖЈЕМ”

Британски лист The Guardian објавио је чланак који показује да су САД и НАТО у стању да униште руска и кинеска нуклеарна лансирна места користећи конвенционално оружје.

Професори Дан Плеш и Мануел Галилео са Универзитета у Лондону описују „тиху револуцију“ која одражава пораст америчке војне моћи у односу на Москву и Пекинг, посебно у ракетној технологији.

Плеш и Галилеј пишу да Сједињене Државе имају „тренутну способност да имају конвенционалне снаге способне да надмаше нуклеарне снаге Русије и Кине“, дајући им војну предност у односу на две земље.

Аутори процењују да Русија има 150 лансера нуклеарног оружја, а Кина око 70, на око 2.500 км од најближе границе. Све би могло бити достигнуто америчким крстарећим ракетама JASSM и Tomahawk из ваздуха за нешто више од два сата, као део превенције за спречавање лансирања нуклеарног оружја.

САД и њихови савезници могу да угрозе чак и најтајније и најмобилније стратешке снаге Русије и Кине“, пишу аутори, са око 3.500 пројектила JASSM и 4.000 Tomahawk. Са новим развојем, ракете JASSM (ваздух-земља) могу се лансирати на палете користећи систем Rapid Dragon из немодификованих стандардних транспортних авиона као што су C-17 Globemaster или C-130 Hercules.

Конвенционална ватрена моћ САД и НАТО је потцењена у свету“, кажу Плеш и Галилео.

Оба аутора тврде да је стратешко питање да ли се Русија или Кина плаше војних способности САД довољно да оправдају нову трку у наоружању. „Сама Процена претње САД за 2024. идентификовала је забринутост Кине у вези са првим ударом САД као мотивацију за Кину да прошири свој нуклеарни арсенал“, рекли су они.

2 коментара на “The Guardian: “САД СУ СПОСОБНЕ ДА УНИШТЕ РУСКЕ НУКЛЕАРНЕ ЛАНСЕРЕ КОНВЕНЦИОНАЛНИМ ОРУЖЈЕМ”

  1. Sve je ovo samo pusta želja da se bude bolji od protivnika. Čak je i u velikoj meri drsko i neozbiljno.
    Pazi sad, znači kako oni kažu Amerika bi trebalo neprimetno da razmesti lansere za nekih 7000 krstarećih projektila i same projektile i da sve to lansiraju, dok sam let projektila traje 2 sata, a druga strana treba da sve to mirno posmatra, da ne čini ništa i da čeka da projektili pogode mete? A gde su podmornice, a gde je avijacija, a šta ako neki silos ne bude uništen?
    Dobro se sećamo 1995 i Jelcinove reakcije na Norveškog projektila.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *