Britanski list The Guardian objavio je članak koji pokazuje da su SAD i NATO u stanju da unište ruska i kineska nuklearna lansirna mesta koristeći konvencionalno oružje.
Profesori Dan Pleš i Manuel Galileo sa Univerziteta u Londonu opisuju „tihu revoluciju“ koja odražava porast američke vojne moći u odnosu na Moskvu i Peking, posebno u raketnoj tehnologiji.
Pleš i Galilej pišu da Sjedinjene Države imaju „trenutnu sposobnost da imaju konvencionalne snage sposobne da nadmaše nuklearne snage Rusije i Kine“, dajući im vojnu prednost u odnosu na dve zemlje.
Autori procenjuju da Rusija ima 150 lansera nuklearnog oružja, a Kina oko 70, na oko 2.500 km od najbliže granice. Sve bi moglo biti dostignuto američkim krstarećim raketama JASSM i Tomahawk iz vazduha za nešto više od dva sata, kao deo prevencije za sprečavanje lansiranja nuklearnog oružja.
„SAD i njihovi saveznici mogu da ugroze čak i najtajnije i najmobilnije strateške snage Rusije i Kine“, pišu autori, sa oko 3.500 projektila JASSM i 4.000 Tomahawk. Sa novim razvojem, rakete JASSM (vazduh-zemlja) mogu se lansirati na palete koristeći sistem Rapid Dragon iz nemodifikovanih standardnih transportnih aviona kao što su C-17 Globemaster ili C-130 Hercules.
“Konvencionalna vatrena moć SAD i NATO je potcenjena u svetu“, kažu Pleš i Galileo.
Oba autora tvrde da je strateško pitanje da li se Rusija ili Kina plaše vojnih sposobnosti SAD dovoljno da opravdaju novu trku u naoružanju. „Sama Procena pretnje SAD za 2024. identifikovala je zabrinutost Kine u vezi sa prvim udarom SAD kao motivaciju za Kinu da proširi svoj nuklearni arsenal“, rekli su oni.
Do dan danas, bili su sposobni za sve na papiru, a u praksi nizašta.
Sve je ovo samo pusta želja da se bude bolji od protivnika. Čak je i u velikoj meri drsko i neozbiljno.
Pazi sad, znači kako oni kažu Amerika bi trebalo neprimetno da razmesti lansere za nekih 7000 krstarećih projektila i same projektile i da sve to lansiraju, dok sam let projektila traje 2 sata, a druga strana treba da sve to mirno posmatra, da ne čini ništa i da čeka da projektili pogode mete? A gde su podmornice, a gde je avijacija, a šta ako neki silos ne bude uništen?
Dobro se sećamo 1995 i Jelcinove reakcije na Norveškog projektila.