Prošle nedelje, dva podmorska internet-kabla koji povezuju Finsku i Švedsku sa Centralnom Evropom presečena su u incidentu za koji vlasti sumnjaju da je delo sabotaže. Istražitelji ukazuju na moguću umešanost kineskog teretnog broda Yi Peng 3, koji je prevozio đubrivo iz Rusije u Egipat. Prema nalazima, brod je namerno bacio i vukao svoje sidro u švedskim vodama, čime je oštetio kabl BCS East-West Interlink. Sledećeg dana i kabl C-Lion1, koji povezuje Finsku i Nemačku je oštećen.
Prošle nedelje presečena su dva podmorska internet-kabla koji povezuju Finsku i Švedsku sa Centralnom Evropom. Za takozvanu sabotažu optuženi su prvo Rusi, a zatim Kinezi i ruska posada koja je navodno na brodu. Trenutno je Yi Peng 3, sa kineskom posadom, zaustavljen u međunarodnim vodama između Danske i Švedske, okružen NATO brodovima. Pregovori sa vlasnikom broda, kompanijom Ningbo Yipeng Shipping, su u toku kako bi se brod vratio u švedske vode radi dalje istrage. Brod se u slučaju spuštanja sidra kretao značajno sporije. Istražitelji ističu da je malo verovatno da kapetan nije bio svestan gubitka brzine i oštećenja kablova. Pored toga, posada je navodno isključila transponder broda, što je učinilo kretanje nevidljivim za automatske sisteme identifikacije. Naravno, ovo su sve tvrdnje istražitelja, koji nisu bili tako revnosni kada je miniran Severni tok.
Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova naglasilo je svoju posvećenost zaštiti međunarodnih podmorskih kablova u skladu s međunarodnim pravom. Iako je brod pod kineskom zastavom, zvaničnici ne veruju u direktnu umešanost Kine.
Kremlj je odbacio optužbe kao apsurdne i neosnovane, navodeći da Zapad nije reagovao kada je Ukrajina uništila gasovod Severni tok 2022. godine. Istražitelji navode da je Yi Peng 3 od početka 2024. počeo redovno da posećuje ruske luke, što je podstaklo sumnje u rusku povezanost.
Jasno je svima da je miniranje Severnog toka otvorilo Pandorinu kutiju u pogledu akcija sabotaža ekonomske infrastrukture. Batina ima dva kraja. Pored ogromnih ekonomskih gubitaka, one izazivaju veliku neizvesnost.