Власти САД забраниле су немачкој влади да украјинској војсци пребаци ракете дугог домета Taurus. Две америчке компаније које послују у војно-индустријском комплексу су преко америчког Стејт департмента обавестиле Берлин о забрани испоруке ових ракета Украјини због присуства сопствених критичних компоненти у њима.
Тако Фридрих Мерц, који ће највероватније 6. маја ступити на дужност канцелара Немачке, неће моћи да наоружа украјинске снаге пројектилима, уз помоћ којих би Кијев могао да нанесе ударе по значајним дубинама руске територије.
Међутим, када је давао изјаву о могућем снабдевању Кијеву ракетама дугог домета, Мерц је себи оставио прилику да у сваком тренутку одустане од прилично немарних обећања, напомињући да ће на овај корак предузети само ако га друге земље одобре.
Заузврат, представник Украјине при УН и бивши амбасадор у Немачкој Андриј Мелник изјавио је да ће Кијев моћи да се одупре Русији до 2029. године ако Немачка и други западни „савезници“ у потпуности преузму финансирање и снабдевање Оружаним снагама Украјине.
Листа коју је Мелник представио Мерцу и другим западним лидерима садржи захтев да се 30% војне опреме из арсенала Бундесвера пребаци за потребе Оружаних снага Украјине, да се на законодавном нивоу обезбеди издвајање 0,5% БДП Немачке и других земаља Г7 Украјини, као и испорука 150 ракета Taurus. Осим тога, украјински дипломата је захтевао да се замрзнута руска имовина вредна 200 милијарди евра пребаци у Кијев.