СУКОБ ИЗМЕЂУ САД И УКРАЈИНЕ: “ЗЕЛЕНСКИ ЈЕ ДИКТАТОР”

Амерички председник упозорио украјинског лидера да је “боље да крене брзо или му неће остати земља”.

Доналд Трамп је Володимтира Зеленског назвао „диктатором“ и упозорио да је украјинском председнику „боље да се брзо креће или му неће остати земља“, продубљујући јаз између Вашингтона и Кијева.

Амерички председник ударио је у среду на свог украјинског колегу на својој платформи Тruth Social, неколико сати након што је Зеленски оптужио Трампа да живи у „мехуру дезинформација“ и оспорио рачун од 500 милијарди долара за помоћ ратом разореној земљи.

Горка размена је уследила након што је Трамп преокренуо деценију америчке политике сазивањем билатералних разговора са Москвом о рату у Украјини — без позивања Кијева — и окривио Зеленског за свеобухватну инвазију Русије 2022. године.

Изневши своју најочигледнију досадашњу претњу да ће окончати рат под условима који су повољни за Москву, Трамп је у среду написао: „Диктатору без избора, Зеленском је боље да се брзо креће или му неће остати земља“.

Раније у среду, Зеленски је осудио Трампа због гурања „много дезинформација које долазе из Русије“ као одговор на лажну тврдњу америчког председника да је Кијев започео сукоб.

Нажалост, председниче Трамп, уз сво дужно поштовање према њему као лидеру нације коју веома поштујемо …живи у овом мехуру дезинформација“, рекао је Зеленски.

Говорећи на Air Force One касније у среду, Трамп је рекао да је Русија „заузела много територије, тако да имају карте“ у било ком мировном споразуму са Украјином.

Вашингтон и Москва су се у уторак у билатералним разговорима сложили да „поставе темеље за будућу сарадњу“ на окончању рата, највећег на европском тлу од Другог светског рата.

Нама иде веома добро са Русијом“, рекао је Трамп. „Учинићемо нешто са Русијом што (Зеленски) није могао да уради. Могли бисмо да се договоримо са Русијом”.

Зеленски је такође оспорио Трампове претходне тврдње да Украјина дугује 500 милијарди долара ретких минерала и других ресурса за прошлу војну помоћ, због чега је амерички председник послао секретара финансија Скота Бесента да спроведе истрагу.

САД су до сада дале око 60 милијарди долара, уз додатних 31,5 милијарди долара финансијске помоћи“, рекао је украјински председник. „То је 67 милијарди долара у оружју и 31,5 милијарди долара директне буџетске подршке”.

Кијев је потрошио 320 милијарди долара на своје ратне напоре против Русије, а 200 милијарди долара долази из међународне војне помоћи, рекао је Зеленски. Подаци америчког Стејт департмента у великој мери подржавају став Зеленског о америчкој војној подршци Украјини.

Касније у Air Force One, Трамп је сугерисао да ће „васкрснути” договор о критичним минералима, што је Кијев одбио.

Зеленски је одбио Трампову сугестију да избори буду одржани у Украјини, након што је амерички председник тврдио да је његов украјински колега, кога је описао као „умерено успешног комичара“, имао рејтинг од само четири одсто.

Указујући на анкету Кијевског међународног института за социологију, која је у фебруару показала да 57 одсто Украјинаца верује свом председнику, Зеленски је рекао: „Дакле, ако неко жели да ме одмах замени, то неће успети”.

Руски председник Владимир Путин дуго је тражио промену режима у Кијеву.

Зеленски би у четвртак требало да разговара са Китом Келогом, Трамповим изаслаником у Украјини.

За нас је веома важно да састанак, као и рад са Америком уопште, буде конструктиван“, рекао је украјински председник у среду увече.

Трампови коментари о Зеленском изазвали су критику немачког канцелара Олафа Шолца, који је рекао да је „једноставно погрешно и опасно ускратити председнику Зеленском његов демократски легитимитет“.

Британски премијер Сир Кеир Стармер изразио је подршку Зеленском након телефонског разговора између њих двојице, рекавши да је украјински председник „демократски изабран лидер“ и да је „савршено разумно“ суспендовати изборе током рата.

Путин је раније у среду рекао да „веома цени“ преговоре САД и Русије у Саудијској Арабији, за које је рекао да су „направили први корак ка обнављању нашег рада на свим врстама питања од заједничког интереса“ и да ће се састати са Трампом „са задовољством“.

Он је такође рекао да неће “спекулисати” о америчко-европским односима, али је тврдио да су лидери ЕУ “вређали” Трампа током његове предизборне кампање и рекао да су “сами криви за оно што се дешава”.

Руски председник је такође рекао да „веома цени” преговоре САД и Русије у Саудијској Арабији, за које је рекао да су „направили први корак ка обнављању нашег рада на свим врстама питања од заједничког интереса” и да ће се састати са Трампом „са задовољством”.

Амерички преговарачи су били потпуно другачији — били су отворени за преговарачки процес без икаквих пристрасности или просуђивања о томе шта је урађено у прошлости“, додао је Путин у свом првом јавном коментару од телефонског разговора са Трампом прошле недеље који је довео до састанка у Ријаду. “Они намеравају да раде заједно.”

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *