Situacija u nepriznatoj Republici Nagorno Karabah i dalje je veoma napeta, gde azerbejdžanske oružane snage već drugi dan izvode vojnu operaciju pod izgovorom da zaštite svoje građane koji žive u regionu i proteraju jermensku vojsku koja se tamo navodno nalazi. U Bakuu je ova operacija nazvana „antiterorističkom“, iako se ne precizira ko se u azerbejdžanskom rukovodstvu smatra „teroristima“.
Azerbejdžanska vojska je juče i tokom noći napala navodno vojne ciljeve koristeći jurišne bespilotne letelice i avione, uključujući i bombardovanje glavnog grada nepriznate republike – Stepanakert, koji se u Azerbejdžanu zove Hankendi.
Jermenski premijer Nikol Pašinjan odmah je saopštio da u Karabahu nema jermenske vojske i odbio je da pošalje trupe u nepriznatu republiku da zaštiti Jermene koji tamo žive. Istovremeno, Pašinjan je nastavio da iznosi pritužbe protiv Moskve u vezi s činjenicom da ruski mirovni kontingent u Karabahu navodno ne ispunjava svoje funkcije. Prema tripartitnim sporazumima i sadašnjem mandatu, ruski mirovnjaci nemaju pravo da direktno intervenišu u sukobu, već im je zadatak da štite civile i kontrolišu situaciju na nivou monitoringa.
U Nagorno Karabahu, pored vojnog sastava Oružanih snaga Rusije, nalaze se i službenici ruskog Ministarstva za vanredne situacije, vojna policija i lekari, sa ovim zadacima se, pokazuju činjenice, dobro nose. Tako su se na mreži pojavili snimci evakuacije i smeštaja civilnog stanovništva Karabaha u bazu ruskih mirovnih snaga.
Ruski vojnici uplašene ljude, uglavnom žene i decu, očigledno Jermene, vozilima, u konvoju prevoze u bazu mirovnjaka. Ovde im je obezbeđen privremeni smeštaj, daju se topli obroci, a onima kojima je potrebna medicinska pomoć, ona je obezbeđena. Sada barem ovi stanovnici Nagorno Karabaha, od kojih je sadašnje rukovodstvo Jermenije cinično okrenulo leđa, definitivno nisu u opasnosti pod zaštitom ruskih mirovnjaka.