ŠTA ZNAČI STANJE POVIŠENE BORBENE GOTVOSTI VOJSKE SRBIJE: Član 43. Zakona o vojsci predviđa sledeće mere

Eskalacijom krize na prostoru južne srpske pokrajine Kosova i Metohije Vojska Srbije je po naređenju predsednika Srbije stavljena u stanje povišene borbene gotovosti.

Odlukom predsednika Srbije, jednice Vojske Srbije zaputile su se prema administrativnoj liniji sa Kosovom i Metohijom zbog potencijalne eskalacije krize.

Šta znači podizanje borbene gotovosti?

Zakon o odbrani povišenu borbenu gotovost definiše u članu 43. i podveden je kao Pripravnost Vojske Srbije.

Foto: Vojska Srbije

Šta obuhvata ?

Pripravnost Vojske Srbije obuhvata preduzimanje mera povećanja operativnih i funkcionalnih sposobnosti, koje su neophodne radi sprečavanja i otklanjanja opasnosti od izazova, rizika i pretnji bezbednosti.

Predsednik Republike ili ministar odbrane, po ovlašćenju predsednika Republike, naređuje sprovođenje mera pripravnosti Vojske Srbije ili delova Vojske Srbije.

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije, odnosno starešina nadležne komande Vojske Srbije, na osnovu posebnog ovlašćenja predsednika Republike, a radi zaštite i spasavanja ljudi, materijalnih i kulturnih dobara od elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških nesreća i katastrofa, posledica terorizma i drugih većih nesreća, može narediti mere sprovođenja pripravnosti i upotrebu delova Vojske Srbije, radi otklanjanja štetnih posledica koje mogu nastati nevojnim pretnjama bezbednosti.

Kada se još usložni ova administrativna definicija u prevodu to znači: „Podizanje stepena pripravnosti na najviši nivo podrazumeva spremnost Vojske Srbije da u slučaju potrebe, u najkraćem vremenu, odgovori na svaki razvoj situacije”

Foto: Vojska Srbije

U vojnoj enciklopediji u Prvom tomu na strani 721 izdanja iz 1970- te

Borbena gotovost je naziv za spremnost oružanih snaga ili nekog njihovog dijela da stupe u dejstvo pri raznim uslovima i u određenom vremenu. Stepen borbene gotovosti zavisi od raznih činilaca (faktora) koji su posebni za razne vidove, jedinice ili ustanove. Borbena gotovost oružanih snaga neke zemlje prvenstveno zavisi od priprema za rat, mobilizacijskom sistemu, brojnom odnosu rodova i vidova, opremljenosti sredstvima za borbu, sredstvima transporta, uređenosti teritorije, rezervama i tako dalje. U zavisnosti od pripremama za napad ili odbranu, određuje se i sistem ratnih priprema. Međutim, činioci koji se uvijek uzimaju u obzir su moral, obučenost, disciplina, mobilnost snabdjevenost i ispravnost.

U zavisnosti od snaga borbene gotovosti može biti taktička, operativna i strategijska. Može biti potpuna i delimična, a negdje je podijeljena na stepene, recimo od 1 do 4. Može zatim biti stvarna, mogućna i potrebna borbena gotovost. Borbena gotovost se razmatra i za kopnenu vojsku, mornaricu i vazduhoplovstvo.

Kada je sve podizana borbena gotovost Vojske Srbije na administrativnoj liniji sa Kosovom i Metohijom?

Prvi put od završetka rata juna 1999. tadašnja Vojska Jugoslavije zbog dešavanja na jugu centralne Srbije u zoni tri opštine Preševa, Bujanovca i Medveđe i pobune naoružanih albanskih formacija uvedena je povišena borbena gotovost.

U aprilu 2017. zbog upada naoružane albansko diverzantsko terorističe grupe u Kumanovo i sukoba sa makedonskim snagama bezebdnosti Vojska Srbije je stavljena u Stanje povišene brobene gotovosti.

Foto: Vojska Srbije

U avgustu iste godine ponovo je usledilo podizanje borbene gotovosti zbog jednostranih poteza Prištine.

Septembra 2018, borbena gotovost Vojske Srbije podignuta je kada su specijalne jedinice takozvane Kosovske policije bile raspoređene u blizini brane i veštačkog jezera Gazivode.ž

Maja 2019. Vojska Srbije prelazi u punu borbenu gotovost kada je kosovska policija na severu KiM uhapsila 19 policijskih službenika od kojih je 11 bilo pripadnika srpske nacionalnosti.

Septembra 2021. usledilo je novo podizanje borbene gotvosti kada je došlo do zaoštravanja sukoba oko preregistracije vozila.

Novembar 2022. Vojska Srbije prešla je u stanje pune borbene gotovosti kada su izviđački dronovi NATO ulazili na teritoriju Srbije i osmatrali objekte i položaje srpske vojske.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *