ШТА ЋЕ ЗНАЧИТИ ХРВАТСКА КУПОВИНА РАКЕТНОГ СИСТЕМА ХИМАРС ЗА РЕГИОН

Продају ХИМАРС-а поздравио је и министар одбране Хрватске Иван Анушић

За само два дана регион се усталасао пров када је Србија у четвртак 28. августа потписала набавку 12 авиона Рафал на стандарду Ф-4, а онда у суботу увече Американци су обелоданили да је дато зелено светло и одлука упућена Сенату да се Хрватској прода самоходни вишецевни ракетни систем М-142 ХИМАРС и то 8 лансера и 48 ракета домета 65-70 км.

У Хрватској одмах је настала екстаза, од првобитног шока када су сазнали да су Французи Србима продали 12 Рафала, што је означено код “домољубне провинијенције” као издаја и нож у леђа стратешког партнера. Почели су опет бојни покличи издаје, ЈНА, “србочетника” позивање на олујом тракторе и осталу уличарску иконографику.

Док је бес на стратешког партнера Француску се захуктавао из Вашингтона стигла је повољна “вијест” за власт у Аграму. Из Вашингтона зелено светло је дато стижу ХИМАРС-и о чему су неименовани извори из МОРХ-а обавестили на прослави Олује новинаре загребаћког “Вечерњака”.

Већ тад се клицало да ће се добити АТАЦМС према коме ће они моћи да држе у шаци Београд и по потреби и да опале по коју ракету. А онда опет шок за естрадне домољубе. Ништа од АТАЦМС ракетама, а ракете домета исте које има и Србија са својим ракетним системом Тамнава.

Једина предност ове приче јесте та што ће се увођење ракетног система Тамнава у оперативну употребу убрзати, а пошто Србија производи ракете истог домета као и ХИМАРС и плус има супствену производњу ту смо у благој предности, као и на основу искуства употребе ХИМАРС-а у Украјини где се свашта могло научити.

Домољубима је ово било у новиу као да се приказала Госпа из Међугорја, да је време да се Хрватска окрене САД као свом једином стратешком савезнику још од 1991-1996 и при томе да су скоро сви хеликоптери којима располаже ХРЗ амерички од транспортних извиђачко-борбених до хеликоптера за обуку.

Продају ХИМАРС-а поздравио је и министар одбране Хрватске Иван Анушић који се огласио на мрежи Икс поруком:

“Амерички State Department одобрио је продају осам самоходних вишеструких ракетних сустава HIMARS M142 Републици Хрватској у максималној процењеној вредности од 390 милиона долара. До краја године очекује се потписивање Споразума о набавци с Владом САД, а важно је нагласити да су овим сиситемом велике ватрене моћи у Европи тренутачно опремљене тек Украјина, Румунија и Пољска. Посебно сам задовољан овом одлуком која потврђује чврсто партнерство с главним стратешким партнером САД-ом као и преданост великим улагањима Владе Хрватске и МОРХ
у модернизацију и опремање Оружаних снага Републике Хрватске најмодернијом борбеном технологијом”, написао је Анушић.

Свој коментар на хрватску куповину ХИМАРС-а поглед је дао и војни коментатор Бошко Јовановић.

“Хрватска је за 390 милона купила једну батерију која има 6-8 возила. Да ли ово мења ситуацију у региону. Не, не мења. Ово није промена игре, јер све што Хрватска купује то је да се покаже да је министар одбране Анушић способан да је лидер, да је будући шеф ХДЗ-а, да ће бити будући наследник Андреја Пленовића. Једна батерија ХИМАРС-а ништа не значи. Украјинци који их имају више не користе их као раније. Напросто, ако се примени Красуха 4 руски систем за електронску борбу, нема опасности од ХИМАРС-а, тако да није то никкав проблем, плус што имамо ФК-3. Да ли су се ФК-3 и ХИМАРС до сада укрштали? Нису. Са те неке стране Србија је безбедна и ХИМАРС у Хрватској не представљају разлог за забринутост колико што ће Бредлији бити распоређени уз границу са Србијом у Славонији. Али све кад се то скупи Бредлики, Химарси и тако то, ако све то буде у Славонији заједно биће разлог за јачање снага Војске Србије на северу. Химарсе је купила Румунија с тим што још увек је рано да се да темељан коментар о томе јер се не зана колико ракета и коликог домета. Ако буду ракете домета мање од 270 км систем служи за одвраћање”, каже Јовановић у свом коментару.

ХИМАРС

Потреба за брзим транспортом натерала је конструкторе да развију лакшу варијанту овог ракетног система под називом ХИМАРС монтираног на платформу камиона 6×6 масе до 11 тона. Овај систем има опцију лансирања једног контејнера за лаке ракете и једну тешку ракту АТАЦМС. Касније је спектар постао идентичан као код гуесничара. Посада је трочлана, захваљујући СУВ и високом степену аутоматизације овим системом могу да управљају два оператера.

3 коментара на “ШТА ЋЕ ЗНАЧИТИ ХРВАТСКА КУПОВИНА РАКЕТНОГ СИСТЕМА ХИМАРС ЗА РЕГИОН

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *