Prodaju HIMARS-a pozdravio je i ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić
Za samo dva dana region se ustalasao prov kada je Srbija u četvrtak 28. avgusta potpisala nabavku 12 aviona Rafal na standardu F-4, a onda u subotu uveče Amerikanci su obelodanili da je dato zeleno svetlo i odluka upućena Senatu da se Hrvatskoj proda samohodni višecevni raketni sistem M-142 HIMARS i to 8 lansera i 48 raketa dometa 65-70 km.
U Hrvatskoj odmah je nastala ekstaza, od prvobitnog šoka kada su saznali da su Francuzi Srbima prodali 12 Rafala, što je označeno kod “domoljubne provinijencije” kao izdaja i nož u leđa strateškog partnera. Počeli su opet bojni pokliči izdaje, JNA, “srbočetnika” pozivanje na olujom traktore i ostalu uličarsku ikonografiku.
Dok je bes na strateškog partnera Francusku se zahuktavao iz Vašingtona stigla je povoljna “vijest” za vlast u Agramu. Iz Vašingtona zeleno svetlo je dato stižu HIMARS-i o čemu su neimenovani izvori iz MORH-a obavestili na proslavi Oluje novinare zagrebaćkog “Večernjaka”.
Već tad se klicalo da će se dobiti ATACMS prema kome će oni moći da drže u šaci Beograd i po potrebi i da opale po koju raketu. A onda opet šok za estradne domoljube. Ništa od ATACMS raketama, a rakete dometa iste koje ima i Srbija sa svojim raketnim sistemom Tamnava.
Jedina prednost ove priče jeste ta što će se uvođenje raketnog sistema Tamnava u operativnu upotrebu ubrzati, a pošto Srbija proizvodi rakete istog dometa kao i HIMARS i plus ima supstvenu proizvodnju tu smo u blagoj prednosti, kao i na osnovu iskustva upotrebe HIMARS-a u Ukrajini gde se svašta moglo naučiti.
Domoljubima je ovo bilo u noviu kao da se prikazala Gospa iz Međugorja, da je vreme da se Hrvatska okrene SAD kao svom jedinom strateškom savezniku još od 1991-1996 i pri tome da su skoro svi helikopteri kojima raspolaže HRZ američki od transportnih izviđačko-borbenih do helikoptera za obuku.
Američki State Department odobrio je prodaju osam samohodnih višestrukih raketnih sustava HIMARS M142 Republici Hrvatskoj u maksimalnoj procijenjenoj vrijednosti od 390 milijuna dolara. Do kraja godine očekuje se potpisivanje Sporazuma o nabavi s Vladom 🇺🇸, a važno je naglasiti… pic.twitter.com/lLwS1XI2aB
— Ivan Anušić (@ivananusic12) August 31, 2024
Prodaju HIMARS-a pozdravio je i ministar odbrane Hrvatske Ivan Anušić koji se oglasio na mreži Iks porukom:
“Američki State Department odobrio je prodaju osam samohodnih višestrukih raketnih sustava HIMARS M142 Republici Hrvatskoj u maksimalnoj procenjenoj vrednosti od 390 miliona dolara. Do kraja godine očekuje se potpisivanje Sporazuma o nabavci s Vladom SAD, a važno je naglasiti da su ovim sisitemom velike vatrene moći u Evropi trenutačno opremljene tek Ukrajina, Rumunija i Poljska. Posebno sam zadovoljan ovom odlukom koja potvrđuje čvrsto partnerstvo s glavnim strateškim partnerom SAD-om kao i predanost velikim ulaganjima Vlade Hrvatske i MORH
u modernizaciju i opremanje Oružanih snaga Republike Hrvatske najmodernijom borbenom tehnologijom”, napisao je Anušić.
Svoj komentar na hrvatsku kupovinu HIMARS-a pogled je dao i vojni komentator Boško Jovanović.
“Hrvatska je za 390 milona kupila jednu bateriju koja ima 6-8 vozila. Da li ovo menja situaciju u regionu. Ne, ne menja. Ovo nije promena igre, jer sve što Hrvatska kupuje to je da se pokaže da je ministar odbrane Anušić sposoban da je lider, da je budući šef HDZ-a, da će biti budući naslednik Andreja Plenovića. Jedna baterija HIMARS-a ništa ne znači. Ukrajinci koji ih imaju više ne koriste ih kao ranije. Naprosto, ako se primeni Krasuha 4 ruski sistem za elektronsku borbu, nema opasnosti od HIMARS-a, tako da nije to nikkav problem, plus što imamo FK-3. Da li su se FK-3 i HIMARS do sada ukrštali? Nisu. Sa te neke strane Srbija je bezbedna i HIMARS u Hrvatskoj ne predstavljaju razlog za zabrinutost koliko što će Bredliji biti raspoređeni uz granicu sa Srbijom u Slavoniji. Ali sve kad se to skupi Bredliki, Himarsi i tako to, ako sve to bude u Slavoniji zajedno biće razlog za jačanje snaga Vojske Srbije na severu. Himarse je kupila Rumunija s tim što još uvek je rano da se da temeljan komentar o tome jer se ne zana koliko raketa i kolikog dometa. Ako budu rakete dometa manje od 270 km sistem služi za odvraćanje”, kaže Jovanović u svom komentaru.
Potreba za brzim transportom naterala je konstruktore da razviju lakšu varijantu ovog raketnog sistema pod nazivom HIMARS montiranog na platformu kamiona 6×6 mase do 11 tona. Ovaj sistem ima opciju lansiranja jednog kontejnera za lake rakete i jednu tešku raktu ATACMS. Kasnije je spektar postao identičan kao kod guesničara. Posada je tročlana, zahvaljujući SUV i visokom stepenu automatizacije ovim sistemom mogu da upravljaju dva operatera.
Veoma loš tekst, prožet amaterskim pokušajem sarkazma. Možete vi to bolje, nadam se.
Njihovo ljubomorno ponašanje prevazilazi sve moguće granice! Nije lepo, neprimetno je.
Prodaće francuska kome šta hoće i neće hrvate pitati za mišljenje.
Pa ko je ovde lud? Rafal 200 miliona skup a vbr od 50 miliona nije?