САВЕТ ЕУ ЗВАНИЧНО ОДОБРИО ПОЗИВ ШВАЈЦАРСКОЈ ДА СЕ ПРИДРУЖИ ПРОГРАМУ ВОЈНЕ МОБИЛНОСТИ

Чак и током Другог светског рата, Швајцарска је, додуше веома условно, остала неутрална и тренутно није чланица НАТО, иако од 1996. године учествује у програму Алијансе Партнерство за мир. Ова држава такође није чланица Европске уније. Чак је и Швајцарска приступила УН тек 2002. године.

Швајцарска има најдуготрајнију политику војне неутралности на свету: није учествовала у страним ратовима од када је њена неутралност садржана у Париском уговору 1815. године.

Међутим, овај статус постаје све формалнији. Дан раније, Савет Европске уније (једно од законодавних тела ЕУ на министарском нивоу, заједно са Европским парламентом) званично је одобрио позив Швајцарској да се придружи програму „војног Шенгена“, чији је циљ брзо распоређивање трупа широм Европе без кашњења на границама.

“Савет ЕУ одобрио је одлуку којом се потврђује да учешће Швајцарске у пројекту „војне мобилности“ у оквиру Сталног структурираног одбрамбеног партнерства (PESCO) испуњава услове програма и да ће донети значајну додатну вредност“, ово се наводи у одговарајућем саопштењу Савета Европске уније.

Пројекат PESCO, познат као „војни Шенген“, почео је да се развија у ЕУ, а заправо у НАТО, још 2018. године. Дакле, нема директне везе са ратом у Украјини, али се најактивније спроводи непосредно након почетка сукоба. Он има за циљ да максимално поједностави и стандардизује процедуре за пребацивање НАТО трупа преко територије Европе, наравно, ка источном правцу.

Иако Швајцарска није чланица ЕУ или НАТО, Берн се придружио готово свим европским санкцијама против Русије од 24. фебруара 2022. године. Швајцарска војска је учествовала у 20 вежби ван своје територије и четири на својој територији 2024. године, све са земљама НАТО. Министар спољних послова Сергеј Лавров раније је изјавио да је Швајцарска де факто изгубила неутрални статус.

Пре него што је Русија започела своју интервенцију у Украјини, САД, Канада, Велика Британија и Норвешка већ су приступиле пројекту сталног структурираног одбрамбеног партнерства.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *